Skocz do zawartości
nyac55

Wysokie temperatury procesora i9 9900K podczas stress testu programem OCCT?

Polecane posty

Witam. Jak w temacie, posiadam nową jednostkę i9 9900K wykonałem na nim stress test programem OCCT, który miał być testem poglądowym temperatur.

Zauważyłem, że procesor przegrzewa się na 4 rdzeniu po 44 sekundach lub po 1 minucie 39 sekundach. Osiąga temperatury w granicach ok. 86 stopni z tego co widzę na wykresie. Posiadam chłodzenie BeQuiet Dark Rock 4 Pro. Wiem, że te procki mocno się grzeją, jednak w testach widziałem nieco niższe wyniki. Ponadto test nie powinien być przerywany z powodu przegrzania danego rdzenia. Testowałem ostatnio metodę X aplikowania pasty termo-przewodzącej, użyłem swojej pasty arctic silver 4, może powinienem nałożyć nową pastę i przykryć całą powierzchnię procka (może coś się tam źle rozprowadziło) ?

 

edit: 3 test temp podobme ale już 84 do ok. 5 minuty, sam przerwałem test...

Czyli jak widać procek po prostu osiąga wysokie temperatury. mogę albo wymienić pastę za jakiś czas.... ew. chłodzenie, albo zostawić takie jakie jest ;p

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, nyac55 napisał:

procesor przegrzewa się na 4 rdzeniu po 44 sekundach lub po 1 minucie 39 sekundach

Procesor nie używa wszystkich rdzeni z maksymalną wydajnością. Wynika że poszczególne rdzenie mogą osiągać większe temperatury przy zwiększonej wydajności.

16 godzin temu, nyac55 napisał:

Osiąga temperatury w granicach ok. 86 stopni z tego co widzę na wykresie

W normie po podkręceniu procesora przy wysokim obciążeniu. Bez podkręcenia już za wysoka temperatura.

16 godzin temu, nyac55 napisał:

mogę albo wymienić pastę za jakiś czas.... ew. chłodzenie

Procesor po podkręceniu bazowego do 4,7 GHz przy lepszym chłodzeniu osiągnie wyższą temperaturę i zwiększy zapotrzebowanie energii. Nie więcej niż limit chłodzenia. Zauważalne jest to dopiero przy obciążeniu powyżej 80 stopni.

Bez podkręcenia lepsze chłodzenie zapewni niższe temperatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, nyac55 napisał:

Ponadto test nie powinien być przerywany z powodu przegrzania danego rdzenia.

Jeśli tego nie zmieniłeś, to standardowo OCCT przerywa test po przekroczeniu 85 stopni.

17 godzin temu, nyac55 napisał:

Wiem, że te procki mocno się grzeją, jednak w testach widziałem nieco niższe wyniki.

Tu (link) też jest 86 stopni. Temperatura zależy od konkretnego egzemplarza procesora oraz zastosowanego chłodzenia. Nie porównasz tego 1:1.

 

Jakie tak w ogóle taktowanie oraz napięcie ustawiłeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cali napisał:

W normie po podkręceniu procesora przy wysokim obciążeniu. Bez podkręcenia już za wysoka temperatura. 

Procesora nie kręciłem jeszcze, na razie podkręcam tylko RAMy. Bazowe taktowanie procka to 3,6GHz, podczas grania włącza się boost i taktowanie zwiększa się do 4,7GHz, także na razi wystarczy.

 

1 godzinę temu, Bull3t napisał:

Jeśli tego nie zmieniłeś, to standardowo OCCT przerywa test po przekroczeniu 85 stopni. 

Jest to ustawienie OCCT ? nie, nie zmieniałem tego.

Z tego co widzę w ustawieniach - temperatury krytyczne to 90 stopni. Nie pamiętam teraz jaka temperatura jest ustawiona w BIOSIE jako krytyczna.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, nyac55 napisał:

Procesora nie kręciłem jeszcze, na razie podkręcam tylko RAMy. Bazowe taktowanie procka to 3,6GHz, podczas grania włącza się boost i taktowanie zwiększa się do 4,7GHz, także na razi wystarczy.

 

Jest to ustawienie OCCT ? nie, nie zmieniałem tego.

Z tego co widzę w ustawieniach - temperatury krytyczne to 90 stopni. Nie pamiętam teraz jaka temperatura jest ustawiona w BIOSIE jako krytyczna.


Przed chwilą zrobiłem kolejny test już po przestawieniu progu temperatury krytycznej w programie OCCT na 110C i temperatura maksymalna procesora przekroczyła 90C nawet 92, więc anulowałem test.

_+_+_
EDIT:

Mam jeszcze pytanie odnośnie złącza 8+3 Solid Pin CPU Power Connector (patrz rysunek w linku):
https://mega.nz/#!jUoUBapB!clUEpD5ZrPREpTBr11BaNDpJcJyqKp3kSJ5jHsGQU7w

Według tego co piszą, jest to 8+4 zasilanie procesora... Ja podczas montażu podpiąłem tylko wtyczkę 8-pinową i teraz zastanawiam się, czy nie powinienem podpiąć również tej 4-pinowej. Przewody jakie miałem od zasilacza to 8-pin (ten który podłączyłem) oraz 2gi 4+4pin, czyli nawet gdybym podłączył do tego złącza 4-pinowego i 4-pinowy przewód, to z tego przewodu zwisała by również 4-pinowa końcówka. Zastanawiam się czy to ma jakiś wpływ na wydajność? oraz czy opłacałoby się ją podłączyć czy nie?

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, nyac55 napisał:

Według tego co piszą, jest to 8+4 zasilanie procesora... Ja podczas montażu podpiąłem tylko wtyczkę 8-pinową i teraz zastanawiam się, czy nie powinienem podpiąć również tej 4-pinowej. Przewody jakie miałem od zasilacza to 8-pin (ten który podłączyłem) oraz 2gi 4+4pin, czyli nawet gdybym podłączył do tego złącza 4-pinowego i 4-pinowy przewód, to z tego przewodu zwisała by również 4-pinowa końcówka. Zastanawiam się czy to ma jakiś wpływ na wydajność? oraz czy opłacałoby się ją podłączyć czy nie?

Dodatkowy 4-pin jest dla zwiększenia mocy. Powinien być opcjonalny w użyciu i wyłącznie potrzebny kiedy procesor jest mocno podkręcony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jak go podepnę, nic się nie stanie, a w razie potrzeby procesor może sobie pobrać dodatkową moc (co na razie raczej się nie stanie, jeśli procek nie jest podkręcony).

2ga sprawa, chciałbym się dowiedzieć, gdzie są tzw. punkty napięć procesora na płycie głównej... Ogólnie kiedyś chciałem się dowiedzieć, jak zmierzyć napięcia procesora, jednak nie wiedziałem, gdzie są te punkty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, Ty w tym OCCT testujesz w Linpack (z AVX bądź bez) czy w OCCT (które niemiłosiernie katuje instrukcje AVX)?

Jeśli nie testujesz w Linpacku, to zacznij.

 

Tu masz porównanie w Linpacku z AVX oraz bez - link.

 

Napięcie procesora sprawdza się w np. CPU-Z lub HWMonitor. Płyty raczej już nie miewają punktów, byś to mógł zrobić "ręcznie".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...