Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

opti

Bluescreen 0x0000004F - Wina dysku?

Polecane posty

Witam, mam problem, dlatego zwracam się z prośbą do Was, abyście mi pomogli.

Dziś rano wyskoczył mi tak z niczego Bluescreen z błędem 0x0000004F

Zacznę od specyfikacji mojego kompa:

Proc: Intel Core i7

Pamięć: 3 GB oCZ DDR3

Karta graf: Radeon HD 4870 Gainward 775/3800 wersja 1 GB

Płyta główna: Gigabyte Ga-EX58-UD3R

Zasilacz: Corsair 750W

Wszystko to ma pół roku, więc usterka nie może wynikać raczej z tych rzeczy...

Dalej:

Dysk - Maxtor 250 GB 16MB Cache - i tu już gorzej, bo juz ma na karku 3,5 - 4 okolo lat. Na różnych forach internetowych wyczytałem że może to być wina dysku właśnie. Jeszcze znalazłem coś takiego, że błąd ten jest związany z kartą sieciową - tylko tyle, że u mnie jest ona wyłączona.

System - Windows XP z service packiem 2 oczywiście. Jeśli i to ma pomóc - grafa ma najnowsze stery, catalysty 9.6

Liczę na Waszą pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie podkręcałem, a w tych Catalystach sie pomyliłem, mam jednak te 9.7, w każdym razie najnowsze

Zrobiłem też test dysku twardego programem Crystal Dew World, i według niego wszystko powinno być w porządku...

http://img82.imageshack.us/img82/1776/beztytuucaa.jpg

Hans_Olo - to co może być przyczyną tego błędu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może tak, ale to jest zgadywanie, równie dobrze mogą to być problemy z pamięcią i dyskiem właśnie. Błąd się powtarza, czy wyskoczył raz i dał spokój?

Jeśli wyskoczył raz i już go nie ma, to nie warto się zbytnio przejmować, bo BSOD-y bez przyczyny mimo iż od czasu Windows XP są rzadkie, to jednak się zdarzają. Jeśli zaś się powtórzy, to zwróć uwagę, czy za każdym razem jest ten sam błąd STOP-u oraz, czy na blue screen-ie nie ma gdzieś jakiejś nazwy pliku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się następny problem. Teraz wieczorem chcę uruchomić komputer, a tu :

pierwsza próba - czarny ekran, 2 min czekania, czarny ekran i samowolny restarcik;

druga próba - system się ładuje, załadował się ScanDisk, i wykrył MASĘ błędów, instrukcji etc. po czym je wykasował, i restart

trzecia próba - tu już wszystko działa, dlatego piszę m. in. posta na tym forum.

Niepokoi mnie to, ponieważ dzień po reinstalacji systemu Windows, samowolnie zniknął mi dźwięk z Windy... Ponowne zainstalowanie sterowników pomogło. Dziwi mnie też, iż w menedżerze urządzeń znajduje się jeden znaczek zapytania w kategorii inne urządzenia -> PCI Device. Wcześniej nigdy czegoś takiego nie miałem.

http://img187.imageshack.us/img187/1972/screenopk.jpg - screen

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używasz modemu na USB?

Poproszę screena zakładki "health" programu HD Tune, jakoś nie ogarniam softu którego użyłeś do testowania dysku.

Brzydko to wygląda, przydał by się też pomiar napięć miernikiem - widzę że sprzęt nowy, ale cuda się zdarzają.

Porada n/t kondensatorów z lekka abstrakcyjna, nie wyobrażam sobie uszkodzenia elektrolitów widocznego "na oko" w przypadku tak nowej płyty głównej (mogą być uszkodzone, ale samo oglądanie nie wystarczy żeby to stwierdzić).

Na dobrą sprawę przyczyną problemu może być wszystko, zaczynając od dysku i płyty głównej a kończąc na głupim błędzie w montażu albo uszkodzonym urządzeniu peryferyjnym. Albo nawet obluzowana wtyczka w gniazdku (sieciowym lub zasilacza), brak uziemienia ... naprawdę jest sporo możliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, przeoczyłem ten link z obrazkiem zawierającym odczyt S.M.A.R.T., odczytanie tego wszystkiego jeśli jest po polsku rzeczywiście jest dziwne, ale na szczęście obok wartości jest ID.

W samym odczycie S.M.A.R.T. nic nie jest w porządku, no może poza napisem "status dobry", tzn. coś jest rzeczywiście nie tak, możliwości jest kilka: uszkodzony jest dysk, płyta główna (konkretniej kontroler) lub też coś jest nie tak z połączeniem płyta główna - dysk, ewentualnie walnięty jest sam S.M.A.R.T.. Ze względu na ostatni post wykluczyłbym ostatnią możliwość. Dobrze by było sprawdzić jak działa dysk na innym kompie na innej taśmie sygnałowej, ale obawiam się, że odwiedzenie serwisu Cię nie ominie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używasz modemu na USB?

Tak, a czy to ma coś do rzeczy?

Poproszę screena zakładki "health" programu HD Tune, jakoś nie ogarniam softu którego użyłeś do testowania dysku.

OK, za niedługo wrzucę go na forum

Brzydko to wygląda, przydał by się też pomiar napięć miernikiem - widzę że sprzęt nowy, ale cuda się zdarzają.

