Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Listonosz

Moje zmagania z dyskiem twardym

Polecane posty

Dzisiaj nastąpiła dziwna awaria mojego dysku.

Podczas grania w The Sims 3 mój komputer zawiesił się. Nie pomagało ani "ctrl+alt+del", ani żadne inne metody oprócz przycisku reset na obudowie. Pomyślałem, że to zawiecha jak każda inna - zrobię restart i po ptakach, będę grał dalej.

Jakież było moje zdziwienie gdy na ekranie na dole zobaczyłem "Boot from CD" mimo iż w BIOSie mam ustawione jako pierwsze bootowanie z dysku twardego. System poprosił o płytę instalacyjną Windowsa, ja natomiast zrestartowałem kompa i wchodzę do Biosu, a tu patrzę, że system nie rozpoznaje, nie widzi dysku twardego, zupełnie tak jakby nie było go w obudowie!!

Sądziłem od razu, że padł dysk twardy i szykuje się wymiana. Kupno dysku to nie problem, tylko szkoda byłoby mi utraty danych, które miałem na nim zapisane. Oblał mnie pot i myślę co tu zrobić.

Rozkręciłem obudowę, odpiąłem dysk twardy, wyjąłem go, odkurzyłem po wierzchu, podłączyłem na nowo kable i cud! BIOS rozpoznał HDD, Windows się odpalił, a ja mogę spokojnie sobie napisać na forum o moim problemie.

Kłopot w tym, że nie wiem co teraz robić. Zgrywać na płyty DVD ważne dla mnie rzeczy i rozglądać się za nowym dyskiem, czy też spać spokojnie nie martwiąc się o kolejną awarię?

I przede wszystkim, co mogło być przyczyną tej dziwnej awarii, jak temu przeciwdziałać? Czy zawiniły może inne podzespoły?

Sprzęt:

AMD Athlon 3500+@2650MHz

MSI K8N Neo4 FI

GF 9600 GT 512Mb

2 GB RAM

HDD: SEAGATE ST3160815AS 160GB

(Program 'HDD Health' pokazuje temp. 44C, a health 77% <good>)

ZASILACZ: MODECOM MC-350 ATX 2.0 PFC

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nah u mnie tez tak jest, co jakies 2-3 miesiące musze zmieniać kanal pod który jest podpiety dysk sata tzn przełożyć wtyczke do kolejnego z 8 gniazd. Teoretycznie mozesz sprawdzić czy się przypadkiem dysk/chipset nie przegrzewa, nadchodzą upały przecie . . . . . . . Btw mam w kompie 3 dyski, samsung, seagate i WD. . . i tylko z tym seagate są problemy. . . . cóż.. ma juz 3 lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coz, mozesz zgrac co wazniejsze dane na plytki tak dla wlasnego bezpieczenstwa i swietego spokoju. U mnie tez pewnego razu po odlaczeniu dysku (male testy robilem z przelaczaniem podzespolow pomiedzy 2 kompami) i ponownym podlaczeniu nie chcialo go wykrywac. Co jakis czas tez musze zmienic wtyczke sata, do ktorej jest podpiety. Przysieglem sobie, ze zgram dane, zeby nic nie moglo mnie zaskoczyc. Do dzis tego jednak nie zrobilem, i cos czuje, ze jeszcze tego pewnego dnia pozaluje :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopot w tym, że nie wiem co teraz robić. Zgrywać na płyty DVD ważne dla mnie rzeczy i rozglądać się za nowym dyskiem, czy też spać spokojnie nie martwiąc się o kolejną awarię?

I przede wszystkim, co mogło być przyczyną tej dziwnej awarii, jak temu przeciwdziałać? Czy zawiniły może inne podzespoły?

Archiwowanie ważnych danych danych to podstawa i rzecz bezdyskusyjna, nawet jeśli z dyskiem jest wszystko OK.

Co do pozostałych pytań / wątpliwości:

poproszę screena z programu HD Tune (zakładka "Health")

Prawdopodobną przyczyną problemu jest uszkodzenie taśmy łączącej dysk z płytą główną (lub wtyczek albo gniazd - nawet temperatura ~40°C działająca przez długi czas może powodować odkształcenia materiałów z których są wykonane, im cieplej tym szybciej to nastąpi), może też być uszkodzona wtyczka zasilania. Ale to tylko wróżenie z fusów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobną przyczyną problemu jest uszkodzenie taśmy łączącej dysk z płytą główną

wystarczyło wymienić nadwyrężony już kabel Serial ATA łączący dysk twardy z płytą główną na nowy, aby problem przestał się pojawiać.

Czyli uznajemy sprawę za zakończoną?

Nie odpowiedziałem na Twojego posta przed edycją, bo nie było w nim nic co by zmieniało moją wcześniejszą diagnozę (dane SMART pokazywały tylko problemy z komunikacją dysk - płyta). Sorry, nie zawsze mam czas odpisać nawet w tematach gdzie powinienem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...