Skocz do zawartości
nyac55

Niska prędkość dysku SAMSUNG 960PRO - przyczyny ?

Polecane posty

Witam. Jak w temacie zakupiłem do laptopa Lenovo Y700-17ISK dysk SAMSUNG 960PRO 512GB, laptop przeinstalowałem instalując system na nowym dysku. Z nowego dysku stworzyłem partycję o wielkości całego dysku, czyli wyszło niecałe 500GB, dysk przetestowałem programami Crystal Disk (pokazywał tylko stan zdrowia dysku), HD Tune (prędkość dysku - benchmark), AS SSD Benchmark (prędkość dysku) oraz Samsung Magician (również prędkość dysku). Jednak według tego co podaje producent, prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego powinna wynosić 3500/2100 MB/s (odczyt/zapis), natomiast tutaj prędkość była dużo niższa w granicach ok. 1000 MB/s zarówno odczyt jak i zapis... Następnie usunąłem system z starego dysku WD w laptopie i tutaj zaczęły się problemy, mianowicie laptop nie widział już systemu na nowym dysku... wypiąłem stary dysk WD i zostawiłem podpięty tylko nowy Samsung 960 Pro (w międzyczasie była wypinana bateria laptopa oraz płyty głównej podtrzymująca BIOS), następnie od nowa zainstalowałem system. Jak na razie wszystko działa był uruchamiany kilkakrotnie i nie było żadnych problemów z jego uruchomieniem. Jednak tym razem przydzieliłem niecałe 100GB na system (partycję systemową, dysk C) oraz resztę na 2gą partycję nieco ponad 400GB. Teraz testując dysk prędkość sekwencyjna wynosiła ok. 1500 MB/s  zarówno odczyt jak i zapis. Z kolei prędkość w normalnym odczycie i zapisie pliku 1GB ok. ~300-400MB/s. Jestem niezadowolony z tych prędkości, czy jest to wina zbyt małej partycji, podobno dyski na złączu M.2 PCI jak powyższy zwalniają jeśli zapełni się je w 80%, jednak nie wiem czy dotyczy to tej kwestii - moim zdaniem nie powinno, ponadto prędkości są zaskakująco niskie. Kiedyś czytałem, że sam producent mógłby ograniczać prędkości tych dysków i coś tam zablokował. Już kiedyś próbowałem instalować 950EVO jednak dysk w ogóle nie był wykrywalny przez BIOS laptopa - jednak wtedy nie wyciągana była bateria płyty głównej (może to było przyczyną może nie), z kolei ten sam dysk 950EVO działał normalnie w innym laptopie marki Dell ;p

Proszę o porady co mógłbym zmienić, aby zwiększyć prędkość dysku. Co do kwestii BIOSu był aktualizowany ok. 2 lata temu +/- podczas próby instalacji właśnie tej 950EVO. Jednak nie sądzę, aby to coś zmieniło. Ponadto testy były wykonywane przed instalacją oryginalnych sterowników Samsunga NVMe, przed i po włączeniu funkcji TRIM w Samsung Magician, przed i po aktualizacji firmware'u tegoż programu i prędkości nie uległy zmianie.
W załączniku przesyłam screeny z testów - załączniki są opisane. Załączniki w formie linków
https://mega.nz/#F!eQQXlSrI!C9na4EEAxy_1d8IRLhgN0w
https://mega.nz/#!fcYTzAiZ!DJHuiBFWjJ5OdpEr5NC_812lbhILQ0BHwfa3YUfWcuw
https://mega.nz/#!PEIlzSzJ!PR_ogZL9V2OVzpbvFDv5iR5jC6rft6J8-uWWGc24x8Y
https://mega.nz/#!LAQxEQyQ!ZxT3Whvedy_3gcyyKsbVPFnkGa0zU_CPCgTNCjVp-AA
https://mega.nz/#!nMRnHSYZ!BefL_3h4AhlI2BgCqwwQe9UCdY3ONIrgwEl-eKKcUoM
https://mega.nz/#!vYJ30ADS!f435NwU9JvOG_MtF05v0292P0XEn1xh7fORV-miihaA
https://mega.nz/#!yVBH2Y6a!Ga6w07y4fsex5t0JnmCmj_kj1iVZlvCDNdgIMirmna0

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dysk ten nie posiada wsparcia producenta Lenovo dla tego modelu.