Czy mogę wejść do BIOSu i stamtąd spisać napięcia?

możliwości jest kilka: uszkodzony jest dysk

Sam najbardziej to podejrzewam:

- Samoistne zniknięcie sterowników od dźwięku

- Blue Screen 0x0000004F - na stronie Microsoftu jest podane, że właśnie jedną z przyczyn może być właśnie dysk

- Czarny ekran, ScanDisk z mnóstwem błędów i instrukcji, które musiał usunąć

OK: Jest screen

http://img402.imageshack.us/img402/3282/hd...maxtor6l250.png

Dobrze by było sprawdzić jak działa dysk na innym kompie

A może sprawdzić inny dysk na moim kompie? Mam sprawny dysk 20 GB, stary, ale działa bdb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na dosyć kosmiczne wartości w S.M.A.R.T. bardziej prawdopodobne wydaje mi się uszkodzenie taśmy, lub kontrolera, a wtedy temu dyskowi, który założysz też może odbić.

Co do odczytania wartości napięć, to napięcia podawane przez BIOS bywają bardzo niedokładne, z tego powodu one tak naprawdę niewiele mówią, zatem prosimy o użycie miernika. Zresztą poczytaj sobie to: http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia-w-z...zu-news-40.html.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosmiczne wartości dysku...? Czyli jednak skłaniasz się bardziej w stronę wady, że wynika właśnie z tej części... dysk jest PATA i jest wmontowany w miejsce większe, gdzie normalnie są CD-Romy, i przez to się nieco rusza trochę... myślę że to mogło mu pomóc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kosmiczne wartości dysku, tylko parametrów (czy jak to nazwać) w S.M.A.R.T., przeważnie jeśli coś się dzieje, to one się zmieniają, ale nie aż w taki sposób, tzn. przy takich wartościach, jeśli powstałyby one w sposób naturalny, to moim zdaniem dysk już dawno powinien być na cmentarzu. Jeśli te problemy to rzeczywiście wina dysku, to jak najbardziej mógł się przyczynić do tego zły montaż, ale ja bym jeszcze tego nie przesądzał, tak czy owak zamontuj dysk tak jak należy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używasz modemu na USB?

Tak, a czy to ma coś do rzeczy?

Ma, ponieważ modemy mają sterowniki a sterowniki różne swoje fochy - tu szukał by przyczyny błędu z pierwszego posta.

Z dyskiem rzeczywiście "coś" jest, kabel sygnałowy do wymiany na pewno, a co jeszcze to się dowiemy po wymianie kabla.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mawiają zawsze musi być ten pierwszy raz. A tak na serio, żeby dokładnie sprawdzić co było przyczyną tego blue screen-a trzeba by było przeanalizować mały zrzut pamięci, co jeśli błąd się nie powtarza, to nie ma to większego sensu (za dużo z tym roboty). Sterowniki są tworzone przez ludzi, z tego względu nie są doskonałe, a pewne błędy mogą wystąpić tylko w bardzo specyficznych warunkach, a siłą rzeczy nie można przewidzieć wszystkiego. Modem jest o tyle podejrzany, że ten kod błędu jest powiązany z interfejsami sieciowymi.

Tak swoją drogą przy awarii dysku jak i pamięci może wyskoczyć dowolny, w pełni losowy BSOD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem kabel, i teraz - na początku miałem taki szary, gdy podpiąłem nowiutki, dołączony do płyty głównej GIGABYTE, komputer nie chciał się uruchomić, więc podpiąłem trzecią, nową taśmę. Po odpaleniu Windowsa uruchomiłem HDTune, i zrobiłem screenshota

http://img190.imageshack.us/img190/8638/screennr2.png - screen, godzina 22:20

Modem jest o tyle podejrzany, że ten kod błędu jest powiązany z interfejsami sieciowymi.

Na innej stronce znalazłem że ten błąd może być powiązany z Kartą sieciową, ale tą mam niestety odłączoną...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem kabel, i teraz - na początku miałem taki szary, gdy podpiąłem nowiutki, dołączony do płyty głównej GIGABYTE, komputer nie chciał się uruchomić, więc podpiąłem trzecią, nową taśmę. Po odpaleniu Windowsa uruchomiłem HDTune, i zrobiłem screenshota

Liczniki błędów (SMART) nie zerują się po wymianie taśmy, dopiero po jakimś czasie widać czy ilość błędów nadal rośnie czy też stoi w miejscu.

Modem jest o tyle podejrzany, że ten kod błędu jest powiązany z interfejsami sieciowymi.

Na innej stronce znalazłem że ten błąd może być powiązany z Kartą sieciową, ale tą mam niestety odłączoną...

Modem ADSL też jest - w pewnym sensie - kartą sieciową, większość usług sieciowych (systemowych) uruchamia się również po podłączeniu modemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczniki błędów (SMART) nie zerują się po wymianie taśmy, dopiero po jakimś czasie widać czy ilość błędów nadal rośnie czy też stoi w miejscu.

Czyli zobacze jutro pod wieczór gdzieś tak... Bynajmniej - dziś z kompem żadnych problemów nie było, zobaczymy jutro, i dam tego screena.

większość usług sieciowych (systemowych) uruchamia się również po podłączeniu modemu.

Czyli modem także może być przyczyną tych problemów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten błąd może wystąpić również na komputerze który ma TYLKO podłączony modem ADSL.

... Albo z dyskiem. Przecież miałem jeszcze problem z włączeniem komputera, i ScanDisk, który wykryl i skasował mnóstwo złych plików.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum napisano mi, iż mam wysoką temperaturę dysku

1. - http://img40.imageshack.us/img40/2238/screen1nos.png

2. - http://img40.imageshack.us/img40/5347/screen2nzj.png

Zrobilem teraz dwa nowe screenshoty, po dwóch godzinach użytkowania - i proszę, dysk ma 43*C. Czy to normalne że się tak łatwo nagrzewa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...