Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

michalchwesiuk

Jak sformatować partycję systemową przed ponowną instalacją systemu?

Polecane posty

Witam.

Miałem pewien wirus na kompie, nie miałem innego wyboru niż format.

Chciałem zformatować dysk C. Myślałem że moge to zrobić z płyty instalacyjnej windows, ale nie moge. Gdy wybieram ten dysk to wyskakuje mi komunikat że nie powinno się instalować 2 windowsów na jednej partycji.

Chciałem zrobić tak :

-zainstalować win xp na dysku D (można było go sformatować)

-z nowego windowsa sformatować C

-zainstalować win xp na C

-sformatować D

Gdy już formatowałem C (2 krok) doszło do 100% i wyskakuje komunikat że nie można go sformatować.

Proszę o pomoc :

-format dysku C, by był na nim nowy windows

-format dysku D, by był pusty

Z góry dzięki za pomoc...

Zapoznaj się z zasadami zakładania nowych tematów - GFR

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego jaki wirus? Bo jak znam życie format jest niepotrzebny, większość wirusów można usunąć bez formatu, a system działa po ich usunięciu tak jak przed infekcją (w sumie jedynym w miarę popularnym obecnie wyjątkiem jest Virut, ale to tylko dlatego, że niszczy wszystkie exe-ki, a nie dlatego, że się nie da go usunąć). Jeśli chcesz możemy pomóc w usunięciu szkodnika.

Jeśli zaś koniecznie chcesz robić pełną reinstalkę, to zignoruj ten komunikat, w którymś momencie będzie pytanie o to co chcesz zrobić z istniejącym systemem plików, wybierasz format i po sprawie.

[edit]

Drugi dysk możesz sformatować z poziomu Windowsa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dysk się formatuje przed instalacją Windowsa, więc widać, że ten krok zwyczajnie pominąłeś. A robi się to tak:

- Wchodzisz do BIOSu.

- W jednej z zakładek wybierasz bootowanie z CD/DVD.

- Uruchamiasz ponownie komputer.

- Odpala się instalator :)

Dalej sobie poradzisz, bo wszystko jest dokładnie opisane w instalatorze.

#edycja

Zapomniałem dodać - jak już dojdziesz do okienka formatowania, to masz tam dużo opcji do wyboru - możesz daną partycję sformatować/usunąć, założyć nową, odjąć trochę miejsca, dodać (jeśli masz wolne), itp; więc możesz się z tym pobawić. Format trwa u mnie około dwóch sekund, ale na starym komputerze pamiętam, że trwało to dość długo, więc nie bój się, jeśli nic nie będzie się nawet przez kilka minut ruszać.

#niżej

500Gb.

Nacisnąłem przycisk formatuj, i po dwóch sekundach partycja była sformatowana. Że partycja ta miała 80Gb, z czego może ze 20Gb zapisanych danych, to inna sprawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Format w dwie sekundy??? To jaki ty masz dysk? 5 MB? :happy: Ja się ponad 2 godziny męczyłem :happy: Ja nie miałem od razu dostępu do formatu tylko musiałem usunąć partycję i potem od nowa utworzyć. Nie wiem jak u Ciebie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaki format się przeprowadza i za pomocą jakich narzędzi. 2s to raczej przesada, ale w większości przypadków zejdzie się poniżej minuty.

W przypadku instalacji Windowsa partycję można sformatować na dwa sposoby:

formatowanie szybkie - program formatujący usuwa starą tablicę alokacji plików, a w jej miejsce zapisuje nową, pustą, trwa to dosłownie chwilę,

zwykłe formatowanie - program formatujący najpierw sprawdza strukturę dysku w poszukiwaniu 'bad sector-ów', a następnie robi to co wyżej. Im większa formatowana partycja tym dłużej to trwa, bo każde miejsce musi być sprawdzone.

Jest jeszcze coś takiego jak formatowanie niskopoziomowe (wcześniejsze 2 są wysokopoziomowe), które poza tworzeniem nowych tablic alokacji przy okazji wypełnia całą powierzchnię partycji zerami, z tego też powodu trwa wieki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...