Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Crystek

Nowy komputer nie startuje

Polecane posty

Kupiłem ze sklepu Esc.pl zestaw komputerowy, bez Windowsa. Jest problem, bo komputer nawet nie startuje, nie odpala się bios.

Co zrobiłem?

-sprawdziłem połączenia kabli, nie znam się tak dobrze ale podociskałem delikatnie, i wszystko wydaje się być ok

-nie włącza sie kontrolka działania dysku twardego, nie wiem czy to ze względu, że coś z nim jest nie tak, czy ze względu na to, że bios nie startuje

-w "skrzynce" wszystko chodzi, mianowicie wentylatory się krecą, karta graficzna się grzeje, czyli pracuje, napęd DVD działa, bo wysuwa się szufladka

-wysłałem maila do sklepu z zapytaniem ocb

Czy jest możliwe, żeby płyta główna nie miała wgranego biosa?

Z góry dzięki za wszystkie sugestie

dodam: płyta główna to AsRock A780 GHX

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna musi mieć BIOS (chyba że ktoś go zdemontował, ale powodu ku tamu chyba by nie było). Otwórz obudowe, wyjmij każdy element (proc zostaw) i włóż ponownie tak żeby na pewno był na miejscu. Również wszystkie kabelki podociskaj (a najlepiej odłącz i podłącz ponownie). I powiedz czy działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że nie jestem w stanie rozłożyć komputera na części, gdyż go z powrotem nie złoże, nie mam takich umiejętności.

Swoją drogą chyba w sklepie przecież sprawdzili czy wszystko działa, to może w czasie transportu, kiedy trzęsło samochodem coś się obluzować...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś :) W takim razie tylko odkręć obudowę i podociskaj wszystko - najpeirw jednak dotknij kaloryfera (uziemienie). A nie trzeba się znać na takich rzeczach - tak długo jak ma się instrukcje :)

@James - to jednak może nie być dobry pomysł. Jeżeli ktoś się nie zna to może "trochę" za mocno coś wsadzić i jeżeli płyta główna jest słaba to może pęknąć (Miałem taki przypadek! Całe szczęście nie ja :)). Ale jak ktoś jest bardziej sprawny manualnie od ameby to na pewno sobie poradzi - wystarczy się nie bać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że jeden kabelek który pochodzi od głównego pęku kabli od zasilania, nie jest podłączony. Spojrzałem na typ połączenia, starałem się poszukać odpowiedniego gniazda, ale nie znalazłem, i doszedłem do wniosku, że jest on do podłączenia dodatkowego wentylatora.

To połączenie wygląda troche jak kość do gry kiedy wyrzucimy 4-rke, kwadratowe wejście z czterema wypustkami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok napisz czy ekran jest cały czarny, czy dioda ekranu się świeci.. może coś tam jednak pisze..

Napisz czy masz podłączony ekran do karty graficznej :P

Ja bym napisał też cały konfig.. było by łatwiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor : AMD Phenom II X3 710 - 439 zł

Płyta Główna : ASRock A780GXH - 265 zł

RAM : OCZ 2x2GB 800MHZ SpecialOps - 190 zł

Karta Graficzna : PowerColor Radeon HD4870 PCS+ 1024MB DDR5 - 599 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 299 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F2EG - 195 zł

Monitor LCD 20" SAMSUNG 2033SN 15000:1 Wwa

Właśnie jak włącze kompa to dioda od monitora miga, jak gdyby komputer był w stanie czuwania. Ale nie zmieniałem żadnych ustawień i podłączyłem monitor pod drugiego kompa i poprawnie wyświetlał.

Ekran jest czarny, a jak chcę wejść w opcje monitora, to wyskakuje tylko informacja, że test wykazał sprawność monitora.

Tak, na początku fakt, źle podłączyłem monitor, ale później zczaiłem, że trzeba podłączyć monitor przez przejściówke do karty graficznej. Podpinałem do jednego slota, później do drugiego. Wciskałem także na monitorze autowykrywanie aktywnego kanału i też nic.

A płyta główna jest raczej dobrze podpięta do zasilacza, bo chodzi wiatraczek od procesora, wentylator.

Swoją drogą jakoś nie chce mi się wierzyć, że esc.pl wysłałby mi niesprawny komputer, przecież zanim go wyślą to chyba sprawdzają poprawne działanie?

A czy restart biosa, poprzez wyjęcie bateri na ponad 15 min by pomógł? Nie wiem, jak dokładnie to się robi, ale przeglądając fora, często to polecają zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomóc to wyjęcie baterii. Ale sprawdź jeszcze to zasilanie - ja miałem tak że nie podłączyłem i komp się wyłączał po jakimś krótkim czasie. To jest dodatkowe zasilanie niektórych komponentów, bez których komp może nie ruszyć.

