Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość GTAIVKiller

WC - Chłodzenie wodne / watercooling

Polecane posty

Gość GTAIVKiller

W tym temacie będziemy prowadzić dyskusję na temat WC w kompie:D

Sam dopiero zaczynam i będę tu umieszczał fotki jak woduje mojego komap:D

Oto pierwsze foty

06129d75064e0073m.jpg8f1ab20f151b7476m.jpg

Jest to Zalman Reserator 1 kupiłem używany( w pełni sprawny sprawdzałem w wannie:D ) za niewiele ponad 200zł czyli nie drogo:D

Te złączki które zamontowałem w obudowie są po to aby szło łatwo odczepić kompa od WC.

Kolejne foty może w piątek ale najpewniej w poniedziałek jak dojdą wszystkie płyny złączki i wężyki.

Mój plan jest taki:

-kupić dwie katody UV

-płyn do chłodzenia w kolorze toksycznej zieleni świecący w UV

-przezroczyste węże (najtaniej wychodzą paliwowe:D )

-zmontować to wszystko do kupy

-później jeszcze dojdzie blok na grafę

Jak macie już jakieś WC w swoim kompie to się pochwalcie a jak macie jakieś pytania to walcie śmiało

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niebieskie to pompka tak??

ile takie chlodzenie ciagnie pradu??

ja myslalem ze pompka to jakas taka malutka bedzie a nie taka [ciach]...

Zapoznaj się z regulaminem, ostrzeżenie ustne.

[wies.niak]

wiesniak, nie czepiej sie szczegolow, nie wiedzialem ze to takie wielkie przeklenstwo, nikogo nie obrazilem, znam regulamin

:yucky:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

To niebieskie to rezerwuar(pojemnik na wodę) z pompką w środku (pompka jest dużo mniejsza) po prostu w tym Zalmanie Nie ma typowej chłodnicy jest tylko ten duży rezerwuaro-radiator dzięki czemu nic nie hałasuje bo nie ma żadnych wiatraczków.

A co do poboru prądu to zależy od pompki ale nie dużo moja ma przykładowo 5W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój plan jest taki:

-kupić dwie katody UV

>>>Trzymaj się jednego schematu kolorystycznego. Nawet tylko dwa kolorki wprowadzają nieład.

-płyn do chłodzenia w kolorze toksycznej zieleni świecący w UV

>>>Polecam Fazera, Odradzam płyn Thelamaltake'a

-przezroczyste węże (najtaniej wychodzą paliwowe:D )

>>>Odpuść sobie. Tylko markowe węże.. Fazer lub Tygon. Drogie ale z czasem nie stwardnieją na kamień i nie będa wygladały paskudnie. Nie mówiąc juz o łatwości ukałdania całego zestawu w budzie.

Jak macie już jakieś WC w swoim kompie to się pochwalcie a jak macie jakieś pytania to walcie śmiało

>>Hehe juz trzy lata się zbieram by foty zamieścić... może się w końcu uda kiedyś :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

RoZy jak nie kupie katod UV to płyn nie będzie świecił.

>>>Odpuść sobie. Tylko markowe węże.. Fazer lub Tygon. Drogie ale z czasem nie stwardnieją na kamień i nie będa wygladały paskudnie. Nie mówiąc juz o łatwości ukałdania całego zestawu w budzie.

Widzę masz słabe pojęcie o motoryzacji nawet jak rozbierzesz stary (10-15 letni) samochód to zazwyczaj nie ma konieczności wymiany węży bo po prostu nie stwardniały i nadal są elastyczne i metr takiego węża kosztuje około 2zł a za 1metr tygona chcą 28zł

Załączam zdjęcia bloku wodnego

36597a58ebd1d527m.jpg471865d372a6adcfm.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoZy jak nie kupie katod UV to płyn nie będzie świecił.

>>>Ależ kup - tylko jak się zdecydujesz na UV to tylko UV. Jak inny kolor to jeden taki sam dla wiatraków diod i katod.

Widzę masz słabe pojęcie o motoryzacji nawet jak rozbierzesz stary (10-15 letni) samochód to zazwyczaj nie ma konieczności wymiany węży bo po prostu nie stwardniały i nadal są elastyczne i metr takiego węża kosztuje około 2zł a za 1metr tygona chcą 28zł

>>>Ty się dopiero zaczynasz bawić w coś czym ja sie bawię od 5 lat. Co co w samochodzie jest elestyczne niekoniecznie da się ułożyć odpowiednio w budzie, nie wspominając już o estetyce. Jak myslisz dlaczego ludzie kupuja te wężyki po 28zł/m? Bo chcą szpamować czymś co przez 90% ogladajacych nie widzi? Ja w pierwszym WC maiałem markowe węże Thermaltake'a - które po 1,5 roku były twarde i sztywne tak że zmiana ich położenia w budzie nie była możliwa.

i czy zawiera środek przeciw glonom??

>>>Kup Fazera.

Nie pamietam jakiej średnicy w tym Reseratorze sa węże. Z doświadczenia powiem Ci że minimum to 10mm wewnetrznej średnicy, jeśli chcesz zachować przepływ odpowiedni i estetykę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

Kolejny etap prac się może trochę opóźnić ponieważ wymieniam bebechy w kompie.

