Skocz do zawartości
Aftar2

Geforce 3080 - crashowanie

Polecane posty

cześć, 

 

niestety mój nowy sprzęt, który złożyliśmy tutaj na forum zaczął się wykrzaczać. Na początku myślałem, że to wina cyberpunka, ale po sprawdzeniu w innej grze - call of duty i na darmowym benchmarku heaven dzieje się to samo. Minuta, max. dwie i wylot do pulpitu.

 

Kompa używam trzeci dzień. Pierwszego dnia grałem 4h w cyberpunka nie było problemu. Drugiego dnia grałem 8h w cyberpunka, gra się wywaliła, pomyślałem sobie, że normalne poszedłem zrobić obiad, ale od tego czasu za każdym razem jak gram, to po dwóch minutach się wywala. 

 

mam ściągnięte najnowsze sterowniki. Odinstalowałem sterowniki i zainstalowałem ponownie. 

 

Objawy: 

- na początku pierwsze 2 wywalenia, to brak sygnału wychodzącego z hdmi, słyszałem grę

- kolejne kilka, to był crash gry, wywalenie do pulpitu i raport do CDP. Niestety skopiowałem tylko część raportu, jak szukałem rozwiązania w sieci:

EventType=RED Engine Error Report cyberpunk

- niestety, bo nie mogę tego odtworzyć, teraz gra się wywala, na ekranie pojawiają się na sekundę te same artefakty, ale dostaję reset systemu, albo blue screen. 

 

Zmieniałem ustawienia na średnie, nic z tego. Gra tak samo wywala się w Call of Duty i w benchmarku heaven, nie mam nic innego zainstalowanego. 

 

moja specyfikacja: https://ibb.co/K5p2zx6 

zasilacz: https://www.x-kom.pl/p/524447-zasilacz-do-komputera-xpg-core-reactor-750w-80-plus-gold.html

pełna nazwa karty: MSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO 10GB

 

ok, udało mi się zebrać pełen raport po crashu w cyberpunku:

https://drive.google.com/drive/folders/1OoB3zFDz7IpLz2HN-rXVJGx8x2mF68ub?usp=sharing

 

dodałem też gpu-sensor log, może to w czymś pomoże. 

Edytowano przez Aftar2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz komunikat na bluescreenie?
Możesz zainstalować sobie program MSI Afterburner wraz z Riva Tuner i na bieżąco śledzić zachowanie podzespołów komputera. Wtedy sprawdzisz czy dopiero po osiągnięciu pewnego progu wydajności karta crashuje.

Karty graficzne serii 3000 miały pewien problem, że pod pewnym obciążeniem karta nie działała prawidłowo był pewien wątek o tym w sieci. Tu możesz znaleźć więcej:

Sprawdź jeszcze czy te crashe i błędy są tylko na cyberpunku czy w innych grach też, dla przykładu sprawdź to na jakiejś mało wymagającej grze i będziesz miał porównanie.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem, wywala się też w CoD:BO,COD:MW, world of warships. :(

 

ściągnąłem afterburner, ustawiłem na 1700hz taktowanie, a i tak w grze podskoczyło powyżej 1800hz (tak, zapisałem i wprowadziłem zmiany). Zmniejszyłem też prąd na 95% jak sugerowano. Nic to nie dało. 

 

niestety wczoraj i przed wczoraj karta działała przez wiele godzin grania, aż wieczorem wczoraj zaczęła się psuć. ;/

 

może to być jakieś mechaniczne uszkodzenie, albo złe podłączenie? Prąd tam dostarczają 3x 8 kable, tyle tylko, że ja podłączyłem kabel 1x 8 i jeden kabel, który ma dwie wtyczki 8. Może powinienem wszystko z osobnych kabli podłączyć?

 

Mam też dwa gniazda PCI-e. Jest napisane, że jedno gniazdo to x16, drugie to x4. jestem podłączony pod x16, czy zmienienie gniazda może pomóc?

 

 

Niestety crashe nie są jednolite, raz to jest wywalenie po kilkunastu sekundach do pulpitu i można raport wysłać, innym razem to bluescreen, a jeszcze inny razem to reset kompa. 
Na bluescreenie pojawia się komunikat ze smutną miną, że coś jest nie tak, procentowe odliczanie, qr kod i reset się robi. nie zdążyłem zrobić zdjęcia. :( Bluescreen pojawił się najmniej razy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kartę graficzną masz podpiętą do zasilacza zaraz obok procesora? czy jest 1 pod 2gim

Zainstaluj GeForce Expirience, jeśli nie masz i wgraj najnowsze sterowniki, a jeśli już je masz to odinstaluj je, następnie wyłącz komputer, uruchom go ponownie i wtedy zainstaluj najnowsze sterowniki z GeForce expirience.

