Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

KamilosD

Komputer się wiesza i wywala blue screen

Polecane posty

Kupiłem komp w grudniu 2007.

I rzecz, o której chcę powiedzieć to... Około ponad rok temu zaczął się on charakterystycznie czasem wieszać... Rodzaje tego ,,charakterystycznego" wieszania były, że tak to ujmę 2 rodzaje. Czasem było tak, że bez ostrzeżenia wieszał się i warczał w głośnikach, a po kilku minutach wyskakuje blue screen. 2 rodzaj ,,charakterystycznego" wieszania się polegał na tym, że myszka na monitorze bardzo się cięła i nie mogłem przełączać pomiędzy włączonymi aplikacjami. Po tym także włącza się blue screen. Rok temu, gdy wieszał się tym sposobem jak na początku opisywałem, że charczy, to po chwili włączył się blue screen. Zresetowałem go jak zawsze robiłem i przeinstalował mi się system. Gdy uruchomiłem ponownie kompa, pliki się przywróciły. Czasem ma okresy, kiedy się nie wiesza, ale ostatnio znowu zaczął się wieszać tak ,,charakterystycznie" jak opisywałem wcześniej - myszka tnie się itp. Wczoraj w czwartek znowu się właśnie tak zaczął wieszać i zresetowałem go, po czym na jasno-niebieskim tle włączyło mi się sprawdzanie spójności danych ma dysku C (Sprawdzanie spójnośći danych jest czasem po tym gdy go zresetuje, gdy się wiesza...). Gdy sprawdziło i naprawiło co potrzeba, to komp uruchomił się i wyświetlił się komunikat, że jakiś tam rejestr w systemie został naprawiony, bo został przywrócony z kopii zapasowych. Dziś znowu się zaczął tak ,,charakterystycznie" wieszać (myszka tnie się i nie moge miedzy włączonymi aplikacjami się przełączać...) po czym go zresetowałem. Martwię sie o to, bo nie chcę by mi komp padł. Od środy także miałem spadki napięcia - przez burze. A przez to komp mi się sam resetował, tak jak wszystko w domu :P

PS: Nie mam wirusów, bo kilka dni temu skanowałem Avastem Home Edition i nie wykryło nic. Staram się często skanować kompa ale jest to czasochłonne - mam ponad 360 GB zajęte przy czym skan trwa prawie 7 godzin :P

II rzecz to czytanie i nagrywanie płyt. Bardzo wolno czyta i jak np. z CDA chcę jakiś filmik odtworzyć z płyty to filmik ten tnie się. Myślę, że to wina nagrywarki bo gdy porzyczyłem od dziadka to np. Wiedźmin instalował mi się normalnie, a na mojej w pewnym momencie się przestawał instalować...

Chciałbym by pomógł mi ktoś z was, który zna się na rzeczy... :P Bardzo, bardzo czekam na pomoc, co z tym zrobić. Czytałem trochę o tym na różnych forach i myślę, że trzeba wymienić zasilacz... lecz wolę rady kogoś kto się bardziej na kompach zna.. :)

Specyfikacje mojego kompa:

Procesor:Intel Core 2 Quad 6600

Płyta główna: Gigabyte GA-P35_DS3

RAM: 2x1024 Mb DDR2 PC-800

Dysk twardy: 2x Samsung 320 GB Sata 16 Mb

Grafa: GeForce 8600 GTS 256 Mb

Karta muzyczna i sieciowa: zintegrowane

Obudowa: Mode Com Twins z zasilaczem 350W <<< http://www.ceneo.pl/313262

Windows: Xp Home Edition

Office 2007

Za pomoc z góry dzięki :D

Zapoznaj się z zasadami zakładania nowych tematów - GFR

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że Avast! nic nie wykrywa nie oznacza jeszcze, że nie masz wirusów. IMHO Avast! średnio można nazwać antywirusem, niby coś znajduje, ale sporo rzeczy przepuszcza. Czyli sprawdź czymś lepszym, jeśli nie chcesz nic instalować, to możesz użyć darmowego skanera Dr.Web CureIt!

