Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Dj Ogi

Artefakty na GF 7600 GT

Polecane posty

Problem pojawił się jakiś czas temu... Karta (GF 7600 GT) wyświetla artefakty w postaci linii (kolor i grubość dowolne) "ciągnących się hen po horyzont". Dotyczy to tylko niektórych gier (Call of Juarez, GTA IV, UT3, Two Worlds) i skutecznie utrudnia/uniemożliwia rozgrywkę. Najbardziej uciążliwe jest to podczas grania w UT3. Wszystkie te gry są spatchowane (jeśli takowe patche były), stery do grafy aktualne, winda również (XP Pro SP3) i nie mam pojęcia co może być przyczyną pojawiania się owych linii - czasem ich nie ma tam gdzie były poprzednio i pojawiają się w innym miejscu albo wcale.

Pomożecie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki ze SpeedFana:

Temperatury:

w spoczynku/UT3 po rozegraniu jednego DM

-temp1: 45/50

-temp2: 49/54

-HD0: 37/38

-Core: 43/50

Niestety nie wiem która (temp1 czy temp2) to jest grafa, ale to chyba bez znaczenia, gdyż temperatury niskie...

Napięcia:

Vcore1: 1,22V

+3,3V: 3,31V

+5V: 4,87V

+12V: 11,84V

Vbat: 3,23V

Co do napięć, to nic nie kumam, więc po prostu przepisałem to co było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miernika nie mam, więc odpada. Co do naklejki, to jest w takim miejscu, że aparat nie łapie (zasłania obudowa), ale powiedz co Ci potrzeba, to odczytam i napiszę. Generalnie to chyba ma taką specyfikację:

Enlight GPS-400AB C ATX12v 350W PFC, FAN 120mm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj miernika.

Możliwości są trzy:

- problemy z zasilaniem

- uszkodzona karta (takie objawy pojawiają się np. przy mechanicznym uszkodzeniu rdzenia GPU - ale nie tylko wtedy)

- błąd sterowników (najnowsze wcale nie muszą być najlepsze dla starszej karty)

Zasilacz - sprawdzić napięcia, ewentualnie podstawić inny (sprawny, minimum 350W "firmowy").

Karta - sprawdzić u kolegi, podstawić inną.

Sterowniki - hmmm ... a nie jest tak że po którejś aktualizacji sterów zaczeły się problemy z wyświetlaniem? Można odinstalować te nowe (usuwając pozostałości ręcznie albo jakimś programem) i sprawdzać na starszych, trochę to kłopotliwe.

Nie wiem jakie masz możliwości (dostęp do sprzętu na wymianę), podaję ogólne zasady postępowania. Nie ma metody "na skróty".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, problem pojawił się chyba po którejś aktualizacji sterowników do grafy, ale w tej chwili na pewno są inne (czytaj: nowsze). Wszystkie poprzednie były oczywiście odinstalowywane przed zainstalowaniem następnych.

Karta jest raczej w porządku, gdyż problem występuje tylko w niektórych grach (np. w Alone In The Dark czy Mass Effect jest zawsze wszystko ok).

Miernika raczej nie skombinuję, a z podmianką też będzie ciężko.

Spróbuję zainstalować starsze stery i zobaczę co z tego wyniknie...

EDIT:

Zmieniłem stery z 186.18 na 175.16 - efekt niewielki, aczkolwiek jest. Artefakty pojawiły się dopiero po ok 2h grania (UT3) i z mniejszym natężeniem. Jednak nadal nie rozwiązało to problemu... Gdzie znajdę starsze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem coś podobnego na Glaxy GF 7300 GT. Pomogło wyczyszcenie kompa z kurzu. Zwłaszcza chłodzenia karty/procesora. Zbytnie nagrzewanie się karty, to jednak tylko jedna z przyczyn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka, wczoraj też szukałem ich na stronie nvidii, ale jako najstarsze znalazłem 175.XX (późno już było, musiałem coś przeoczyć...). Kompa niedawno wysprzątałem w środku, więc kurzu być nie powinno.

Widzę, że nie pozostaje mi nic innego, jak kombinowanie ze sterami i ewentualnie sprawdzenie zasilacza - problem w tym, iż w drugim kompie mam za słaby. Spróbuje jeszcze wyjąć samą kartę i dokładnie przeczyścić.

Możliwe że karta jest przegrzana , jaką aktualnie masz temperaturę ?

Temperatury są raczej w porządku (podałem je parę postów wyżęj).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury są raczej w porządku (podałem je parę postów wyżęj).

Tyle, że nieprzydatne. Jak masz chłodzoną tą kartę? Jeśli masz możliwośc to dotknij kości pamięci lub ich radiatorów.. nie powinny parzyć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta chłodzona standartowo - tzn. przez coolera na niej zamontowanego. Po ok 1h w UT3 radiator jest ciepły, ale raczej nie parzy. Bardziej zaniepokoiło mnie to, iż sama karta jest mocno nagrzana.

GPU-Z przed uruchomieniem UT3 pokazywał temperaturę 59 (w samym mieszkaniu mam teraz ze 30...) - w logu po grze maksymalna była 85. Czyli zupełnie inne niż podawał SpeedFan. Co ciekawe nie zmieniała się prędkość wiatraka - cały czas 31%. Nie powinien automatycznie przyspieszyć?

kedzior687 - Nie strasz mnie... Poza tym czy te gry są naprawdę aż tak wymagające...? GTA IV to się zgodzę ale gram na minimalnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury w normie, ale program podaje tylko te które może odczytać (nie monitoruje pamięci i układu zasilania GPU jeśli karta nie ma takich czujników). Zrób jakiś nawiew, nawet wiatrakiem pokojowym (skierowanym na otwartą obudowę) i zobacz czy to pomaga (= dłużej grasz bez błędów wyświetlania).

Nie powinien automatycznie przyspieszyć?

Powinien, powyżej 70-75°C kontroler wiatraka ma zacząć dodawanie obrotów po 5% przy wzroście temperatury o 5°C (wartości typowe, producent karty może je modyfikować). Obroty można ustawiać albo w sterownikach (nie każdych), albo programami do tunigowania kart graficznych. Poszukaj na forum, ja się w to nie bawię ale jakieś programy ludzie polecają. Możesz ustawić 50-60% na stałe, albo dolny próg na 40% a górny na 80-90% (zależnie od tego jak bardzo przeszkadza ci hałas).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałem trochę w UT3 bez bocznej ścianki ATX i rzeczywiście błędy pojawiły się później i w mniejszym natężeniu (z nawiewem pewnie byłoby jeszcze lepiej). Niestety sprawa ze sterami ciut się rypła, gdyż na starych nie da się grać w GTAIV, a ciągłe zmienianie ich w zależności od gry jest dość upierdliwe. Spróbuję zatem znaleźć coś na temat zwiększenia obrotów wiatraka na grafie. Tak czy owak, dzięki za zainteresowanie i pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...