Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Malthan

Wybór dysku sieciowego 1TB

Polecane posty

Przymierzam sie do zakupu dysku sieciowego, ktory bede mogl podpiac pod router i uzywac jako miejsce zgrywania backupow ze wszystkich komputerow w mieszkaniu. Wacham sie jednak pomiedzy wyborem gotowego dysku - konkretnie WD My Book World Edition 1 TB (cena okolo 800zl ) a zlozeniem samemu - konkretnie mysle o obudowie Welland plus jakis porzadny dysk 1 TB do srodka. Wacham sie jednak co do wyboru obudowy - sa rozne modele w cenach od 150 do 300zl, a tak naprawde nie wiem czym sie roznia i czy te drozsze warte sa doplaty.

Ma ktos moze doswiadczenia z samodzielnym skladaniem dysku sieciowego, albo z My Bookiem World Edition? Ewentualnie moze polecic inne rozwiazanie? Planuje przeznaczyc na to 600-800zl.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie szukam zwyklego dysku zewnetrznego na USB. Chodzi mi o dysk sieciowy, podpiety pod router, ktory bedzie sobie mogl stac caly czas podlaczony i dzialac jako wygodne miejsce archiwizacji i wymiany plikow miedzy wieloma komputerami w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie moze polecic inne rozwiazanie?
Właściwie to odpowiadałęm na tę część postu... Jest dwa razy tańsze rozwiązanie, a nadaje się do archiwizowania danych równie dobrze, jedynie wygoda korzystania nieco mniejsza...

W porządku, nie trafiłem. Na dyskach sieciowych się nie znam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzuję - chodzi mi o inne rozwiązania dysków sieciowych. zwykły dysk zewnetrzny do archiwizacji już mam, teraz chodzi mi o rozwiązanie pozwalające na wygodne i szybkie robienie tego z kilku komputerów, bez podłączania kabelków i ułatwiające wymianę plików między nimi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka uwaga: dysk sieciowy ma niestety parę wad, a w zasadzie jedną za to poważną. Jest wolny. Jeśli to ma być bez kabelków (czyli jak rozumiem WiFi), to nawet strasznie wolny, nawet w porównaniu do USB. Do przerzucania małej ilości danych wystarczy, ale mimo wszystko kabelek jest jednak znacznie lepszy, nawet jeśli będzie jedynie 100 Mbitów.

A wada druga to cena. Dobre rozwiązania swoje niestety kosztują - na tyle dużo, że jeśli wielkość nie jest problemem lepiej kupić używany komputer w małej obudowie. Będzie taniej, a i możliwości da większe...

Ale z drugiej strony - mam coś takiego (znaczy - dysk sieciowy) w domu. Po kablu i przez WiFi (do notka i drugiego kompa) i choć najszybsze nie jest, przy większej liczbie komputerów sprawdza się bardzo dobrze, choćby do trzymania multimediów w jednym miejscu. Tyle że jeśli nie będzie RAIDa lub (a może przede wszystkim) backupów, to takie rozwiązanie wcale bezpieczne nie jest...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem sobie coś takiego zorganizować w domu. Przy trzech komputerach, PDA i pojawiających się czasem gościach, dysk podpięty pod router wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Szybko jednak pomysł zawiesiłem własnie ze względu na absurdalne wręcz ceny. Magiczne pudełeczko z 4 rj-45, ap wifi b/g, modemem adsl, kosztuje 150 - 200 pln, a magiczne pudełeczko z rj-45, dyskiem i usb już 800 pln.

Niestety budowa własnego rozwiązania ma spore wady

- jest czasochłonna

- magiczne pudełeczka nie mają wentylatorów

- magiczne pudełeczka są malutkie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad wykorzystaniem obudowy np. http://allegro.pl/item640967730_obudowa_la...bittorrent.html - cena okolo 300zl, do tego dysk w cenie okolo 400, jednak obudowy te maja w specyfikacji podana maksymalna pojemnosc dysku 750G a ja potrzebuje minimum 1 TB ( 750GB zajmuje sama kopia bezpieczenstwa wszystkich moich systemow, ktora rowniez planuje trzymac na tym dysku jako dodatkowe zabezpieczenie przed utrata danych).