Sprawdź miejsce zaznaczone na zielono.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... może to się wydawać głupie, ale kiedyś ze starym kompem miałem ten sam problem. NIC się nie uruchamiało zaś wszystkie napędy, wentylatorki działały (nie paliła się zaś dioda od HDD)

Co było przyczyną? Niedociśnięta karta graficzna. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem.

Możliwe że to to, spróbuj mocno docisnąć GPU. Wentylator może i tam chodzi, ale nie ma odpowiednich połączeń z innymi podzespołami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz manual do plyty glownej, to wszystko tam pisze. Poodlaczaj kable i wsadz je jeszcze raz, wszystko w manualu pisze jak i gdzie. Regula numer jeden: komputer nie wybuchnie. Regula numer dwa: jesli umiesz panowac nad sila z jaka dociskasz elementy, nic nie popsujesz.

To nie jest zadna filozfia wyciagnac pamieci, odkrecic od sledzia karte graficzna i ja wyciagnac itd... Ja tez mialem swoj "pierwszy raz" i on wcale nie boli:D:D A tak serio: moze jest gdzies luz / brak polaczenia. A jesli mimo wszystko dalej nie bedzie chcial prawidlowo dzialac, to przyczyna moze lezec w sprzecie. Dlaczego nie zareklamujsz tego kompa? Powinienes miec na niego gwarancje. Skorzystaj z niej!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a780gxh128m1.jpg

Sprawdziłem to wejście, jest tam podpięty przewód, i nie widać, żadnego wolnego obok miejsca. To co zaznaczyłem na obrazku to właśnie rodzaj wtyczki - składa się ona tylko z jednego segmentu zaznaczonego na czerwono.

Dlaczego nie zareklamuje sprzętu? Ponieważ ledwo co mi ten komputer przysłali i nie chce go od razu wysyłać, bez upewnienia się, że to nie np. głupi kabelek który się obluźnił w czasie transportu. Jutro zawołam kumpla który się na tym zna i mi bardziej fachowo sprawdzi czy wszystko gra.

@sUk - down

TAK SĄ POŁĄCZONE DWA KABELKI

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

M@TH3V z tego co widzę to zasilacz jest good.

Crystek może to i głupie ale wypnij swoją grafę i wepnij ją do innego kompa i wtedy sprawdź jakiś inny monitor i twój.-to nie boli dasz radę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie

Czerwona ramka złącza karty graficznej, podłączone oby dwa

Zielona ramka podłączenie HDD, zarówno łączący z płytą główną jak i zasilaniem

Niebieska ramka, pod tymi kablami jest główne podpięcie zasilacza do płyty głównej

BIała ramka, jedyny kabelek, który odstaje i nie jest nigdzie podłączony, jak już inny użytkownik napisał jest to złącze 4-pin

Jak napisałem do esc.pl to powiedzieli mi to samo co WY, czyli próbować podociskać kable, bo w czasie dostarczenia coś mogło się odłączyć. A jak nie to mam im go odesłać :\

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąłem w końcu karte graficzną i bios odpalił, windows sie bootuje, ale kontrolka od HDD wciąż nie mruga.

Czyli co myślicie? Zasilacz za słaby, czy karta graficzna popsuta? Jeszcze spróbuje podłączyć do drugiego slota tak jak mówił Kedzior i napisze.

EDIT 1 - hdd nie mruga, ale bios wykyrwa dysk samsunga

EDIT 2 - pod drugim slotem PCI grafiki, bios odpala, jeszcze sprawdza ten pierwszy

EDIT 3 - pod pierwszym slotem też działa, ale trzeba docisnąć karte graficzna z drugiego końca

EDIT 4 - jednak jest jescze coś innego, bo czasami komputer w wogóle nie startuje, jakby nie było zasilania, nie chodzą wentylatory, a jak położe skrzynke poziomo na ziemi to wszystko chodzi

Nie wiem, może mimo tego, że chodzi jakieś wtyki nie do końca łączą. Aczkolwiek nie chciałbym teraz czekać zanim kurier prześle to do Gdańska, oni naprawia i spowrotem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT 4 - jednak jest jescze coś innego, bo czasami komputer w wogóle nie startuje, jakby nie było zasilania, nie chodzą wentylatory, a jak położe skrzynke poziomo na ziemi to wszystko chodzi

Błąd montażu / wygięta obudowa (np. w transporcie - uszkodzenie może być niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale powoduje naprężenia kart w slotach i w efekcie jw.)

Może być też uszkodzona płyta główna, ale tego łatwo nie sprawdzisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...