Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

ChosenOne

Park Jurajski (1993), Steven Spielberg

Polecane posty

Park Jurajski

jurassic_park_dvd.jpg

Film opowiada o nowatorskim i bezapelacyjnie ciekawym(acz, jak się później okaże niebezpiecznym) pomyśle Johna Hammonda. Przez łączenie DNA dinozaurów i stworzeń prehistorycznych z DNA żaby odtworzono wymarłe miliony lat temu zwierzęta. Aby zaprezentować światu odkrycie Hammond musi uzyskać pozytywne opinie archeologów i naukowców. Zaprasza więc do siebie dwójkę paleontologów - Alana Granta (Sam Neill) i Ellie Sattler (Laura Dern). Jak się okaże będzie to dla nich bardzo niebezpieczna wycieczka...

Legendarny film Spielberga. Zresztą - sam Spielberg jest legendą. Mimo braków "historycznych" film jest rewelacyjna rozrywką. Fabuła ciekawa, mimo że nikt na nią nie patrzy... Efekty specjalne do dzisiaj potrafią zachwycić. Bohaterowie ciekawi, i nawet ich lubię. A tyranozaur - cuuudo(że się tak wyrażę - walę tego dziada z "trójki"). Tak więc - dobra rozrywka dla całej(pod warunkiem, że to najmłodsze ma już 8 lat) rodziny. I przy okazji jeden z moich ulubionych filmów. I jeden z najlepszych filmów przygodowych wszechczasów!

PS

Resztę serii zrobię potem. Moim zdaniem każdą część należy zrobić w innym temacie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dzieciak ma manię na dinozaury, która z reguły zaczyna się po obejrzeniu tego filmu. :happy: Znakomite kino rozrywkowe, zdecydowanie najlepszy film w serii. Nie pamiętam już, czy to w tej części główni bohaterowie uciekali przed velociraptorami, ale scena ta to najwyraźniejsze wspomnienie jakie mam z Parkiem Jurajskim. Trzyma w napięciu do końca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie rozumiem o co cały ten zachwyt nad tym "pseudo" dziełem Spielberga. Mnie ta cała bajka z przerośniętymi jaszczurkami jakoś nigdy nie pociągała. Sama seria z każdą kolejną częścią powtarza ten schemat. Ludzie dostają sie na wyspę z gadami, gady się denerwują i zaczynają atakowac ludzi, po czym ci starają się uciec z wyspy zanim "bestie" pożrą wszytkich. Aż dziw bierzeże taki Chłam odniósł taki sukces!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z filmów mojej młodości! W kinie byłem wraz z mamą i siostrą, tyle ludzi na niego waliło, że sprzedawali więcej biletów niż było miejsc i sporo ludzi siedziało na schodach. Na szczęście my nie musieliśmy ;p

Bedąc dzieckiem "JP" zrobił na mniej niesamowite wrażenie. Te dinozaury wyglądały (i nadal wyglądają) jak żywe! Nie raz siedziałem w przerażeniu patrząc na to, co się dzieje na ekranie, a po seansie zastanawiałem się co by było, gdyby te gigantyczne gady rzeczywiście nagle wróciły i taki T-Rex zaczął rozbijać się po mieście (co skrzętnie wykorzystano i przedstawiono w sequelu ;p).

Jednak gdy obejrzałem ten film po raz kolejny (nie tak dawno, rok, może dwa lata temu puszczali go TV), uznałem, że jednak nie oparł się on próbie czasu. Akcja nie wydała mi się aż tak wciągająca, zauwazyłem pewne dłużyzny pomiędzy co fajniejszymi scenami... To już po prostu nie było to samo.

