Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Paguł

Białe paski na monitorze

Polecane posty

Od jakichś 3 miesięcy na monitorze pojawiają się bardzo niewyraźne, mające kilka cm grubości białe paski. Przewijają się dość często, głównie podczas grania. Są prawie niewidoczne, ale zaczynam się zastanawiać, czy nie dzieje się z coś złego. Mam ustawione odświeżanie na 75 MHz, ale problem występuje również przy 60. Monitor asusowski LCD VW 222.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być wina monitora (może się sam z siebie psuć - wątpie po stary nie jest), może to być karta graficzna (podaj typ i jak stara jest (to jest mój typ - skoro pojawiają się bardziej podczas grania to znaczy że podczas obciążenia). Zobacz czy się nie przegrzewa, wyczyść kartę i powiedz jeżeli nie pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta 8800 GTS 512. Pisałem, że pojawią się głównie podczas grania, tyle, że jest to bez znaczenia, w co gram: czy jest to Plants vs. Zombies, czy Gothic 3. No i głównie nie znaczy tylko, pojawiają się przy przeglądaniu stron internetowych, pisaniu etc.

Komputer czyściłem jakiś czas temu. Paski się nie poddały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jest jeszcze inna opcja jeżeli chodzi o sprawdzenie monitora :). Albo odłącz go od komputera i włącz np. jego menu, albo nie odłączając od kompa włącz jego menu i koniecznie wyłącz przeźroczystość menu i sprawdź czy są paski.

EDIT @michi93 o_O - A co ma do tego zasilacz? Rozumiem że bardzo ważny jest zasilacz ale w tym wypadku nie ma to ŻADNEGO znaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego zasilacz?

A się zdziwisz, bo ma :cool:

Zasilacz o słabej filtracji napięć wyjściowych może powodować paski na ekranie monitora. Przeważnie jaśniejsze od tła, przesuwające się z lewa na prawo - nie pytaj dlaczego akurat tak, istnieje naukowe uzasadnienie zjawiska ale jest za ciepło żeby pisać referat.

Końcowy stopień wzmacniacza sygnału karty graficznej zwykle zasilany jest bezpośrednio z zasilacza (ew. z niewielkim filtrem R/LC, tylko w naprawdę wyjątkowych przypadkach płyta główna ma bardziej rozbudowane filtry napięć głównych).

Ale dużo częściej tego typu objawy powodują:

- telefony przenośne (i komórkowe)

- głośniki

- myszki / klawiatury "radiowe" (w tym Bluetooth)

- drukarki (tylko jak pracują)

- urządzenia sieci bezprzewodowej (WiFi)

(nie muszą stać przy samym monitorze, zakłócenia "łapie" też kabel sygnałowy - szczególnie tanie kable na to "chorują")

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakichś 3 miesięcy na monitorze pojawiają się bardzo niewyraźne, mające kilka cm grubości białe paski. Przewijają się dość często, głównie podczas grania. Są prawie niewidoczne, ale zaczynam się zastanawiać, czy nie dzieje się z coś złego. Mam ustawione odświeżanie na 75 MHz, ale problem występuje również przy 60. Monitor asusowski LCD VW 222.

Jeszcze godzinę temu miałem niemalże identyczny problem. Wcześniej wszystko dobrze hulało, a tu nagle pojawiają się te białe nieregularne pasy - bardzo delikatne i w bardzo rzadkich przypadkach (w grach 3D w momencie gdy na ekranie jest dużo ciemnych odcieni szarości). Na pulpicie w porządku, w grach gdzie są żywe kolory - w porządku, itp.

Przez 3 dni kombinowałem. Zmieniałem monitor - było ok, no to karta grafiki, zmieniam - jest OK. Wyglądało na to, że problem istniał tylko w połączeniu mojej karty i mojego nowego monitora. Cały Internet przeszukałem, wiele ludzi miało podobny problem lecz nie identyczny - nic nie pomagało. Sprawdzałem kable, przemieszczałem monitor głośniki, myszki, wszystko co mogłoby powodować zakłócenia. Rozwiązanie okazało się banalne ....

MOJE ROZWIĄZANIE PROBLEMU:

Winę za to, okazało się, ponosi stara 13-letnia listwa filtrująca, która przy natłoku różnych sprzętów podpiętych do niej przestała już wydalać. Z tego co wiem to przygotowana była na zabezpieczenie tylko 400 W, a sam mój zasilacz do kompa jest 650 watowy, nie licząc monitora, drukarki, lampy, itp. Podłączyłem monitor do bezpośredniego zasilania i problem zniknął. Cieszę się jak cholera, bo już nie wiedziałem, czy nowy monitor na gwarancje, czy karta za tysiaka do sklepu pójdzie?

Nie jestem fachowcem - powiem więcej w sprawach listw i zasilaczy jestem strasznym laikiem i nie wiem dokładnie czemu to akurat listwa była odpowiedzialna za paski na szarym tle w grach 3D, lecz to rozwiązanie u mnie pomogło i mam nadzieję, że Tobie też pomoże, może nie rozwiąże problemu na cacy, ale przynajmniej naprowadzi na właściwe rozwiązanie! :wink:

Sorki za dłużyzny, ale z tego szczęścia, że mi się udało znaleźć winowajce to się nadmiernie rozpisałem :happy:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że to nie tyle sama listwa, co słaby zasilacz, który nie radził sobie z filtrowaniem napięć (jakiś typ z czarnych list?). Nawet jeśli listwa nie daje rady, to sam zasilacz powinien sobie radzić ze skokami napięć itp.

Tak czy owak jest to archeologia, więc zamykam. Nie odkopuj tak starych tematów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...