Wiec jezeli ktos zna rozwiazanie inne niz kupno dysku WD za 800zl to chetnie wyslucham, opcja z wstawieniem drugiego komputera pracujacego jako serwer odpada ze wzgledu na brak miejsca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te obudowy tez widziałem, tylko nie mogę sobie teraz przypomnieć czemu odrzuciłem takie rozwiązanie.

A tak serio, chcesz robić backup na dysk sieciowy ? To akurat moim zdaniem kiepski pomysł. Takie dane jest równie łatwo stracić co na zwykłym dysku. Wystarczy jakieś szkodliwe dziadostwo na którymś kompie w sieci. Równie skuteczne będzie dziecko/niekumaty rodzic itp ;)

Możesz kupić dwa (lub więcej) dyski i zaraz po ukończeniu (cotygodniowego) backup'u, poprostu je zamieniać. To daje jako taką gwarancje.

Zastanów się też nad ilością kopiowanych danych. 750 GB to STRASZNIE DUŻO. Może poszukaj innego mechanizum backup'u (w sensie nie robimy dd całego dysku, tylko kopiujemy naprawdę istotne i zmieniające się pliki, a te mniej zmienne na hd-dvd).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam dane w komputerach (stacjonarny + laptop) plus ich kopie archiwalne na dysku zewnetrznym. Do tego chce dolaczyc dysk sieciowy ktory bedzie druga kopia, na wypadek awarii pierwszej. Plus dodatkowo funkcjonalnosc dysku sieciowego, czyli ulatwienie dostepu do danych z pozostalych komputerow w domu, ktorych nie archiwizuje.

750GB duzo, ale to bedzie zgrywane tylko raz, i to pewnie zwyczajnie po kablu. Potem wystarczą już tylko backupy różnicowe, a to nie będzie aż tak dużo danych, zwlaszcza ze 1/3 tej objetosci to dane ze starych komputerow, ktore juz praktycznie sie nie zmieniaja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o czas kopiowania, tylko sens. Jeżeli masz tam jakieś multimedia to moim zdaniem lepszą formą back'up jest wypalenie na płytę. Trzymanie tego typu danych na trzech dyskach mija się z celem.

Ujmę to tak. Mam w sumie 560 GB dysków w domu, a backup zajmuje u mnie 20. Przy czym większość to różne materiały na uczelnię (już nie długo je wywalę :) ), biblioteki i instalki niezbędnych programów (trzymane dla wygody, całkowicie odzyskiwalne), zdjęcia, muzyka, projekty. Te naprawdę ważne (bo nie do odzyskania) dane to nie całe 10 GB.

Oczywiście nie robię kopii partycji systemowej, bo u moim windows'om dobrze robi reinstalka raz na jakiś czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już ogólnie o backupach jest, to najtańsze jest imo kupno "stacji dokującej" do dysku HDD. Kilka firm ma takie cuda na SATA/ATA - wystarczy włożyć w to zwykły dysk, przerzucić dane, schować dysk do folii i schować w bezpiecznym miejscu. Tańsze, szybsze i wygodniejsze niż przerzucanie na płyty DVD/HD/BR.

Ale mam też pytanie, tak przy okazji - jakiego softu do backupu różnicowego używacie? Niekoniecznie musi być darmowy, ale musi być dobry, bo WD Backup się u mnie na dwóch kompach wywala, SyncToy na drugim z kompów działa koszmarnie wolno...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mormegil - dla mnie to kwestia czasu i wygody, wole sobie raz zostawic komputer na noc i zgrac wszystko, niz siedziec z plytkami i kombinowac co tak naprawde musze zgrac, a potem przeszukiwac te plyty w poszukiwaniu czegos konkretnego. No i wszystko bedzie dostepne w sieci lokalnej, duzo wygodniejsze rozwiazanie niz pudlo z plytami. Ewentualnie jak znajde dobry program do backupu to pewnie troche sie ta objetosc zredukuje.