Tym nie mniej ci, co filmu nie widzieli, powinni się z nim zapoznać, gdyż pomimo ponad 15 lat na karku (że się tak kolokwialnie wyrażę), potrafi zainponować - o ile się go wcześniej już nie widziało. Dla młodszych może być przy tym niezłą lekcją historii, bo nie dość, że może zainteresuje je paleontologią (tak jak mnie, choć po kilku latach mój zapał względem tej dziedziny nauki ostygł), ale także pokaże jak długa dorgę przeszło kino jeśli chodzi o efekty specjalne. A także jakie robiły one wtedy wrażenie w porównaniu do innych produkcji z tego czasu :>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kinie swego czasu robił pioronujące wrażenie. Nie zgadzam się, że dziś zwietrzał. Mi pierwszą część nadal ogląda się ze sporą przyjemnością i przypuszczam, że w kinie i dziś robiłbym odpowiednie wrażenie na osobach, które oglądałyby go pierwszy raz. No i ta dinomania. Nie wiem, czy o Parku Jurajskiego się zaczęło, ale na pewno wtedy zapanowała. Kto z Was zbierał świecącego w nocy tyranozaura? :happy: Ja nie, ale paru znajomków skompletowało całego.

Ja miałem całego:P Pisma z dinozaurami mam dalej;] - rav

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, w pierwszym Parku Jurajskim są sceny naprawdę zapadające w pamięć (szczególnie te z T-Rexem czy raptorami buszującymi po budynku), ale mimo to uważam, że film ten się zestarzał. Co prawda od strony wizualnej nadal trzyma poziom, ale całość nie wydaje się tak działać na zmysły jak dawniej (brzmię jak jakiś ramol, ale nic na to nie poradzę ;p).

Nie można natomiast filmowi temu, że wzbudził swoistą dinomanię. Sam zresztą padłem jej "ofiarą". Przeczytałem masę książek popularnonaukowych na ich temat, znałem mnóstwo nazw gatunków wielkich gadów, przy okazji dowiedziałem się co nieco na temat historii staruszki Ziemi. Walory edukacyjne z obejrzenia tego filmu w moim wypadku są niezaprzeczalne :) Nie zapomnę przy tym lekcji religii, podczas której zakonnica mówiła nam, że dinozaury nie istniały i są jedynie wymysłem zepsutego Hollywood by mącić porządnym ludziom w głowach i wyciągać od nich pieniądze na kino :]

PS. Dinozaura świecącego w ciemności nie uzbierałem samodzielnie, ale udało mi się uzyskać kompletnego w wymianie za... cośtam (już nie pamiętam, ale z czasem doszedłem do wniosku, że dałem się wycyckać ;p). A nie wiem czy pamiętacie, ale w gazetce dołączonej do jednego z pierwszych numerów ów szkielet był w skórce, dzięki której całość wyglądała jak normalny dinuś. W życiu takiej skórki nie widziałem na oczy - było coś takiego rzeczywiście, czy tylko ściema producenta/wydawcy? ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film mi się bardzo podoba, mimo iż oglądałem go wiele razy, ale ciągle mógłbym go obejrzeć i sprawiło by mi to frajdę. Moim zdaniem film Spielberga przetrwał próbę czasu, i w swojej filmowej kategorii moim zdaniem nie ma konkurencji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wciągający film SF dla fanów dinozaurów i filmów przygodowych. Trzyma w napięciu do ostatniej chwili, obsada jest znakomita i historia też. Dobre są też kolejne części, ale z nimi było tak jak z sequelami jest często - dobre, ale gorsze od pierwszej części.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film mojego dzieciństwa ! :smile: Pamiętam, że zawsze gdy na scenę wkraczał Tyranozaur to straszliwie się go bałem. Raz miałem taki sen, że mnie goni a gdy już ma mnie chapnąć to się budzę ^^ W każdym razie gdy kiedyś na jego widok robiłem tak ---> :yucky: Teraz robię tak ---> :woot:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He-he. Widzę, że nie jestem jedyny, który stwierdził, że to film mojego dzieciństwa, bo tak jest w istocie :tongue: Wiele razy go obejrzałem ładnych parę lat temu jako dzieciak i w pełni nie byłem w stanie docenić tego filmu, ale teraz... Świetny film akcji/SF (?) z fajnymi efektami specjalnymi (dinozaury...) a po których upływ czasu nie jest aż tak widoczny oraz główna atrakcja filmu - Tyranozaur ^_^ Ten to miał wejście. Akcje były z nim najlepsze :smile:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również ten film się podoba. Każda część.