>>> płyn jednak zamówiłem niebieski Fazera

>>> wężyk do środka obudowy włożę black water-a a na zewnątrz paliwowy:P bo mam ten reserator z 2m od kompa to bym z 5m węzy musiał kupić a tyle kasy to nie mam:D

>>> zamówiłem jeszcze zaciski na węże (4 sztuki) aby łatwiej było odłączyć kompa od reza(tego dużego niebieskiego jakby co) i 2 katody UV

Mam nadzieję, że wszystko dojedzie do mnie w piątek i w weekend zacznę coś z tym robić nie mam zapinki na blok pod AM2 ale już na nią pracuje w warsztacie:D

RoZy jak powinienem puścić w obudowie węże mam Antec 1200 i one wchodzą tam z tyłu ale jak je puścić tak bardziej prosto czy może dać im tak trochę, żeby se wisiały gdybyś mógł dać jakieś foto byłbym wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakich zaciskach mówisz. Najwygodniejsze byłyby szybkozłaczki które po rozłączeniu same się zamykają - nie wiem czy Reserator oryginalnie takich w zestawie nie miał. Wygląda mniej więcej tak

http://www.caseking.de/shop/catalog/Waterc...4-IG::4090.html

Uważaj na jakich poziomach chcesz ustawić "wieżę" i kompa bo pompka w 1 za silna nie jest i przy 5m węży i dużej różnicy poziomów możesz mieć problem z obiegiem. Albo pompka padnie szybko :)

Węże w budzie prowadź w miare prosto. Niewielki luz musisz mieć bo jak bedesz chciał coś grabać to się okaże że reki nie możesz wsadzić bo węże przeszkadzają albo płyn trzeba do budy wylewać bo się inaczej nie da. Wisieć raczej nie powinny

Na foto nie licz bo za leniwy jestem. Ale jak sam zapodasz to coś podpowiem chetnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

>>>zaciski to takie coś co zakręcasz na wąż i już woda nie leci.

>>> rez będzie około 1,5-2m od kompa po prostu kupuje 5m węża aby starczyło

>>>a rez i komp są na identycznej płaszczyźnie

>>>oryginalna pompka spaliła się poprzedniemu właścicielowi i włożył tam Einhemi za 250zł więc myślę, że jest dobra

Tak mam w budzie na razie bez bloku na procku bo jakoś muszę działać

30361a5835c2b19cm.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zaciski Ci bardzo nie pomogą - jak rozkręcisz to płyn bedzie się lał. Zaplamuj choć jaieś zaworki tak byś nie musiał spuszczać płynu z reseratora jk bedizesz chciał coś pogrzebać w budzie - chyba że wtedy go na podłoge dasz radę postawić

Einhem? a który?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam... na twardym wężu (paliwowym?) nie zakręcisz a jak już to może nie do końca bedzie szczelne. Einhemy w większości są zatapialne, bo to pompki akwariowe :)

Jak jest zasilana? 220V czy 12V? Jak bedziesz załączał układ LC. Recznie czy w czasie startu systemu sam ruszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

>>>wąż(paliwowy) o dziwo jest bardzo elastyczny

>>>pompka jest normalnie w gniazdko do podłączenia

>>>będę startował ręcznie puki co bo nie wiem jak to zrobić aby startowało razem z kompem

>>>jutro dojadą płyny więc może będę zakładał ale chce zmienić płytę i procka więc jeszcze zobacze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>wąż(paliwowy) o dziwo jest bardzo elastyczny

>>>Hehe na razie - zrób test przed podłączeniem. To co na oko jest elastyczne może takie nie być w praktyce.

>>>pompka jest normalnie w gniazdko do podłączenia

>>>będę startował ręcznie puki co bo nie wiem jak to zrobić aby startowało razem z kompem

>>>Są.. czy raczej były dostepne specjalne przełączniki. Teraz jednak długo ich nie iedziałem bo mało kto uzywa pompek na 220V teraz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

>>>Jak nie kupie to sobie dorobię taki starter albo przełącznik ale nie wiem czy mi warto bo ja kompa mam pod listwą i jak ją uruchomię to wszystko startuje.

>>>Tak wygląda moje mocowanie bloku :D

9c1ecc40625be944m.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie że włączę się do dyskusji.. :)

Rozy dobrze mówił o tych wężach...

O ile węże paliwowe dobrze radzą sobie z benzyną to już tak dobrze nie będzie z płynem chłodniczym. Wszystkie substancje uszlachetniające (typu kolorowanie płynu albo anty-glon :D) po jakimś czasie sprawią że wąż paliwowy zacznie twardnieć. Z resztą węże paliwowe i tak są twardsze od tygona/fazera.