Programu do backupu jeszcze nie wybralem, obecnie wacham sie nad robieniem obrazu partycji systemowej ( 60GB ) - z jednej strony to wygodne w razie czego do szybkiego odzyskania sprawnego systemu, ale z drugiej skoro moj XPek wytrzymal dzielnie 4 lata, to moze jeszcze do przesiadki na 7 dociagnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat:

Szukałem dla siebie dysku sieciowego który by stanowił bazę multimediów. W domu mam komputer stacjonarny i laptopa. Połączenie ze stacjonarnym może być po kablu, z lapkiem bezprzewodowo. Chcę też mieć dostęp do moich plików nie tylko w domu ale z zewnętrznych komputerów również. Dobrze jak bym mógł również na dysku postawić torrenta i podpiąć drukarkę.

Z tym zamiarem kupiłem obudowę do dysku sieciowego Welland ME-747AN-s. W teorii wyglądało to dobrze ale w praktyce ciągle są problemy. Po zakupie był problem z softem (błąd przy formatowaniu dysku) a że mam Vistę to sam nie mogłem wgrać nowego i obudowa poszła na serwis gwarancyjny. Po 3 tygodniach czekania mam ją z powrotem i działa. Trzy dni podziałała i nie mogę się zalogować na dysk. Robię reset, obudowa znów krzyczy żeby sformatować dysk i znów fail. Nie działa. Szczerze mam już dość zabawy z tą obudową i postaram się ją oddać. Tylko co potem kupić. Dysk na ten cel już mam WD 750 GB i nie chcę go zmieniać. Szukać innej obudowy czy może lepiej rozejrzeć się za jakimś routerem z takimi opcjami (tylko że router już mam D-Linka DI 524 i trochę go szkoda). A może dać jeszcze jedną szansę tej co mam?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może dać jeszcze jedną szansę tej co mam?

Odpuść, z obudowami Welland ciągle są problemy.

[z ostatnich wpadek -> u klienta Wellad NAS "zamordował" po kolei trzy dyski, i nie była to wina zasilacza! padło (zupełnie nie wiem jak) firmware dysków ]

Wszelkie gotowe rozwiązania mają wady, najczęściej spotykane to:

  • FAT32 (czyli pliki do 4GB i ani bita więcej - a co z obrazami płyt DVD?)
  • "straszne" transfery po sieci (w sensie: można zasnąć kopiując 10GB danych)
  • dziwne ograniczenia oprogramowania zarządzającego urządzeniem

Czyli albo:

- kupujemy najtańsze, godząc się z ograniczeniami i wątpliwą jakością sprzętu

- kupujemy najdroższe licząc na to że droższy produkt będzie "lepszy" (funkcjonalność i jakość) -> nie będzie

- robimy sobie sami, używając jakiegoś odpadowego mini-PC z zaistalowanym Linuxem (+10 do rispekt na dzielni -> żartuję!)

... sam zdecyduj którą wersję wybierasz, a potem możemy podyskutować o konkretnych modelach urządzeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będę ukrywał że takie rozwiązania jak qnap czy router asusa z możliwością podłączenia dysku najbardziej by mi odpowiadały ze względu na wielkość i prądożerność ale jeśli ma się to odbywać kosztem funkcjonalności czy niezawodności to dam sobie spokój z gotowcami i sam coś sklecę :smile:

generalnie coraz poważniej rozważam postawienie serwera na czymś takim link bo mi się akurat gdzieś poniewiera, ale kompletnie się na tym nie znam. poszukam tego compaqa i zobaczymy czy coś się z niego uda wydusić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinacji ciąg dalszy:

Ponieważ przed świętami się przeprowadzam to zacząłem się zastanawiać czy nie zaplanować od razu całej sieci tak jak ma wyglądać docelowo.

