Skocz do zawartości
dcba

Ograniczona wydajność laptopa

Polecane posty

Cześć,

ostatnio postanowiłem odświeżyć mojego już dosyć zapuszczonego laptopa. W tym celu dokładnie przedmuchałem go powietrzem i nałożyłem nową pastę na kartę i procesor (w imię zasady "nic w przyrodzie nie ginie" wykorzystałem końcówkę Arctic Silver 5, która leżała u mnie w szafce z dobre 5 lat, jak nie dłużej). Pozwoliło mi to uzyskać temperaturę na procesorze około 50 stopni w spoczynku i 75 w stresie. Podczas grania w niektóre gry odczuwam jednak dosyć niezadowalającą wydajność. Bf przycina nawet na najniższych, Fifa również miewa spadki płynności, co ciekawe GTA V działa już zupełnie w porządku. W każdej z tych gier wykorzystanie karty graficznej mam max na poziomie 60%. Stąd moja obawa, że może komputer obniża taktowanie na procesorze w celu zbicia temperatur i tym samym karta się dusi. Czy może to być spowodowane tym, że pasta po takim czasie do niczego się nie nadaje, a może chodzi o coś innego? Dodam, że próbowałem już uruchamiać wentylatory na maxa i grzebałem w ustawieniach zasilania i sterownikach karty - bezskutecznie. Poniżej zamieszczam specyfikację lapka, wydaje mi się, że jest on wystarczająco wydajny, aby ww. gry były na nim grywalne. 

Lenovo y520

i5 7300HQ

8GB RAM

GTX 1060 3GB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem OCCT i taktowanie procesora od razu spada do 3 i jest stałe przez cały czas, podczas gdy po wyłączeniu testu waha się od 3 do 3,5. Jeżeli chodzi o kartę to żeby ją też obciążyć włączyłem Furmarka w tle. Co ciekawe kiedy był on zminimalizowany to karta miała częstotliwość około 1500 i wykorzystanie ~97%, a kiedy dałem go na pulpit to nagle taktowanie spadło do 1000 (wykorzystanie 100%). Wentylatory ustawiłem na maxa w apce Lenovo i po trzech minutach procesor osiągnął max 88 stopni, a karta 66. Czyli chyba jednak ta pasta do wymiany, czy może chodzić o coś innego?

occt1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dcba Normalnym jest, ze w momencie, kiedy procek jest docisniety na 100%, spada ilosc klatek i uzycie karty. Skutkuje to odczuwalnymi spadkami fps - przycinkami. Karta generuje jak najwieksza ilosc fpsow, procek musi za nia nadazac. Kiedy procek nie nadaza, karta takze zwalnia i wyrzuca mniej klatek.

Istnieja trzy sposoby, by odciazyc procesor i zbic jego uzycie.

Podkrecic - u Ciebie odpada.

Podbic rozdzielczosc lub detale. Obnizy to ilosc fpsow generowanych przez karte, wiec prockowi latwiej bedzie nadazac.

Zastosowac ogranicznik fps w Riva Tuner (wlacza sie razem z MSI Afterburnerem). Zaczalbym od rozdzialki i grafy, a wtedy - jesli bedzie to potrzebne - zbalansowal to z ogranicznikiem. Schodz po 5 klatek i sprawdzaj. Celem jest, by uzycie procesora nigdy nie dochodzilo do 100%, a najlepiej trzymalo sie dobrze ponizej 90% - na wypadek naglych skokow uzycia, ktore zawsze beda.

Temperatury tez nie sa ciekawe, ale to laptop. Warto go co jakis czas przeczyscic, bo normalnym jest, ze bedzie coraz gorzej i glosniej.

Niestety 4-rdzeniowe procki to za malo do wielu dzisiejszych gier i problem bedzie wymagal coraz mocniejszego przeciwdzialania.

occt1.jpg

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...