Po wszystkim spróbuj jeszcze odpalić jakąś gierkę, ale taką która ma niższe wymagania... może być najsłabsza jaką masz ;p i daj znać co się dzieje.

Jeśli to nie pomoże skontaktuj się z producentem i opisz problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy kartę graficzną masz podpiętą do zasilacza zaraz obok procesora? czy jest 1 pod 2gim

karta jest podpięta dwoma kablami w sekcji CPU & VGA, które mają łacznie 3 wejścia x8

 

Cytat

Zainstaluj GeForce Expirience, jeśli nie masz i wgraj najnowsze sterowniki, a jeśli już je masz to odinstaluj je, następnie wyłącz komputer, uruchom go ponownie i wtedy zainstaluj najnowsze sterowniki z GeForce expirience.

tak mam, zrobiłem jeszcze raz czystą instalację. 

 

Cytat

Po wszystkim spróbuj jeszcze odpalić jakąś gierkę, ale taką która ma niższe wymagania... może być najsłabsza jaką masz ;p i daj znać co się dzieje.

zainstalowałem HoMM3 zagrałem parę tur, zostawiłem na 15 minut na ekranie z jakimiś lekkimi efektami. Nic się nie wywaliło. 

 

 

iii ostatni updejt na temat crashy, pogorszyło się. Teraz jak już włączę Cyberpunka, to na etapie wczytywania się menu komputer się crashuje, na ekranie pojawia się info, że "no input detected" i komp robi reset, reset dosyć długi, bo windows po tym się wczytuje ponad minutę zamiast 5-10 sekund. 

 

przełożyłem też kartę do innego portu PCI i też to nic nie dało. 

Edytowano przez Aftar2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Załaduj w BIOSie profil XMP pamięci, bo te 2133 MHz kiepsko wygląda.

będę musiał jakiś tutorial znaleźć. ok, to chyba zrobiłem, wartośc DRAM Frequency skoczyła do góry tak samo jak kilka pozycji niżej. 

 

Cytat

Podłącz do karty trzy osobne kable od zasilacza.

zostawiłem w biurze, jutro przełączę na trzy osobne kable. Ewentualnie z poprzedniego kompa wyciągnę zaraz. 

 

Cytat

Te wszystkie gry masz na Steamie i zostały zainstalowane niedawno na nowym pc?

jeszcze nie zainstalowałem steam-a. CP i Herosi na gogu, CoD-y na Battlenecie. 

Edytowano przez Aftar2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Aftar2 napisał:

karta jest podpięta dwoma kablami w sekcji CPU & VGA, które mają łacznie 3 wejścia x8

Tak, jak kolega wyżej wspomniał połącz wszystko na 3 kablach oddzielnie CPU do górnej sekcji... i niżej 2xGPU tak jak masz to rozrysowane na zasilaczu.

Żeby załadować profil XMP po prostu wchodzisz do biosu i wybierasz 1 opcję. Zapisujesz zmiany. Później jeszcze raz wejdź do BIOSu i sprawdź czy nowe wartości XMP się zapisały.

Skoro karta nie crashuje ci na HOMMie 3 to może oznaczać, że problemem będzie to co jest omawiane na filmiku ewentualnie te przewody.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CPU i GPU podłączone w osobnych sekcjach (ale w odpowiednich slotach)

XMP włączone.

Niestety dalej wywala w benchmarku i grach. Mam nadzieję, że się dzisiaj do obsługi klienta MSI dodzwonię, bo chyba żadne inne opcje nam już nie pozostały. :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bull3t napisał:

Rozumiem, że podłączenie 3 osobnych kabli (1 wtyczka - 1 kabel) do karty nie pomogło?

niestety nie pomogło.

 

Cytat

Masz możliwość sprawdzenia karty w innym komputerze, na innym zasilaczu? 

niestety nie mam nikogo do kogo mógłbym z tym podskoczyć. 

 

Cytat

Możesz też sprawdzić inną kartę w nowym komputerze.

Dzisiaj sprawdzę jeszcze kartę GeForce 1060, muszę tylko wtyczkę 4 pinową podłączyć, a może to jest 980 - nie pamiętam, wiem, że na 1x 4 pin tam jest. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem z obsługą:

- zainstalowałem najnowszego biosa

- zainstalowałem starsze sterowniki karty

 

nic to nie dało. 

 

Sugestia od obsługi technicznej MSI:

 - sprawdzić na mocniejszym zasilaczu

 

niestety nie mam znajomych, którzy by mieli taki zasilacz. Czy też uwazacie, ze to moze być wina zasilacza? Zanim podejmę decyzję o kupieniu mocniejszego/reklamacji karty, chciałbym poznać Waszą opinię.:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750W to wymagane minimum, z tego co słyszałem karta ta może mieć duże peaki w poborze prądu ,ale na przestrzeni milisekund - "materiał Liptona". Nie sądzę, żeby mocniejszy zasilacz miał tu pomóc, te karty już takie są tak jak mówił Lipton. Najlepiej zrobić reklamację... ewentualnie jak masz dostęp do jakiegoś sklepu komputerowego, bądź serwisu, żeby podpięli twoją kartę na innym zasilaczu, ale nie sądzę, że to pomoże.

