Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

buczek93

Rozwiązany: Zamieszanie z DDR2 1066 MHz

Polecane posty

Witam. Mam problem. Chciałem do mojego nowego kompa wsadzić 4 GB DDR 2 1066 MHz ale mam problem. Niektórzy producenci piszą że ich pamięć daje rade do 2 V, inni 2.2 jeszcze inni nie dają więcej niż 1.8. Chciałbym wiedzieć jakie to ma znaczenie dla procesora i całego układu, oraz jakie jest minimalne napięcie dla DDR2 ? Słyszałem coś o 1.8 V ale wolałbym spytać Was, forumowicze. I jakie jest napięcie które dostarcza każda płyta do DDR2 ? Czy zawsze jest to 1.8 V czy każdy producent ustala to sobie sam ?

Z góry i dołu dziękuje za odpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli producent podaje napięcie na jakich jego pamięć ma działać to takie należy ustawić bo zapewnia ono najlepsze działanie. Napięcie inne niż to które podaje producent może doprowadzić do trwałego uszkodzenia pamięci. Wysokie napięcia cechują markowe pamięci podatne na OC o dużych częstotliwościach i niskich timingach. Pamięci DDR2 potrzebują do pracy minimalnego napięcia wynoszącego 1,8V. Wyjątkiem są pamięci z "zielonych" serii cechujących się napięciem 1.2V i niskimi częstotliwościami

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak podają np przy OCZ że daje rade do 2.2 V to znaczy że dobra pamięć do wyżyłowania jej ? I czy jeśli dam na AUTO Voltage Ramu to coś mogę sknocić ? I czy takie OCZ mają jakąś dolną granicę napięcia, poniżej której NIE odpalą ? Wiem że z 1 V to raczej nic nie zadziała, ale jaki mam margines błędu ?

I czy standardowe napięcie to 1.8 V ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YYyy ja bym to inaczej ujął troszeczkę.

Pamięci DDR2 określa norma, że mają pracować z napięciem 1,8V.

Producenci podają np. 2,3V bo takie napięcie pozwala w pełni wykorzystać moc pamięci... Ale zadziałają one na 1,8V, możliwe że zmienią się tylko timingi oraz taktowanie.

Niejednokrotnie jest tak że trzeba samemu przestawić volty na większe, żeby komputer wykrył wyższe taktowania pamięci (tak jak np. OCZ reaper ;] - bardzo często się zdarza).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to teraz już wiem co i jak. Dziwna troszkę ta polityka, bo nie każdy ma MoBo które może sobie wachlować 0.5 V na ramie w górę i w dół. No ale miejmy nadzieję że takiego chłamu nie dostanę.

Pewno i tak kupię coś na około 2V, ale dzięki za info, przyda się :)

Czyli taki OCZ 2V, który ma gwarę do pracowania stabilnie na 2.2 odpali na 1.8 ?

I czy można bez ramu w kompie wejść w bios i to napięcie zmienić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do biosu możesz wejść jak już kompa złożysz, jak miętus napisał, bez pamięci nie da rady, to tak jakbyś chciał do samochodu bez drzwi wejść=) Gdy zamontujesz pamięć wejdz do biosu, poustawiaj napięcia i timingi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak zmienić to Voltage RAMu ? Jeśli oczywiście na 1.8 nie wystartuje, bo jak odpali to żaden problem. Będę musiał mieć extra kość na 1.8 i po zapisaniu biosa ją katapultować z gniazda fast ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co masz w sygnaturce widzę że są to pamięci o napięciach wyższych niż 1.8V. Warto je zmienić, nie powiem Ci dokładnie gdzie bo biosy są różne, nie jest problemem tą opcję znalezc, szukaj w opcjach zaawansowanych V Ram, i zmien z auto na zalecane jakie są podane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczek....

Jeśli boisz się, że coś zmajstrujesz i komp nie wstanie, to nic się nie martw.

Każda płyta ma zworkę CMOS (nawet mój gigabyte z okresu celerona na slot 1).. Przestawiasz tą zworkę na clr CMOS and done ;]

BIOS znów uruchomi się na pamięciach z napięciem 1.8V czyli standardowym napięciem DDR2 ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buczek93

We wszystkich kościach RAM jest wbudowana malutka pamięć SPD, w której są zapisane domyślne parametry działania, np. częstotliwość lub napięcie. Przy pierwszym uruchomieniu BIOS płyty głównej odczytuje te dane i za ich pomocą wstępnie konfiguruje RAM. Nie trzeba więc podmieniać, na wyścigi, żadnych kości. Powinieneś wtedy mieć ustawione standardowe 1,8 V i, najprawdopodobniej, niższą częstotliwość - 800 MHz. Dopiero później, w BIOSie, przestawiasz na 1066 MHz i podnosisz napięcie do 2 V, czy ile tam podaje producent.

Wszystkie sprzedawane moduły RAM muszą być zgodne ze standardem ustalonym przez organizację JEDEC. Muszą więc działać z napięciem 1,8 V, co najwyżej z niższym niż podawanym w specyfikacji taktowaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa. Teoretycznie im niższe V kości (deklarowane przez producenta), tym większa szansa na dobre OC. Bo jeśli jedna pamięć osiąga swoje nominalne możliwości przy 2,1 V, a druga przy 1,8 V, to jakby nie było ta druga ma większy margines na OC. Tyle, że jest też droższa, właśnie dlatego że ma lepsze kostki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...