Więc od początku. W domu są 2 kompy. Mój stacjonarny i laptop żony. Tak jak wspominałem potrzebuję małego serwera do przechowywania i udostępniania multimediów oraz pod torrenty. Ponieważ filmy oglądam na plaźmie a nie na monitorze to zastanawiałem się jak to docelowo połączyć w jedną całość. Teraz filmy muszę przerzucać na laptopa żony i za pomocą kabla HDMI przesyłam sygnał na TV. Było by miło jak bym nie musiał tak kombinować. Dlatego zastanawiałem się też na dyskiem multimedialnym. Tylko nie wiem czy da się to jakoś sprawnie połączyć, np. serwer miał by wbudowany mały dysk powiedzmy 80gb na pliki tymczasowe a po ściągnięciu zapisywał je dysku multimedialnym który jednocześnie był by połączony z TV. Tylko nie wiem jak sprawnie wtedy by wyglądało udostępnianie plików z tego dysku w sieci i jak radzi sobie taki dysk z odtwarzaniem filmów. No i telewizor stanie jakieś 4-5 metrów od komputera więc albo muszę ciągnąć przez salon kabel usb od serwera do dysku multimedialnego albo serwer i dysk multimedialny postawić koło TV a do mojego komputera podciągnąć kabel sieciowy co chyba było by najprostsze.

Mogę również olać dysk multimedialny ale wtedy musiał bym ciągnąć kabel HDMI od kompa czyli potrzebuję jakieś 10m kabla a to koszt około 1000pln co mi się mało uśmiecha. Zostaje jeszcze przekaźnik bezprzewodowy HDMI ale to jeszcze większy koszt :(. A może da się zrobić serwer na płycie z wyjściem HDMI i odtwarzać filmy bezpośrednio z niego? Sterowanie było by za pomocą pulpitu zdalnego?? Chyba że zostanę przy podłączaniu laptopa żony do TV a filmy będą odtwarzane po wifi z dysku sieciowego. Mam nadzieję że przepustowości wystarczy nawet dla blue-ray??

Ponieważ Compaq o którym wspomniałem niestety zdążył wyparować z domu :/ znalazłem coś takiego LINKtylko strzelam że można tam wsadzić tylko dysk ide a ja mam sata ?

Więc może kupić taką obudowę LINKi do tego odpowiednie podzespoły tylko że tu jest zasilacz 350 Wat więc już nie tak energooszczędnie ?

Cholera długi ten mój wywód :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby mam pomysły, ale ... jaki jest budżet?

Bo tanio nie będzie (tzn. bardzo tanio), ale za to powinno się udać uzyskać maksymalną funkcjonalność dodatkowego urządzenia - myślę o jednej skrzynce "do wszystkiego", najwyżej zainwestujesz w obudowę którą można postawić obok TV ;)

(taką żeby nie straszyła wyglądem)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby mam pomysły, ale ... jaki jest budżet?

Bo tanio nie będzie (tzn. bardzo tanio), ale za to powinno się udać uzyskać maksymalną funkcjonalność dodatkowego urządzenia - myślę o jednej skrzynce "do wszystkiego", najwyżej zainwestujesz w obudowę którą można postawić obok TV ;)

(taką żeby nie straszyła wyglądem)

generalnie nie chcę wydać majątku bo i tak mam już wystarczająco dużo wydatków w związku z urządzaniem mieszkania. myślę że do 1000 pln mogę wydać bo powyżej tego już przestaje to być opłacalne i wolę te pieniądze przeznaczyć na rozbudowę swojego stacjonarnego. tak naprawdę jeśli z laptopa da się odtworzyć film HD ciągnięty przez wifi z dysku sieciowego to i tak już było by dobrze a wszystko ponad jest tylko dla wygody żebym nie latał z lapkiem i kablami.

tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem było by podpięcie TV pod mój komputer stacjonarny bo jest najsilniejszą maszyną w domu i ma kartę muzyczną 5.1 więc mógł bym dokupić do telewizora porządne głośniki a ponad to z dyskiem sieciowym będzie połączony po kablu. tylko że mój komputer stoi trochę daleko od TV a jak uda mi się wygospodarować trochę miejsca na pracownię to już wogóle wyląduje w drugim pokoju :dry: i stąd kombinacja z media center

chciaż jak już inwestować w media center to odpada mi zakup DVD wieć mam parę setek oszczędności, blue ray i karta TV w takim urządzeniu są mi zbędne więc może też się uda na tym przyoszczędzić

Na Alledrogo znalazłem kilka ciekawych zestawów:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Co o nich sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz chwilę poczekać, pracuje nad podobnym "wynalazkiem" dla siebie i sprawdzam m.in. rozwiązania podobne jak wyszukałeś na allegro.

Z tych propozycji (z cyferkami) najbardziej podobały mi sie dwie obudowy (FS Scaleo i "6" - Vobis używa podobnych) (ModeCom też robi ładne obudowy desktop "MediaPC" z pilotem).

Na pewno nie warto sie pakować w ITX/ mini ITX, chyba że "gotowiec" fabrycznie złożony i przy założeniu że nigdy nie będziemy w tym dłubać (nawet ze zmianą systemu może być drobny problem ... albo nawet gruby). Podobny problem jest z "MediaCenter" Vobisa czy FS - w środku płyty główne "żal.pl", a 90% zamontowanych w obudowie urządzeń chodzi tylko na sterownikach producenta (kompletne "nonejmy") - przeważnie sterowniki są tylko pod jedną wersję jedynie słusznego systemu M$ ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz chwilę poczekać, pracuje nad podobnym "wynalazkiem" dla siebie i sprawdzam m.in. rozwiązania podobne jak wyszukałeś na allegro.

Z tych propozycji (z cyferkami) najbardziej podobały mi sie dwie obudowy (FS Scaleo i "6" - Vobis używa podobnych) (ModeCom też robi ładne obudowy desktop "MediaPC" z pilotem).

Na pewno nie warto sie pakować w ITX/ mini ITX, chyba że "gotowiec" fabrycznie złożony i przy założeniu że nigdy nie będziemy w tym dłubać (nawet ze zmianą systemu może być drobny problem ... albo nawet gruby). Podobny problem jest z "MediaCenter" Vobisa czy FS - w środku płyty główne "żal.pl", a 90% zamontowanych w obudowie urządzeń chodzi tylko na sterownikach producenta (kompletne "nonejmy") - przeważnie sterowniki są tylko pod jedną wersję jedynie słusznego systemu M$ ;)

Dlaczego uważasz że nie warto się pchać w ITX i mITX?

Ta obudowa FS Scaleo od razu mi się spodobała ale chyba ma na stałe płytę główną i zero możliwości dalszego rozbudowania. Dlatego zwróciłem też uwagę na to rozwiązanie Media Center

Obudowa też bardzo ładna, całkiem fajny sprzęcik ale boję się że trochę za słaby na 1080p

A wracając do systemu operacyjnego to jak to rozwiązać? Stawiać dwa - jeden pod serwer a drugi jako odtwarzacz czy jest coś all-in-one?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz że nie warto się pchać w ITX i mITX?

Bo one są "prawie": prawie wystarczająco wydajne, prawie nadają się do rozbudowy, prawie chodzi na nich dowolny system ...

Ta obudowa FS Scaleo od razu mi się spodobała ale chyba ma na stałe płytę główną i zero możliwości dalszego rozbudowania.

