Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

nobi992

Komputer pada podczas gier

Polecane posty

Witam,

odrazu mowie, przeczytalem juz sporo podobnych tematów i nigdzie nie znalazlem odpowiedzi na moj problem. Postanowilem ze sie zworce do was o rade.

Problem:

komputer po włączeniu gier się resetuje lub gasnie ekran i pomaga tylko reset, kilka przykladow:

* wlaczam guild wars - zanim sie pojawi ekran logowania komputer sie resetuje;

* gram w metin2(gra online, raczej malo wymagajaca) - monitor sie wygasza, komp zawiesz sie po paru minutch gry; reset;

* wiedzmin - po paru, parenastu minutach komputer sie restuje;

Tyle powinno wystarczyc. Chce zaznaczyc ze te gry kiedys mi dzialaly, nie wykluczam ze cos sie zepsulo/zmienilo.

Przyjme kazda rade byleby jej wykonanie za duzo mnie nie kosztowalo (najlepiej niech nie trzeba nic kupowac/wymieniac).

Wpierw podam opis mojego sprzetu:

Procesor: Core 2 duo e7200 2.53

Płyta główna: Asus P5K SE]

Ram: 2gb

Karta Graficzna: Geforce 9600gt 512mb

Zasilacz: Modecom carbon 430W

Wiekszosc z was powie ze to wina zasilacza

Zasilacz ma 3 dni, a oto jego napiecia:

Napięcie rdzenia procesora 1.14 V

+3.3 V 3.25 V

+5 V 5.16 V

+12 V 12.21 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.92 V

Mozemy chyba zasilacz wykluczyc (jedyne co w zasilaczu moze byc problemem to dziwny zapach, nie wiem czy to zapach spalenizny, czy poprostu nowosci)

Teraz temperatury

Płyta główna 43 °C (109 °F)

Procesor 39 °C (102 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 48 °C (118 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 48 °C (118 °F)

Procesor graficzny 51 °C (124 °F)

ExcelStor Technology J8160(chyba dysk ;D) 38 °C (100 °F)

Temperatury chyba w normie, ponoc gf9600 sie tak wszystkim grzeje.

Pewnie ktos powie zeby przeskanowac ram memtestem, nie mam mozliwosci podpiecia stacji dyskietek, a w winodows nie wiem ile trzeba czekac aby sprawdzanie dobieglo konca. (czasem jest 600% i dalej sprawdza)

Prosze o pomoc, jak cos bedzie trzeba podac to podam, prosze o wyrozumialosc, kulture, no i nie spamowanie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny zapach z zasilacz? Też kiedyś tak miałem i okazała się że jest spalony. Komp chodził góra godzinkę lub dwie i musiałem wyłączać bo czuć było w całym domu. Może sprzedali ci jakiś wadliwy egzemplarz, warto pożyczyć od kogoś inny i sprawdzić. A myślałeś o formacie dysków? Skanowałeś kompa antywirem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz automatyczne resetowanie kompa po awarii i podaj komunikat z BSOD, który powinien wyskoczyć. Wystarczy to co jest po słowie STOP oraz ewentualne nazwy plików, które mogą wyskoczyć.

Co do Memtesta, to zarówno Memtest86 jaki i Memtest86+ można odpalić z płyty CD, więc stacja dyskietek jest niepotrzebna. Sprawdzanie tego typu programami trochę powinno trwać, a same programy sprawdzają pamięć wielokrotnie (stąd pewnie owe 600%), aż sprawdzanie nie zostanie przerwane przez użytkownika. W każdym bądź razie Memtest działający pod Windowsem jest nie najlepszym pomysłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reset po blue screenie mialem juz wczesniej wylaczony, ram 2x1gb tej samej firmy, format robiony wieloooookrotnie (nie pomoglo), zasilacz chyba jest ok bo napiecia sa wporzadku

#edit

testowalem ostatnio 3dmarkiem05 i w drugiej animacji (natura/las) wylacza sie monitor i tylko reset dziala, czyli tak jak przy grach, teraz tylko trzeba sie dowiedziec co testuje ta animacja (przypuszczam ze cos co obciaza karte graficzna, ale musze byc na 200% pewny zanim oddam do serwisu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam że to mimo wszystko zasilacz. Objawy które wymieniłeś są podobne do moich. W drugim komputrze miałem Tagana 600W i po paru dniach zaczęło śmierdzieć w całym domu ( nawet po wyłączeniu komputera przez jakieś 30 min sie ten zapach utrzymywal ), no i w dodatku gry się wyłączały, zawsze wyglądało to tak. Monitor sie wyłącza, komputer restart, monitor się włącza...

