Skocz do zawartości
Teblar

Rozwiązany: Nagły spadek FPS, winny procesor?

Polecane posty

Cześć, otóż problem wystąpił z dnia na dzień. Wczoraj przy grze w Apex wszystko działało dobrze, miałem 80-100 fps, dziś nie zmieniając kompletnie nic mam 20-30 i gra ścina się niemiłosiernie. Nie wiem czym to jest spowodowane, jednak zauważyłem, że podczas rozgrywki użycie procesora sięga około 95%, podejrzewam, że wcześniej tak nie było. Sprzęt mam wystarczający, zwłaszcza że do tej pory wszystko śmigało bardzo dobrze: i7 3770, Radeon RX570 4GB, 8 GB RAM DDR3.
Co mogło się zepsuć/zmienić, gdzie szukać przyczyny? Dodam że w stanie spoczynkowym, zużycie procesora to koło kilku %

edit: widzę też, że proces svhost zabiera sporo pamięci (screen). Może to też być jakaś przyczyna?

image.png.74727ebb88211842d5f57c02ddc6cb71.png

temperatura procesora jest bardzo wysoka, pewnie to jest tego przyczyną. Więc pozostaje pytanie, co mogę z tym faktem zrobić?

temp.png

Edytowano przez Teblar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować aktualizacji bądź reinstalacji sterowników karty graficznej i sprawdzić czy nie masz tak zwanego "wycieku pamięci" (z ang. memory leak). Uruchom grę i po zamknięciu gry sprawdź zużycie pamięci RAM. Ten problem polega na tym, że system nie zwalnia miejsca w pamięci RAM tylko ciągle dokłada danych i pamięć się zapełnia.

EDIT: Z jakiegoś powodu nie zwróciłem uwagi na temperatury. Zdecydowanie procesor zrzucił zegary żeby zmniejszyć temperaturę i stąd problem. Musisz dokładnie zbadać sprawę chłodzenia.

Edytowano przez kamilv1992
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Głupia sprawa, ale jak to mówią najciemniej pod latarnią. Wiatrak od chłodzenia z niewiadomych względów przestał się kręcić, porozłączałem kable, oczyściłem skrzynie w środku, wiatrak znowu śmiga, FPS'y wróciły do normy, temperatury też się ustabilizowały i szybko spadają po zmniejszeniu obciążenia (na skrajnym obciążeniu dochodzą do 90 stopni).

Dzięki za pomoc ;)

Edytowano przez Teblar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli temperatury dochodzą do 90 stopni, to bym zmienił chłodzenie. Zakładam, że masz fabryczny cooler.

 

Możesz kupić np. Deepcool Gammaxx 400 za ~100 zł. Tylko przydałoby się poznać model obudowy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wspomniane chłodzenie się zmieści. Przed montażem chłodzenia należy zetrzeć starą pastę z procesora, używając np. alkoholu izopropylowego. Jeśli masz jakąś kobietę w domu, możesz też użyć zmywacza do paznokci - jeśli jest to czysty aceton.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dziś zamontowalem omawiane chłodzenie, jednak z jakiejś przyczyny odprowadza ono dużo gorzej ciepło niż to fabryczne, którego używałem do dzisiaj (temperatury są wyższe przy mniejszym obciążeniu niż temperatury przy maksymalnym obciążeniu na fabrycznym). Pasta na 100% jest rozprowadzona prawidłowo, więc jaka może być tego przyczyna? Złe dociśnięcie do płyty głównej? Czy może po prostu źle współpracuje z moim sprzętem? 

Edytowano przez Teblar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, chyba problem rozwiązany, skręciłem wszystko od początku, tylko tym razem nie dokręcałem śrubkami karty graficznej, która przez to lekko napierała od dołu na cooler i najwidoczniej wskutek tego nie przylegał w 100% poprawnie do procesora. Temperatury obniżyły się znacznie, bo z 90 stopni na fabrycznym do 50-60 na nowym. Temat można zamknąć :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...