Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Blackhand

Amilo Pi 3540 - PCI-E karty graficznej przełącza się z 16x na 1x

Polecane posty

No właśnie, co z tym fantem zrobić?

Amilo miewają całkiem "normalny" BIOS, nie wiem jak w tym modelu. To jest taki wynalazek co na sterownikach produceta gubi touchpada i klawiaturę przy wychodzeniu z hibernacji?

Bo była taka seria w której skaszanili jednocześnie ACPI w biosie i sterowniki (zarządzanie stanem zasilania z poziomu systemu głównie, a sterowniki paru komponentów "trochę").

Nie wiem, pobaw sie ustawieniami zarządzania energii (BIOS i system: niech nie ograniczają poboru prądu), a jak nie pomoże .... serwis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest w laptopach ale sprawdź czy masz opcję zwiększenia częstotliwości na PCI w BIOS-ie. Jeśli masz to lekko ją podnieś. Ale nie więcej niż 104 MHz. Przynajmniej tak w PC jest:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten egzemplarz ma "nienormalny" BIOS ;), tzn. typowy dla notebooków - parę opcji na krzyż, hasta la vista. Nie jest to też (chyba) egzemplarz uwalony - problemów opisanych wyżej nie miałem (BTW, ta cała hibernacja to niesmaczny żart - co z tego, że system startuje błyskawicznie, skoro przejście w stan hibernacji trwa "wieki" xD). W BIOSie w ramach zarządzania energią mogę ustawić "LCD power saving" oraz "Battery saving", pierwsze mam na enabled, drugie - disabled - bogactwo opcji po prostu przytłacza xD. W systemie (Vista) w zaawansowanych ustawieniach opcję "Magistrala PCI Express" -> "Zarządzanie energią zależnie od stanu łącza" mam ustawione na "wyłączone". Zauważyłem też, że taktowanie CPU (mnożnik) samo się zmienia, zależnie od obciążenia - czy PCI Express ma taką możliwość (automatyczne przełączanie pomiędzy 16x a 1x)?

Wszystkie obserwacje pochodzą z CPU-Z 1.51 oraz GPU-Z 0.3.3, oba programy raz pokazują, że PCIe pracuje jako 16x a raz - 1x.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Zauważyłem też, że taktowanie CPU (mnożnik) samo się zmienia, zależnie od obciążenia - czy PCI Express ma taką możliwość (automatyczne przełączanie pomiędzy 16x a 1x)?

Teoretycznie (według specyfikacji PCI-E) istnieje taka możliwość, zdaje się zarezerwowana wyłącznie dla chipsetów "mobilnych".

Fujitsu od jakiegoś czasu ma pecha do zarządzania energią w laptopach, co nowa seria to nowe błędy. Być może "ten typ tak ma", czyli bez nowego biosu nic nie wymyślisz. Nie wiem, przynoszone na serwis laptopy F-S omijam dużym łukiem, więc moje doświadczenia z nimi są niewielkie. Tego modelu chwilowo brak na składzie, nie sprawdzę ci czy inny egzemplarz zachowuje sie identycznie. Chyba że coś przyniosą ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak się coś trafi, to sprawdź :). Podejrzenia mam jak wyżej, ale wolałbym, żeby mnie ktoś upewnił, że to normalne zachowanie a nie jakieś wariacje Visty lub notebooka :).

BTW, ostatnio (od jakiegoś tygodnia, może dwóch) dość mocno mi się HDD grzeje - wcześniej HD Tune 2.55 pokazywał 38-39 stopni podczas normalnej pracy i maksymalnie 45 w stresie (np. podczas defragmentacji), teraz temperatury wynoszą odpowiednio 41-43 i do 55 (!). Dysk WD3200BEVT-22ZTC0, z tego, co wyczytałem na stronie producenta, to do 60 stopni nic nie powinno mu się stać, ale przecież dysk ma niecałe 3 miesiące, a już się tak grzeje, coś chyba jest nie tak (raczej to nie wina upałów, bo "u mnie" są one od dwóch czy trzech dni, wcześniej lało i było chłodno).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...