Zasilacz wymienili na nowego Tagana i do teraz jest OK.. (mówili że tamten był z wadliwej serii.. ) ; )

P.S A jak widzę samą nazwe Modecom to mnie ciarki przechodzą... Chroń nas panie nawet przed Modecomami 1000W...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak nie ma bluescreenow, zmniejszenie tempa odswierzania ekranu na 60 nic nie daje, a ja slyszalem i czytalem ze modecom to dobra firma ale trzeba uwazac na ver "fell", jakby ktos mogl to dajcie nazwy 2 programow: 1 na mase testujacy tylko karte graficzna, a drugi procesor, mysle ze powinno nam wtedy wyjsc co jest problemem, a jesli nie wyjdzie to pomyslimy o tym zasilaczu, ale watpie czy to on

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie sprawdz zasilacz. Sam mialem z mym poprzednim i obecnym kompem "cuda":

Poprzedni: komp zawieszal sie w dowolnym momencie (niewazne czy gralem, czy kopiowalem jakis plik, czy cokolwiek innego bylo robione). System zamarzll na amen i tylko reset pomogl. Wymiana zasilacza rozwiazala problem.

Obecny: Za Chiny nie moglem uruchomic Gears of War, a Baldur's Gate dosc czesto sie zawieszal, grajac w BioShock i Wiedzmina komp robil mi niespodzianki z BSOD. Podczas uruchamiania GoW dowiedzialem sie, ze zmodyfikowalem plik .exe. Memtest nie wykazal nic, reinstalacja systemu nie pomogla, wiec zaczalem szukac przyczyny w sprzecie. Wmontowalem nowy dysk, jednak to nie rozwiazalo problemu w ogole. W koncu podjalem decyzje, ze wymienie zasilacz i wszystko zaczelo znow dzialac. Bez BSOD, zwiech czy glupich komunikatow, ze zmodyfikowalem plik .exe. :)

Wiesz, moj obecny zasilacz tez "dziwne" zapachy na samym poczatku wydawal. Ale to bylo zwiazane z nowoscia.

Moim zdaniem masz tez za cieply dysk. Zamontuj sobie dodatkowe chlodzenie. Rowniez i tu mialem problem: kupilem sobie tego Radeona 4850. A ze karta to dosc dluga (przynajmniej na moja obudowe), to i jest blisko dysku. Szafirek dosc mocno sie nagrzewal zanim wymienilem mu chlodzenie na bardziej "ludzkie" i przy okazji nagrzewal tez dysk. Rezultat: w jakiejkolwiek grze komp zawieszal sie. Zamontowanie dodatkowego chlodzenia na dysk rozwiazalo problem. Teraz dysk ma okolo 22-25 stopni w zaleznosci jak bardzo jest wykorzystywany (bez chlodzenia, a z 4850 bylo okolo 36 stopni).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich sprwach zwykle nawala zasilacz. Albo rozlane lub spuchnięte kondensatory na płycie głownej. Obejrzyj płytę główną i kondensatory - czy są płaskie? Jeżeli tak, to wszystko w porządku, jeżeli nie, to nie :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowie wam, podajcie 2 dobre programy 1 testujacy grafe a drugi procek.

Kondensatory wporzasiu.

Mysle ze to albo uszkodzona grafika, albo jak nakladalem paste na prc to mogla poleciec na rdzen, albo jakis inny blad proca.

