Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Zbyszko

Windows XP - Jak korzystać z licencji OEM?

Polecane posty

Witam.

Kupiłem jakiś czas temu Windows XP Home Edition OEM (i do dziś tego żałuję).

Kiedy go nabywałem byłem po prostu zielony w kwestii licencji użytkowania, więc wypytałem obsługę Media Marktu.

A teraz do sedna: powiedziano mi, że wersję OEM można instalowac na kilku PC, ale nie na raz. Muszę wtedy gdzies zadzwonic..tylko wyleciało mi z głowy gdzie, jakieś centrum obsługi chyba- więc wiecie moze, gdzie? Teraz kupiłem nowy PC i chciałbym przeniesc system.

Tak sobie czytam wyniki szukania w google i okazuje się, że win xp oem to ,,jednorazówka". Jak to jest naprawdę?

Ponoc winda ,,przypisuje" się do komponentów, więc nawet upgrade nie wchodzi w grę. No i jeszcze w sklepie obsługa mówiła, ze mogę instalowac to 3 razy, potem już nie.

I tak oto mamy kolejny odcinek serialu pod tytułem ,,jak to rynek kocha moje pieniążki i co krok wysyła mnie do pirata -_-"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz na starym kompie tego XP to możesz go spokojnie instalować na tym kompie. Tylko nie będziesz mógł wykonać weryfikacji systemu przez internet bo nie będzie rozpoznawało nowego kompa, wtedy musisz zadzwonić do nich (numer znajdziesz kiedy będziesz chciał zweryfikować OS-a). I jeszcze jedno numer bezpłatny nie działa :mad:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do starego windowsa....akurat tak się złożyło, że stary PCet zdechł kilka dni przed przesiadka na nowy. Po prostu nie chce się włączyc, pewnie coś z zasilaniem. Co w takim wypadku zrobic? Mógłbym przełożyc HD do drugiego kompa, z którego wlasnie pisze i tutaj skasowac? Format?

I co zrobic z ,,naklejką"? Raczej ne idam rady odkleic i nakleic z powrotem tego COA, wystarzczy zachowanie starszej obudowy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem kiedys (nadal korzystam) Windows'a XP PRO OEM, zmienilem kompa i nie mialem problemow z rejestracja przez internet do pewnego momentu, mianowicie w wersji OEM jest okreslona ilosc aktywacji systemu przez internet (25). Zarejestrowalem przez telefon (prawda, darmowy nr telefonu nie dziala). A teraz taki maly cudzik, przez telefon aktywowalem system 3-4 razy i znowu moge aktywowac przez internet, dziwne ale prawdziwe. Co do nalepki to nie nakleilem bo wiedzialem ze bede zmienial kompa, w razie co to dopiero co kupilem system :) , pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XP z tego co mi wiadomo nie ma ograniczonej liczby aktywacji (to Vista tak ma), jedyny problem jest taki, że jeśli aktywujesz jedną kopię na danym sprzęcie, to nie można przez 3 miesiące aktywować jej na innej konfiguracji sprzętowej, tzn. parę rzeczy może się zmienić, ale nie za dużo. A więc od danej instalacji musisz odczekać 3 miechy i możesz aktywować system przy pomocy tego samego klucza na zupełnie innym sprzętem, aczkolwiek pozostaje jeszcze problem z licencją.

Chodzi o to, że różnych licencji OEM było sporo i każda z nich pozwalała na inne rzeczy, np. jedna z licencji nie pozwalała przenosić systemu pomiędzy komputerami, choć w samej konfiguracji kompa mogło się zmienić praktycznie wszystko, w kolejnej licencja była przypisana do jakiegoś konkretnego sprzętu stanowiącego integralną część komputera (np. płyta główna, procek, twardy dysk, a także klawiatura), w obecnym kształcie licencja jest zdaje się przypisana do płyty głównej.

[edit]

No i z tego co pamiętam, to żadna z licencji OEM nie pozwalała na przeniesienie jej na zupełnie inny sprzęt, choć z aktywacją nie będzie problemu, to jest to zabieg nielegalny. To licencja BOX tak ma, że po usunięciu systemu z jednego kompa można go instalować na innym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czyli zostalem wydymany. Wkurzajace jest tylko to, ze poswiecilem moj czas na pytania do obslugi media marktu, zapewniono mnie, ze po zmianie komputera bede mogl legalnie uzytkowac, no i jeszcze wydane pieniądze - 2 miesiace odmawiania sobie wszystkiego+ oszczednosci....tak czy siak-w media markt juz nie kupie. Drugi raz za windowsa nie zapłace.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz na starym kompie tego XP to możesz go spokojnie instalować na tym kompie. Tylko nie będziesz mógł wykonać weryfikacji systemu przez internet bo nie będzie rozpoznawało nowego kompa, wtedy musisz zadzwonić do nich (numer znajdziesz kiedy będziesz chciał zweryfikować OS-a). I jeszcze jedno numer bezpłatny nie działa :mad:

Zgadza się.

Mam Win XP Home SP2. (OEM, kupiony w "zwykłym" sklepie komputerowym)

Wcześniej miałem inną płytę główną niż obecnie (bo z tym "przypisywaniem" Win do sprzętu, właśnie o płytę główną chodzi). Ale zmieniłem bebechy i faktycznie aby "Winda" mi "normalnie" ruszyła, musiałem się skontaktować, telefonicznie, z przedstawicielem MS; musiałem podać swój serial (z tej naklejki) i już. Mam teraz inną płytę główną i normalnie, po każdorazowym przeinstalowaniu systemu, mogę go bezproblemowo aktywować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nie ma problemu z aktywacją nie oznacza, że jest to legalne. Umowa OEM jest tak skonstruowana, że jeśli masz Windowsa przypisanego do jakiejś części (w tym przypadku płyty głównej), to nie wolno Ci go przenieść na inny, no chyba, że ta część padnie i nie da się jej naprawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...