Płyta jest wymienna, ale włożenie "normalnej" psuje całą koncepcję

http://www.allegro.pl/item808444160_plyta_..._panel_usb.html

Dlatego zwróciłem też uwagę na to rozwiązanie Media Center

Obudowa też bardzo ładna, całkiem fajny sprzęcik ale boję się że trochę za słaby na 1080p

Jest za słaby do 1080p, ten co go składał paru rzeczy nie uwzględnił. Karta graficzna będzie się przegrzewać, masz to jak w banku. Gdyby poszedł za cenę wywoławczą ... czemu nie, potem się przerobi "po swojemu". Do "porządnego" MediaCenter trochę mu brakuje:

http://pclab.pl/art19087-11.html

(już go nie sprzedają, cena była zabójcza)

A wracając do systemu operacyjnego to jak to rozwiązać? Stawiać dwa - jeden pod serwer a drugi jako odtwarzacz czy jest coś all-in-one?

Zdecydowanie jeden system, nie ma sensu bawić się w dwa. Dlatego potrzebny jest trochę "mocniejszy" procesor (mile widziane dwa rdzenie), żeby można było używać różnych funkcji równolegle. Ważne żeby dało się uruchomić nakładkę "MediaCenter" (XBMC, MediaPortal czy Windows Vista MC), a jednocześnie były dostępne usługi pozostałe (FTP, P2P, routing itp.) bez niepotrzebnych komplikacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest za słaby do 1080p, ten co go składał paru rzeczy nie uwzględnił. Karta graficzna będzie się przegrzewać, masz to jak w banku. Gdyby poszedł za cenę wywoławczą ... czemu nie, potem się przerobi "po swojemu". Do "porządnego" MediaCenter trochę mu brakuje:

http://pclab.pl/art19087-11.html

(już go nie sprzedają, cena była zabójcza)

Za inną cenę niż wywoławcza nawet nie rozpatruję. Obudowa ładna ale doczytałem że są problemy ze sterownikami do przedniego panelu i czasem nie działa.

Ta maszynka z linku który podałeś naprawę świetna. Ten wyświetlacz to piękna sprawa. Nawet się zastanawiałem czy by samemu nie zrobić obudowy np. z aluminium i dodać ekran z asusa eee lub innego podobnego.

Zdecydowanie jeden system, nie ma sensu bawić się w dwa. Dlatego potrzebny jest trochę "mocniejszy" procesor (mile widziane dwa rdzenie), żeby można było używać różnych funkcji równolegle. Ważne żeby dało się uruchomić nakładkę "MediaCenter" (XBMC, MediaPortal czy Windows Vista MC), a jednocześnie były dostępne usługi pozostałe (FTP, P2P, routing itp.) bez niepotrzebnych komplikacji.

dlatego zwróciłem uwagę na tą aukcję. Całkiem porządna płyta główna i dwa rdzenie

link

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta maszynka z linku który podałeś naprawę świetna. Ten wyświetlacz to piękna sprawa. Nawet się zastanawiałem czy by samemu nie zrobić obudowy np. z aluminium i dodać ekran z asusa eee lub innego podobnego.

... ale sama obudowa kosztuje więcej niż planujesz wydać na całość :P

http://www.komputronik.pl/index.php/produc..._zasilacza.html

http://www.komputronik.pl/index.php/produc..._zasilacza.html

Ja już się wyleczyłem z pięknej obudowy, będzie ModeCom

http://www.modecom.pl/galeria.php?id=372&a...y=3〈=pl

dlatego zwróciłem uwagę na tą aukcję. Całkiem porządna płyta główna i dwa rdzenie

Wystawił ponownie, chce 799 zł "Kup teraz" ->

http://allegro.pl/item828129436_komplet_it...2_giga_dvd.html

mam mieszane uczucia. Teoretycznie wygląda że wszystko OK, wydajność wystarczająca (i dwa rdzenie) ... niby włożyć dysk (np. Seagate Pipeline?) i po zainstalowaniu systemu ma działać. O płycie głównej nie wiem nic, nie testowałem i nie znam jej możliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...