Teraz masz nowy bios i starsze sterowniki, to zainstaluj najnowsze sterowniki do tego biosu i sprawdź czy coś się zmieni.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z najnowszymi też robiłem.

 

Miałem też czas i zamontowałem tą kartę 1060, włączyłem cybera na 40 minut na ulicy i nic się nie wywaliło, więc problem jest z kartą, kwestia tego, czy z prądem, czy z nią, ale wszystkie dane wskazują na po prostu uszkodzenie karty. Jutro będę próbował reklamować w sklepie i już czuję, jak bardzo będzie to problematyczne - z jakiegoś powodu zawsze jest...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Aftar2 napisał:

Miałem też czas i zamontowałem tą kartę 1060, włączyłem cybera na 40 minut na ulicy i nic się nie wywaliło, więc problem jest z kartą, kwestia tego, czy z prądem, czy z nią, ale wszystkie dane wskazują na po prostu uszkodzenie karty. Jutro będę próbował reklamować w sklepie i już czuję, jak bardzo będzie to problematyczne - z jakiegoś powodu zawsze jest...

Czy ta starsza wersja sterownika to: 456.55 ? Jeśli nie to zainstaluj je i na nich sprawdź, jeśli to nie pomoże to albo karta jest faktycznie uszkodzona... albo MSI w dalszym ciągu nie rozwiązało problemów ze stabilnością ze swoimi kartami jak się zarzekali ;/

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli, jak pisałeś, pojawiały się artefakty, to wygląda to raczej na problem z kartą (np. pamięć VRAM) niż zasilaczem.

Gdybyś miał "pod ręką" drugą równie łakomą na energię kartę lub/i drugi zasilacz o podobnej mocy - to byś ustalił przyczynę. 

Sprawdziłeś już działanie peceta z GTX 1060, teraz sprawdź jeszcze - o czym już pisałem - RTX 3080 z ograniczeniem FPS do 50-60 w RIvaTuner i niskimi detalami w Cyberpunku.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sprawdziłeś już działanie peceta z GTX 1060, teraz sprawdź jeszcze - o czym już pisałem - RTX 3080 z ograniczeniem FPS do 50-60 w RIvaTuner i niskimi detalami w Cyberpunku.

to też już sprawdzałem. Niestety nic nie dało. Zaraz po włączeniu gry zwiecha. 

 

Cytat

Gdybyś miał "pod ręką" drugą równie łakomą na energię kartę lub/i drugi zasilacz o podobnej mocy - to byś ustalił przyczynę. 

no to się niestety nie stanie. Gdyby dowody kierowały nas głównie w kierunku złego zasilacza, to może bym kupił teraz nowy, ale drugiej karty z serii 3xxx nie dorwę w tym momencie :D

 

Cytat

Czy ta starsza wersja sterownika to: 456.55 ? Jeśli nie to zainstaluj je i na nich sprawdź, jeśli to nie pomoże to albo karta jest faktycznie uszkodzona... albo MSI w dalszym ciągu nie rozwiązało problemów ze stabilnością ze swoimi kartami jak się zarzekali ;/

  •  

z nudów sobie sprawdziłem jeszcze 2 inne wersje sterowników, 456.55 też. Nic to nie dało. 

Edytowano przez Aftar2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje ze strony:

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/geforce-rtx-3080-problemy-z-dzialaniem-karty-jak-je-rozwiazac.html
Cytuję źródło:

Cytat

Na tę chwilę jedynym skutecznym rozwiązaniem jest ręczne obniżenie zegarów o około 100 MHz (można do tego celu wykorzystać aplikację MSI Afterburner 4.6.3 Beta 2). Pomocne może być także zainstalowanie sterowników Nvidia Studio Driver i wyłączenie przyspieszenia sprzętowego dla kart graficznych (w Windows 10 można to zrobić w panelu Ustawienia - System - Ekran - Ustawienia grafiki).

W MSI Afterburnerze obniż sobie taktowanie zegara o 100MHz i sprawdź czy to pomoże,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W MSI Afterburnerze obniż sobie taktowanie zegara o 100MHz i sprawdź czy to pomoże,

to już robiłem, obniżałem o 100, do 1700, 1600,1500. nic to nie dawało. Obniżałem zużycie energii z 100% do 95%/90%. Kręciłem różne rzeczy w afterburnerze. ;/ 

 

Generalnie dam znać jak zakończy się sprawa z reklamacją i czy MSI ją uzna, bo w sumie planuję uderzyć jednak do producenta, a nie do sklepu, żeby przyśpieszyć proces.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...