Z tego co znalazłem do tej obudowy dodają zasilacz FEEL III, który może być przyczyną tego typu zachowań (spadki napięcia), tak więc rzeczywiście on może być problemem.

Skoro napisałeś, że wyskakuje BSOD, to możesz podać co jest napisane po słowie STOP? Jeśli nie chce Ci się czekać na BSOD, to w podglądzie zdarzeń można znaleźć informacje o wcześniejszych awariach, jeśli pamiętasz datę jakiegoś blue screena, to z odnalezieniem nie powinno być problemu.

Co do odczytu płyt, to sprawdź, czy nagrywarka pracuje w trybie DMA, w Windowsie niekiedy samoczynnie przełącza się na PIO, poza tym warto sprawdzić, czy w BIOS-ie jest poprawnie ustawiony tryb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Frashoot

Zanim zdecydujesz się na wymianę zasilacza przeskanuj kompa Avirą AntiVir (czy jakoś tak, w każdym bądź razie skanuje dużo dokładniej i lepiej niż Avast!), również sprawdź komputer Trojan Remover-em, na obecność trojanów. FEEL III to niezbyt dobry zasilacz. Często ma problemy z napięciem po restarcie (rzadziej) i po nagłym wyłączeniu (często)

np. wyłączenie prądu. Lepiej szybko go wymień jeżeli nie chcesz, by reszta kompa ci padła przez zasilacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem u kuzyna o dorwałem jego PCFormata :P. Jest tam temat ,,Sam rozpoznaj i napraw", w którym jest o tym co mi się dzieje - czyli o częstym wieszaniu się kompa. Na to wpływać może wiele rzeczy... Jest napisane np. co robić wtedy gdy wiesza się podczas uruchamiania oraz co zrobić podczas, gdy wiesza się gdy już jest włączony. Mi się wiesza, gdy jest włączony...

Więc by sprawdzić czy to wina zasilacza muszę zainstalować program dołączony do płyty głównej. Program ten pokazuje napięcia (Vcore Voltage i 3,3V Voltage) oraz napięcia linii zasilających (5V Voltage i 12V Voltage). Gdy wahania tych pierwszych przekroczą plus-minus 5% do źle. Natomiast, gdy napięcia linii zasilających przekroczą podczas wahań plus-minus 10% to też źle :). Będzie to oznaczać, że to wina zasilacza (Stawiam, że to na pewno on bo pozostałe podzespoły chodzą mi spoko i jakoś mi się nie przegrzewają. Komp może chodzić cały dzień i jest najwyżej po dotknięciu obudowy trochę ciepły... w porównaniu do kompa mojego kumpla, który może posłużyc jako grzejnik do pokoju, mój komp to lodówka :P)

W PCFormacie piszą, że przyczyną mogą być wysokie temperatury procka, grafy i HDD (wysokie temp. także w pomieszczeniu) . Można temperatury sprawdzić, czy są odpowiednie za pomocą Prime 95 (procek), Riva Tuner (grafa) oraz Hardware sensors monitor (program ten monituje temp. procka i HDD). Zabrudzenie zastawu chłodzącego procesora może być przyczyną jego wysokich temperatur. Można otworzyć obudowę i odkurzyć chłodzenie procka oraz nasmarować np. WD-40. Podczas zabiegu z czyszczeniem można dać na procesor i radiator nową pastę termoprzewodzącą (cokolwiek to jest... :P). Jeżeli zestaw chłodzący grafiki jest zabrudzony także go mogę wyczyścić. Piszą w PCFormacie, że jeśli wyczyszczenie zestawu chłodzącego procesor i karte graficzną nic nie pomoże to pewnie w obudowie zła cyrkulacja powietrza jest... a za tym idzie dodatkowego wentylatora (Ja wentylator mam z tyłu i z boku)

Przyczyna wieszania się kompa mogą być pomieszane moduły RAM'u, ale ja RAM mam ok... Więc to jest nieważne i nic nie będę z RAM'em robił i sprawdzał :P

