Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Althorion

Zawieszki systemu podczas grania

Polecane posty

Witam.

Mój komputer:

Procesor - AMD Phenom II X4 955

Płyta główna - AsRock M3A790GXH

RAM - OCZ 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Platinium

HDD - Samsung 640GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F1

karta graficzna - MSI GeForce GTX 275 OC TwinFroz 896MB DDR3 /448bit/

karta dźwiękowa - Asus Xonar D1

zasilacz - OCZ StealthXStream 600W

system operacyjny - Microsoft VISTA Home Premium OEM 64Bit SP2 PL

Przy graniu po pewnym czasie (od 30 do 90 minut) komputer się zawiesza, pomaga tylko twardy reset. Jednocześnie nie ma problemów z działaniem podczas normalnego obciążenia systemu.

Sprawdziłem temperatury i napięcia, odpowiednio:

VCore Voltage: 1,360

3,3 Voltage: 3,248

5,0 Voltage: 5,040

12,0 Voltage: 12,250

GPU: 45C / 73C

System: 35C / 43C

CPU: 42C / 50C

AUX: 42C

HD0: 32C

Core: 43C

dane po / oznaczają wyniki w stresie

Przy czym nie sądzę, że to one są tu winne - napięcia trzyma idealnie (zero wahań) a rekordowy "zwis" zdażył mu się przy temperaturze GPU równej 52C.

Oprócz tych pomiarów sprawdzałem jeszcze RAM memtestem - 2 testy z rzędu, 0 błędów. Będę testował jeszcze. Sprawdzę oprócz tego pod innym systemem operacyjnym

Czy ma ktoś jakieś pomysły, co może być nie tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhem...aż boję się spytać...czy to ten zestaw do 4 tys., dla melomana muzyki, który ci złożyliśmy? :gafa: Po namyśle, to może lepiej było wybrać inny konfig;)

Ale na poważnie:

Te zwiechy są bez BSOD-ów? Sprawdź w dzienniku zdarzeń, może coś się zdołało tam odnotować. Jeśli problem występuje tylko w grach to spróbuj zmienić stery do grafiki na nowsze lub starsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, to ten. Ale ogólnie jestem zadowolony, gdyż najważniejsze zadanie (muzyka) spełnia idealnie.

2. Wiesz, gdzie Vista trzyma logi?

3. Bez BSODów, po prostu całość zamarza (zapętlają się ze dwie, trzy klatki, to samo z dźwiękiem).

4. Sterowniki od grafiki zmieniałem, od tych z płyty po najnowsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziennik zdarzeń znajdziesz w panelu sterowania, w narzędziach administracyjnych (przynajmniej w widoku klasycznym, w normalnym jest zakopany zdaje się w zakładce System i Konserwacja>Narzędzia administracyjne). Ze sterownikami rzeczywiście możesz spróbować pokombinować, ale nie radzę cofać się do tych na płycie, bo te z reguły są dosyć stare. Najlepiej ściągnij najnowsze jakie są dostępne na stronie producenta Twojej karty graficznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumuję moje kroki:

1. Całonocny test Memtestem - bezbłędnie.

2. HD Tune:

hdtuneq.th.jpg

3. Reinstalacja systemu - bez zmian.

4. Ze sterownikami do karty graficznej już chyba wszystko zrobiłem.

5. W dzienniku systemowym nie zapisuje się nic.

Jakieś kolejne pomysły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki sprawdziłem wszystkie, chronologicznie od tych z płyty po najnowsze.

Zaś poza Vistą mam tylko Windowsa 98 OEM, Windowsa XP OEM (czyli tutaj nie zaszaleję, umowa licencyjna) i Linuksy (tam problemów nie ma, ale tam nie gram). Sprawdzę jeszcze Windowsa 7. Tym niemniej, wolałbym aby działało też na Viście...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz na Vista 32bitowej. Z tego co czytałem kiedyś na różnych forach (PCLab.pl itp) większość gier chodzi gorzej na 64bitówce, zaś niektóre się wogóle nie uruchamiają lub tworzą błędy jak w Twoim wypadku zawieszenie się kompa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy graniu po pewnym czasie (od 30 do 90 minut) komputer się zawiesza, pomaga tylko twardy reset. Jednocześnie nie ma problemów z działaniem podczas normalnego obciążenia systemu.

SMART dysku jest OK, żadnych problemów.

Mimo wszystko obstawiam temperatury, 30 i więcej minut to z reguły czas po jakim dochodzi do silnego nagrzania niektórych elementów przy zwiększonym obciążeniu (granie). Same czujniki z których odczytują temperatury programy nie dają pełnej informacji, ponieważ niektóre z nich są umieszczone obok elementu którego temperaturę "mierzą" (nieraz całkiem daleko, 15-20mm to sporo).

Dotyczy to najczęściej termistorów mierzących temperaturę sekcji zasilania procesora i chipsetu. O ile zasilanie procka na tej płycie poradzi sobie (jest "nadmiarowe"), o tyle chłodzenie np. chipsetu może być za słabe. Sprawdź temperatury "ręcznie" (dotykając radiatora) tylko pamiętaj żeby najpierw dotknąć nielakierowanego fragmentu obudowy lub zasilacza (najprostsze zabezpieczenie przed ładunkami elektrostatycznymi). Niektóre miejsca na płycie będa naprawdę ciepłe, szczególnie po godzinie grania - nie przesadź z macaniem bo będą bąble na palcach ;-)

Kolejna sprawa to karta dźwiękowa. Zakładam że wyłączyłeś w BIOS-ie kodek AC97, na wszelki wypadek sprawdź. Wyłącz w grze która ma zwyczaj padać wszelkie efekty dźwiękowe (3D sound, Dolby itp. zostawiając "goły" dźwięk stereo) a potem sprawdź czy zawiesza się po mniej więcej tym samym czasie (najlepiej gdyby wcale się nie zwiesiła ....).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "Przemacałem" kartę graficzną i płytę główną. Nie wydają się zbyt ciepłe, spokojnie uwierzę w 60C.

2. Dźwięk sprawdzony. Kontrolnie na czystym systemie z powyłączanymi wszystkimi niestandardowymi opcjami dźwięku - bez efektu.

Ale za to udało mi się stwierdzić coś bardzo ważnego - jest to problem systemowy. Tak pod Linuksem, jak i pod Windowsem 7 system jest stabilny jak skała (na Windowsie 7 - przy zainstalowanych tych samych programach). Podejrzewam, że może mieć to związek ze sterownikami (bo tylko one w sumie różnią moją 7 od Visty) - z tym, że sprawdziłem wszystkie możliwe sterowniki karty dźwiękowej (dużo ich nie ma) i wszystkie sterowniki karty graficznej od tych z płyty w górę (acz nie sprawdzałem wszystkich kombinacji tych dwóch).

Jakieś dalsze pomysły? W sumie mogę zrezygnować z Visty, ale 7 nie jest jeszcze wystarczająco dopracowany, aby z niego korzystać naprzemian z Linuksem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...