Można go oglądać kilka razy a i tak się nie znudzi o ile będziemy to robić z umiarem

Oj tam - po co umiar? :D Jak film dobry, to po co go nie oglądać? :P

Mnie T-Reksio również się podobał

ale wolę tego małego, który zabił tego grubaska w okularkach. No wtedy, gdy zgubił gdzieś w błocku okulary i szukał, a tu nagle wyskoczył taki dinozaurek. Grubasek schował się do samochodu - na próżno jednak. Ten zwierzaczek co go zabił był słodki=7

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko: jeden z dowodów na to że nawet film akcji/przygodowy zasługuje na świetny scenariusz. Ten film to jedna z moich głównych broni przeciwko wszystkim tym którzy jak mantrę powtarzają "filmy akcji mają cieszyć oko, jak chcesz głębokich przemyśleń trzeba było iść na coś innego" zaniżając przy tym poziom tych produkcji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ up Zgadzam się :) JP oglądam od dzieciństwa :D pamiętam jak byłem mały jak nagrywałem na kasete jak był w TV ,a potem męczyłem kasetę aż nie padła :D

2 lata temu na święta kupiłem sobie trzypak JP :D świetny prezent, cała rodzinka się cieszyła

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyka tego typu kina, najbardziej rajcowałem się JP jak byłem oczywiście w młodym wieku, a w zachwyt wprawiała mnie sama okładka tego filmu, kiedy byłem w wypożyczalni, kiedy tylko dorwałem "wideło" szczęście się do mnie uśmiechnęło, bo sama produkcja również spodobała mi się na tyle co okładka. :D Na dodatek byłem wtedy zażartym fanem dinozaurów.

Ostatni raz dość dawno oglądałem JP, ale mam naprawdę miłe wspomnienia, po prostu ten film zawsze będzie u mnie w pewnym sensie jakimś tam rodzynkiem w bogatej kolekcji filmów, które obejrzałem i zawsze gdzieś tam znajdzie się dla niego szczególne miejsce w mojej filmowej krainie mózgu.

Co do samego kina, jak wcześniej wspominałem - klasyka w tym gatunku, na dodatek Stevie w obsadzie reżyserskiej, film jak dla mnie ustalił pewne standardy, świetnie efekty specjalne jak na tamte czasy no i późniejsze następstwo kolejnych części.

A propos właśnie następnych części - gdzieś słyszałem plotki (filmweb), że ma być niby następna, no ale nie wiem czy sam w to wierzyć czy nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza część od premiery ma już 19 lat, swoją drogą efekty specjalne w filmie nadal dają radę, w jedynce troszkę było za mało gatunków dinozaurów, no i te Velociraptory..2m wysokości? heh dobre, na serio ledwo przewyższały kolana człowieka, ich wygląd też odbiega od oryginału, przypominają bardziej Deyonycha.

Wiadomo coś o fabule do czwartej części?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza część Parku, ech to było coś, pierwszy raz obejrzałem w wieku 8 lat, od tamtej pory, ze 100, wujek miał na DVD pamiętam, to zawsze przewijałem początek, bo mi się nudził, najlepsza część raczej, może nie pod każdym względem, ale ma to coś co przyciąga nie miłosiernie. Tak więc 9+/ 10 w swoim gatunku;smile_prosty2.gif Nie, wcale nie przesadzam. Ani trochę, efekty są spoko, gra aktorska też, naprawdę jeśli ktoś ( o zgrozo ! ) nie widział polecam.biggrin_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, epicki film. Ja chyba w wieku 10 lat obejrzałem po raz pierwszy. Co do rodzajów dinozaurów, ich rozmiarów itd, to założę się że 95% oglądających nie miała zielonego pojęcia jak owe dinozaury powinny wyglądać. Aczkolwiek, z wiekiem przyszło mi czepianie się takich rzeczy i zamiast cieszyć się filmem to szukam takich 'przekrętów' w filmach przez co tracę przyjemność z oglądania ;/

Film ten i tak wydaje mi się obowiązkowym tytułem każdego kogo choć trochę jara dobre kino.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...