Gdy wrócę do siebie do domu to kupie sobie tego PCFormata, gdzie na CD są wszystkie niezbędne programy to mierzenia napięć, temperatur podzespołów... Myślę, że i tak nie będę musiał bawić się z czyszczeniem chłodzenia procesora i karty graficznej oraz instalowaniem tych wszystkich programów, gdyż na pewno są one w porządku :)

Odpowiedź do Sevarda:

Z tego co wyczytałem to ten Dr.Web CureIt! to naprawdę świetny, szybki i wykrywający wirusy itp. program, więc pomyślę nad pobraniem jego darmowej wersji :P. Nie mam bladego pojęcia, gdzie jest podgląd zdarzeń oraz nie pamiętam daty ostatniego BSOD. W domu poszukam też jak włączyć tryb DMA dla nagrywarki i mam nadzieje, że wreszcie będzie poprawnie działać.

Odpowiedź do Lomelindi:

Raczej nie będę pożyczał zasilacza od kogoś, bo nie mam od kogo. Pójde najwyżej jeszcze do informatyka, by sam to ocenił...

Odpowiedź do Frashoot:

Nie wiem, czy będę instalował ten antywirus, bo nie chce mi się. Może zainstaluje tylko ten Dr. Web CureIt! Widzę, że wszyscy sądzą jak ja, że to wina zasilacza :P Będę musiał go na pewno wymienić...

Dzięki wszystkim za pomoc...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za około trzydzieści złotych coś powinieneś znaleźć, a nawet najtańszy miernik będzie lepszy od tych mierników, które są montowane na płytach głównych. Choć zamiast kupować, niekiedy lepiej jest poszukać wśród znajomych, może akurat ktoś ma do pożyczenia multimetr.

Co do podglądu zdarzeń, to znajdziesz go w Panelu sterowania w Narzędziach administracyjnych, ale skoro nie pamiętasz daty, to nie ma sensu, żebyś go teraz sprawdzał, bo samo szukanie odpowiedniego wpisu zajmie wieki.

Jeśli chodzi o tryb DMA, to możesz go ustawić przez Menedżer urządzeń, ale radziłby sprawdzić również ustawienia w BIOS-ie.

Dr.Web CureIt! nie da się zainstalować, ściągasz, uruchamiasz i działa, co do samego programu to rzeczywiście mało co mu się przedrze, ale jednak do najszybszych nie należy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie przeglądam tą stronę co mi podałeś, ale nie wiem, który rodzaj gniazda jak wygląda i w ogóle nie znam się na tym :P. Nie wiem, które jest które gniazdo na tych zdjęciach...

EDIT:

Zainstalowałem kilka programów z PCFormata, które m. in. mierzą temperature... Screen poniżej. W czasopiśmie tym piszą, że temperatura każdego rdzenia procesora nie może przekroczyć 60 stopni, bo gdy przekroczy to będzie to oznaczać na problemy z chłodzeniem procesora. A ja przy włączonym Crysie Wars, gg i skype (chciałem przeciążyć kompa by zobaczyc jaka maksymalna temperatura będzie..) mam 90 stopni C! Może i takie programy się mylą, ale nie o 30 stopni... Byłem przed tym odkryciem u informatyka gdzie kompa kupiłem i powiedziałem mu, że kompa mu przyniose w tym tygodniu, bo powiedział, że trzeba testy zrobic itp...

screentemperatury.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierniki napięć na płycie się mylą i to niekiedy dość znacząco, czujniki temperatur przeważnie nie. Co do temperatur rdzenia oraz płyty głównej, to rzeczywiście źle to wygląda.

Jeśli wentylator na procku się obraca, to sprawdź, czy nie masz gdzieś ustawionej na sztywno liczby obrotów (w BIOS-ie oraz w oprogramowaniu płyty głównej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu daje kompa do informatyka :P Powiem mu co odkryłem z chłodzeniem procka, ale sam zaraz zobacze jeszcze ten wentylator

EDIT:

Wiatrak się kręci, ale... jest bardzo zasyfiony i zakurzony. Mam nadzieję, że będzie trzeba poprostu tylko go wyczyścić. Lecz może się okazać, że będzie trzeba zmieniać całe chłodzenie lub tylko zmienić liczbę obrotów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...