Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Loken

Bardzo niska wydajność GF 9800GT

Polecane posty

Witam,

Na wstępie powiem, że nie jestem jakoś specjalnie zaawansowany w sferze sprzętu. Oto moja konfiguracja:

GeForce 9800GT 1GB GDDR3 PCI-E x16 Gigabyte

P IV 3.0GHz (jednordzeniowiec, niedługo do wymiany idzie)

2GB Ram

Płyta ASRock 775 Dual VSTA

Zasilacz 400W 'Take Me' (nie bijcie!) - 500W Mode Com za około 3-4 dni.

Windows XP SP3 (Directx 9, jestem za skąpy na Wiśtę)

Otóż całkiem niedawno przerzuciłem się z starego, dobrego GF 7600GS na 9800GT od 'Gigabajta'.

Pierwszym problemem jaki się pojawił to zadyszka mojego obecnego zasilacza. Oprócz podpięcia karty do gniazda PCI-E x16 (bo od razu wyskoczył komunikat o niskim napięciu), podłączyłem 2 bodajże molexy pod złącze 6-pin dołączone do zestawu.

Przez pierwsze 2-3 dni wszystko działało 'miodzio'. CoD4 itp. gry działały na maksymalnych detalach. Niestety po ok. tygodniu zauważyłem znaczny spadek wydajności w nawet najstarszych grach, jak CoD2, Rise and Fall, czy.. Operation Flashpoint :X. Nowy zasilacz jest praktycznie w drodze (500 watowy Mode Com), ale mam wątpliwości czy w tym tkwi problem, więc oto moje przypuszczenia:

a) Sterowniki, CUDA, Daj-reksy i inne bzdety. Parę razy próbowałem przeinstalowywać w kolejności:

1) De-instalacja starych sterowników.

2) Czyszczenie Driver Cleaner'em.

3) Nowe stery

4) Directx (Bez usuwania starego)

Nie wiem czy tutaj tkwi problem. (Próbowałem włączać i wyłączać 'CUDA' - nic się nie poprawia). Działam pod DX9, przypominam.

b) Przegrzewanie procesora. Niedawno czyściłem komputer, bo mam otwartą obudowę. Przy odkurzaniu radiatora od mojego procesora, spostrzegłem małą b. małą ilość pasty termoprzewodzącej. Może tutaj tkwi problem.

c) Nie wiem czy płyta obsługuje PCI-E 2.0. W to wątpię, bo karta działała w miarę dobrze.

d) I tutaj chyba najpewniejsze - Pudełko z garścią gwoździ wewnątrz, zwane zasilaczem 'Take Me' próbuje napastować mi moją nową dziecinkę :(.

e) Wirusy na komputerze spowalniające jego działanie. Też mało prawdopodobne, bo skanowałem Arca Virami, NODem, Pandą, Kasperskim. Użycie procesora też stoi na poziomie 0-10%, a aktywne procesy nie obciążają komputera.

Co do 'lagu' w grach, nie potrafię rozpoznać czy spowodowany jest słabą możliwością obliczeniową procesora, czy właśnie problemem z kartą. Zacina nawet narzędzie do zaznaczania w Photoshopie, czy podczas przenoszenia okien na pulpicie :/.Przy 7600 GS, wierzcie mi lub nie, ale CoD4 chodził na wysokich i czasami tylko 'sapał'.

Mam nadzieję, że nie będzie potrzebny kojelny format, choć wykluczyłby on procesy, wirusy i inne problemy z softwarem :/

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam fakt, że PIV ogranicza gdzieś w połowie twoją kartę niczym odkrywczym nie jest. Dziwi mnie tylko to, że jak sam mówisz, przez tydzień wszystko hulało, a potem benc. W moim przekonaniu tutaj pozostaje jedynie wina przy zasilaczu, ja bym się nawet bał go podłączać do jakiegokolwiek sprzętu. Jak ModeCom(mam nadzieję, że nie Feel ;) wpadnie w twoje łapska i problem nie będzie ustępować, to daj znać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz może powodować "niebieskie ekrany" i komunikaty sterownika karty graficznej , ale nie "ogólne spowolnienie" (w każdym razie nie bezpośrednio).

Zrób test dysku programem HD Tune (zakładka "Benchmark") i daj screena.

775Dual-VSTA ma złącze PCI Express x16, które w rzeczywistości pracuje z prędkością tylko x4. W połączeniu z procesorem P4 3GHz (który przesadnie wydajny nie jest, za to grzeje się okrutnie) .... działa bo działa, ale prawdziwej wydajności 9800GT na pewno nie widziałeś.

Czy RAM masz DDR2?

Napięcia i temperatury można pomierzyć, bez tego wszyscy po kolei będziemy wymyślać teorie niekoniecznie mające uzasadnienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz do wymiany, sprawdź napięcia miernikiem bo są bardzo nieładne.

Dysk - wygląda że w normie, daj jeszcze screena z zakładki "Health".

Użyj programu GPU-Z , zobacz w jaki trybie jest magistrala PCI-e (może przełączyła się z mizernego "x4" na straszne "x1").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym zasilaczu już nie kombinuję, lada dzień pójdzie do krainy wiecznego szczęścia dla zasilaczy, aka. śmietnika.

Health:

bm3w.th.jpg

I tak, karta jest w ultraszybkim 4x:

bn4l.th.jpg

Pozostaje mi tylko czekać na zasilacz, potem nazbierać funduszy na procek, potem ma płytę główną...

Zobaczę jak będzie się sprawował nowy zasilacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę nic co by mogło powodować zmniejszenie wydajności (poza napięciami, ale w przypadku zasilania POWINNY być dodatkowe objawy).

Sprawdź jeszcze czy procesor sie nie przegrzewa, tzn. włącz w tle jakiś program zapisujący pomiary i pograj sobie ;-)

No cóż, jeśli wymiana zasilacza nie spowoduje poprawy, to ...

Nie masz drugiego dysku? żeby "na czysto" zainstalować system i zrobić kilka testów wydajności? (najprostsza metoda diagnozowania problemów z windowsem)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy zasilacz. Zauważyłem poprawę, jednak sądze, że reszta problemów wynika z kiepskiej płyty głównej i starego procesora. Cóż pozostaje mi dozbierać i zainwestować w jakiś dobry dwurdzeniowiec (moze 2.8GHz) i płytę pod kartę nVidia. Co ciekawe, CoD4 chodzi na maksymalnych płynnie* a OFP strasznie tnie :X. Jeżeli nie macie żadnych innych tropów i wskazówek, proponuję zamknąć temat.

* Na lvlach gdzie jest dużo obiektów fizycznych tnie. Sadze, że to wina procesora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...