2. Dysk będzie działać ale o obniżonej prędkości. Szybkość odczytu i zapisu podane przez producenta dysku będą nie możliwe do osiągnięcia.

3. Ten model Lenovo nie jest przystosowany do działania dysku z takimi prędkościami przez co będzie się przegrzewał.

4. Szybkość podana przez producenta dysku jest możliwa do osiągnięcia przez odblokowanie ukrytych funkcji BIOS.

5. Ukryte funkcje BIOSu nie są dostępne bezpośrednio. Wymagana jest ingerencja w firmware BIOSu. W razie niepowodzenia laptop będzie ozdobą na biurku.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wyczytałem już w internecie, że Laptop działa z prędkością PCIe x2, a nie x4 jak podaje producent i trzeba będzie zmodyfikować BIOS. Bios dostarczany przez producenta jest w rozszerzeniu exe, a do modyfikacji biosu musi być w innym formacie .fd jeśli dobrze pamiętam.

 

Dnia 17.04.2019 o 22:42, cali napisał:

1. Dysk ten nie posiada wsparcia producenta Lenovo dla tego modelu.

2. Dysk będzie działać ale o obniżonej prędkości. Szybkość odczytu i zapisu podane przez producenta dysku będą nie możliwe do osiągnięcia.

3. Ten model Lenovo nie jest przystosowany do działania dysku z takimi prędkościami przez co będzie się przegrzewał.

4. Szybkość podana przez producenta dysku jest możliwa do osiągnięcia przez odblokowanie ukrytych funkcji BIOS.

5. Ukryte funkcje BIOSu nie są dostępne bezpośrednio. Wymagana jest ingerencja w firmware BIOSu. W razie niepowodzenia laptop będzie ozdobą na biurku. 

1. To, że dysk nie posiada wsparcia nie znaczy, że nie będzie działał. Producent po prostu przygotował listę kompatybilnych dysków, na czas kiedy ten Laptop wychodził na rynek.
2. Szybkość ta jest możliwa, jednak w przypadku właśnie tego laptopa trzeba zmienić prędkość PCIe z 2x na PCIe x4.
3. O tym nie słyszałem... za to na pewno laptop będzie brał więcej prądu.
4. Zgadzam się.
5. Tak, bios trzeba ściągnąć, zmodyfikować programem i wgrać... O ile wszystko pójdzie dobrze i się uda. W przeciwnym wypadku trzeba będzie przeprogramować bios programatorem EEPROM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2019 o 14:03, nyac55 napisał:

5. Tak, bios trzeba ściągnąć, zmodyfikować programem i wgrać... O ile wszystko pójdzie dobrze i się uda. W przeciwnym wypadku trzeba będzie przeprogramować bios programatorem EEPROM.

Napisz czy udało ci się rozwiązać problem oraz jakie dysk osiąga prędkości po modyfikacji.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuściłem sobie... ponieważ bardzo ciężko ściągnąć program do modyfikacji - normalnymi sposobami nie jest dostępny... ponadto bios trzeba mieć w danym formacie, a bios do lapków lenovo w tym przypadku jest w exe (uruchamiany z poziomu windowsa)... po 3cie jak się nie uda można rozwalić bios,,, co w tym przypadku jest pewne ze względu braku programu oraz biosu w odpowiednim formacie. Natomiast prędkości w porównaniu z oryginalnym hybrydowym HDD są przyzwoite, laptop włącza się kilka sekund, tak samo wyłącza, nawet gdyby miał połowę całej mocy dysku to warto i nie trzeba modyfikować biosu.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...