Ale węże akurat można kiedyś zmienić, tylko trochę roboty z tym będzie... Ja tam bym preferował "raz a dobrze"

Po drugie ile masz przepływu na godzinę w tej pompce GTAKiller ?? Bo na długości 2m to nawet mocne pompki będą się męczyły..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

Sorry za długą nieobecność ale komp przechodzi update-a i dlatego nie zamieszczam na razie fotek

Mietus

nie wiem ile mam przepływu na godzinę ale temp procka po 12h na necie muza i takie tam obciążenie procka średnio 20-30% to mam na procu 30 stopni a w pokoju 24 wiec chyba dobrze po 8h męczenia ORTHOS-em miałem 44 stopnie i ni chu-chu więcej.

Tak to teraz wygląda niedługo dojedzie GTX260

e5cd8a2ab4812398m.jpga7e5ff31a135ed86m.jpg

A tutaj już z GTX260

afb51ebe33599f6cm.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak długo masz. U mnie po jakichś 4-6 miesiącach w układzie pojawiały się glony. Niewykluczone, że u Ciebie tak nie będzie. niemniej jednak na Fezerze od 2 lat jadę i nic się nie dzieje. Poza tym Termalthake'a jakoś mi tak szybko ubywało z układu... ale to może kwestia ilości używanego płynu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Feser to jednak Feser. Jest tylko jeden problem z nim, gdy zastosujesz go do bloku o gęsto upakowanych pinach - potrafi się w nich odkładać szlam, czyli te dodatki, ale ja sam rok czasu jadę na tym płynie i jest ok. Na xstreamsystems widziałem efekt, wyglądało jakby ktoś narzygał do bloku :laugh:

Ciekawą alternatywą jest zastosowanie destylki z Mayhems Dye Deep Blue 5ml ponieważ ten barwnik nie ma zabezpieczenia przeciw życiu, to trzeba do tego dołożyć Mayhems Biocide 5ml

całość wystarczy na 5l destylki, kolory są bardzo ładne.

@GTAIVKiller - zwoduj karciochę, zobaczysz jak temperatura spadnie i przy okazji zamkniesz jej mordę :)

Ja tak zrobiłem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A warto mi na obecny sprzęt LC zakładać? ^^

Czy poza niższymi temp. i ciszą będą jakieś inne plusy? ;D

Bo jak gram to karta strasznie szumi i przydało by się ją uciszyć, a z racji dosyć mocno zmienionego PCB innego chłodzenia podobno nie można założyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są inne plusy? Na pewno satysfakcja i ładny widok, jak masz obudowę z oknem. Ładnie zrobione LC naprawdę cieszy oko.

Co do oczywistości, to wiadomo, że pod obciążeniem masz dużo niższe temperatury i nic ci nie wyje, masz stały szum. Gdy nie miałem zwodowanej karty i procka, to hałas potrafił dać się nieźle we znaki, teraz mam spokój.

Czy warto? Trudno coś tu doradzać w tej kwestii, to jest kosztowna zabawa, jeżeli nie liczysz się z kosztami to warto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A warto mi na obecny sprzęt LC zakładać? ^^

Czy poza niższymi temp. i ciszą będą jakieś inne plusy? ;D

Efektowny wyglad:) Jak nie chcesz wydawac ogromnych pieniedzy to mozesz wziac to co ja mam. Cena jest porownywalna do Antec1200 + dobrej klasy cooler na cepa. Nie jest to najlepsze LC na swiecie, ale mam je juz 2 miesiace i nie narzekam. W przyszlosci, gdy kupie 5850 to ja zwoduje tez. I na tym mozliwosci tego LC sie koncza. By dodac blok wodny na mobo i pamiatki bede musial dokupic nowe pompa + zbiornik + chlodnica... Jest to moje pierwsze LC i teraz przynajmniej wiem z "czym to sie je", wiec w przyszlosci rozbuduje je o bardziej wydajne elementy. Ale to blizej nieokreslona przyszlosc. Zbliza sie pelen serwis dla auta i to jest dla mnie teraz priorytetem...

Bo jak gram to karta strasznie szumi i przydało by się ją uciszyć(...)

Ciche chlodzenie wodne z tego co widze to mit (nawet magazyn MicroMart o tym wspomnial przy bardzo obszernym artykule o LC). Moja chlodnica ma 3 x 120 mm wiatraki i ich szum po 2h potrafi dawac sie we znaki (ale nie az tak jak referent z 4850). A w kompie nie liczac z zasilacza mam 6 wiatrakow (powinno byc 7, ale tego na gorze budy juz nie chcialo mi sie przykrecac).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to wiadomo przecież, że LC pięknie wygląda ^^

Obudowy z oknem nie mam ale po woli planuję zakup bo ile można pudło Tracera mieć xD

Poza tym jeszcze nie pracuję w żadnej firmie tylko chodzę do liceum więc milionów nie zarabiam:P

A 18nastkę w listopadzie mam to może trochę kasy wpadnie ibędzie można myśleć nad zakupem.

A tak orientacyjnie ile by kosztowały mnie ta chłodnica, pompka, złączki, płyn + bloki na CPU, GPU, chipset i mosfety? Taka nie za droga wersja najlepiej ;]

@adam1415

Też miałem referenta na starym 4850 i dosyć mocno dawał mi się we znaki xD

Przez niego kupiłem słuchawki do grania bo podczas gry nic nie słyszałem w głośnikach, a domownicy raczej odgłosów siekania nie lubią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...