ALe musze byc pewny co jest problemem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Twój test 3DMarkiem, to standardowo pierwsze idą testy GPU, a dopiero potem CPU, więc w tym przypadku powinno być coś z kartą graficzną. Problem w tym, że jeśli w którymś teście komp padnie, to i tak nie oznacza to, że to nie jest wina zasilacza, czy akurat danego komponentu. Najlepiej byłoby sprawdzić co się dzieje, gdy włożysz inny zasilacz.

No i jeszcze jedna rzecz, czyli to, czy ustawiłeś częstotliwość odświeżania na 60Hz w dxdiag, czy tylko we właściowściach monitora? Jeśli to drugie, to ustaw częstotliwość w dxdiag i wtedy zrób test.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy po takim resecie bios wydaje jakieś piski? Często po ilości piknięć biosu można dojść do tego, czego to był błąd. Czy pamięci, czy grafiki. Jeśli resety nadal występują to proponuję odrobinę zwiększyć napięcie dla pamięci i procesora. Często jest tak, że jakiś podzespół dostaje za mało papu i zwyczajnie nie wyrabia. Ustawienia domyślne nie są zawsze najlepsze. I dla procesora wyłącz C1E.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja proponuje zmienic sterowniki od grafy na starsze.

Mam podobny problem i okazuje sie ze nie jest to wina ani zasilacza ani zadnego innego podzespolu.

Po prostu nowe stery podnasza wydajnosc sprzetu ale trzeba tez niestety pomyslec o lepszym chlodzeniu.

Po zainstalowaniu straszych sterownikow problem sam znika.

Wazne jest tez zeby pousuwac wszystkie inne wersje tych samych sterownikow

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest raczej wina sterowników. To fakt, że najnowsze nie są zawsze odpowiednie do starszych kart. W zestawieniu z taką kartą wcale wydajności nie poprawiają, wręcz odwrotnie. Także to bym wykluczył. Ale spróbować można. Dla serii 9xxx najodpowiedniejsze powinny być 180.xx.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc osob obstawia zasilacz, wiec jak masz kumpla, ktory ma mocniejszy PSU - pozycz i przetestuj na swoim kompie. Przeciez to nic nie kosztuje a nuz rozwiaze problem. Jesli nie to bedziemy myslec dalej. Za pare groszy (nawet na allegro) moglbys kupic tez dodatkowe chlodzenie na twardy dysk. 38 stopni to troszke za duzo (patrz: moj poprzedni post w tym temacie). Z tego co mi wiadomo, dysk winien miec nie wiecej jak 35 stopni podczas pracy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowie wam, podajcie 2 dobre programy 1 testujacy grafe a drugi procek.

...

Do testowania CPU dobra jest taka nakładka na Prime 95, niestety, nie pamiętam nazwy. Jak masz numer CDA z artykułem o OC, to tam będzie nazwa tego programu.

EDIT Właśnie o Orthosa mi chodziło :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nobi992

tu może zasiłka nie wyrabiać więc proponuje udać się do jakiegoś kumpla co ma markowy zasilacz i pożyczyć od niego zamontować u siebie i odpalić kompa i zobaczyć czy wszystko jest ok

drugą opcją może być to że temp w czasie większego obciążenia się bardzo podnoszą i komp sie reseruje

albo masz skopane mobo ale w to wątpie

i jeszcze jak byś mógł to zdjątko wnętrza kompa

maziwzg poprosimy o kompletny konfig i ja o zdjęcie kompa wewnątrz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz: Modecom carbon 430W

Wiekszosc z was powie ze to wina zasilacza

Zasilacz ma 3 dni, a oto jego napiecia:

Napięcie rdzenia procesora 1.14 V

+3.3 V 3.25 V

+5 V 5.16 V

+12 V 12.21 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.92 V

Mozemy chyba zasilacz wykluczyc (jedyne co w zasilaczu moze byc problemem to dziwny zapach, nie wiem czy to zapach spalenizny, czy poprostu nowosci)

napiecie rdzenia nie za niskie ? :P druga wartosc tez za niska trzecia za wysoka ;p i ze ten zasilacz nowy ? ja takie napiecia mialem po przegrzanym zasilaczu ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...