Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość LUKASZ007

Grub loading... error 21

Polecane posty

Gość LUKASZ007

Witam, mam 2 dyski twarde, na jednym linux ubuntu, na drugim windows xp. Problem polega na tym, że jeśli odepnę ten linuxowy przy odpalaniu jest:

Grub loading...
error 21

Może trzeba jakoś zmienić domyślny dysk, albo coś? Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grub jest zapewne zainstalowany w MBR dysku z windowsem, natomiast jego pliki są na partycji linuksowej. Odpinając dysk z linuksem odcinasz Grubowi jego pliki.

Wydaje mi się, że rozwiązaniem mogło by być stworzenie na dysku windowsowym małej partycji linuksowej (kilkadziesiąc MB), która pod linuksem była by montowana jako /boot. Dzięki temu odłączenie dysku z linuksem nie odetnie Grubowi jego plików.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co to? Przecież i tak tam nie chcę wejść tylko chcę się dostać do windowsa.

Tak, ale GRUB nadpisał w MBR siebie, jako domyślnego BootLoadera i teraz jeśli chcesz odpalić Windows - musisz to zrobić przez GRUBA, ewentualnie przywrócić Windosowy BootLoader. Wbij się do recovery console z płyty instalacyjnej Windows i wklep

fdisk /mbr

Tak to przynajmniej działało w XP.

Powodzenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko kilka problemów w rozwiązaniu, które podał wies.niak, a mianowicie trzeba ręcznie ustawić i zainstalować GRUB-a oraz wyedytować fstab, co dla nieobytego użytkownika może być problemem.

Łatwiejszym rozwiązaniem, według mnie jest jest zainstalowanie GRUB4DOS i skonfigurowanie go, żeby uruchamiał Linuksa, lub wywoływał GRUB-a. W tym drugim przypadku trzeba będzie tylko zainstalować już istniejącego GRUB-a w MBR dysku, na którym jest GNU/Linux lub w VBR jakiejś partycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...