Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Patryk13

Windows Vista vs XP

Polecane posty

nie zmieniaj systemu. Vista jest bardzo dobrym systemem tak naprawdę. Zwłaszcza, gdy masz wgranego service pack. Ludzie, którzy na vista narzekają dzielą się na 3 kategorie:

1) osobniki mające słabe komputery, które nie uciągną visty

2) osobniki, które vista na oczy nie widziały ale opowiadają głupoty, bo ktoś tak kiedyś powiedział (dwa lata temu, kiedy był to kiepski system)

3) osobniki, które dostały vista z nowym komputerem, ale nie potrafią poświęcić 20 minut na zapoznanie się z systemem, tylko od razu narzekają

Vista to tak naprawdę usprawniony xp. Przeszkadza ci UAC? Wyłącz. Zżera ram? Wyłącz niepotrzebne programy i usługi. Czy gry na vista chodzą wolniej? Owszem....do czasu aż nie zainstalowałem SP1. Od tamtej pory system działa szybko, gry chodzą szybciej lub tak samo jak na xp itd itp

Trzeba tylko chcieć i pomyśleć. To czy 32 czy 64 bit. Na razie masz 32 i to ci wystarczy. Za jakieś 2 lata, jak już windows 7 będzie sprawny, kup wersję 64 bit, bo już to będzie czas, kiedy ta technologia zacznie 32 bity wypierać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koniecznie chcesz XP-ka, to bierz wersję 32-bit, na 64-bitową w tym przypadku szkoda czasu (są duże problemy jeśli chodzi o kompatybilność z czymkolwiek). Jeśli zaś chodzi o Vistę, to może rzeczywiście (już) jest nie najgorsza, zwłaszcza wersja 64-bitowa, ale moim zdaniem nadal gorsza od XP-ka, czy bety Windows Seven, nie mówiąc już o alternatywnych systemach operacyjnych. Jeśli zaś chodzi o to, czy warto kupować w Twoim przypadku XP-ka, to moim zdaniem nie, bo po prostu szkoda kasy, jeśli jednak możesz go dostać za darmo (MSDN AA, czy coś takiego), to nie jest złym pomysłem posiadanie dwóch systemów. Jeśli zaś się nie boisz, to zawsze możesz zainstalować jakąś dystrybucję GNU/Linuksa i odpalać programy, które nie działają, lub źle działają na Viście za pomocą Wine'a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok. to jak myślicie czy warto dokupić te 2 gb ramu ??

Zdecydowanie warto. Szczególnie, jeśli masz Vistę 64 bitową, tak jak pisał użytkownik powyżej. Z 32 bitami to bezsens, bo wówczas system używa tylko 3,25GB (tak samo Windows Xp).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patryk13

Najlepiej byś zrobił kupując 2 GB RAMu i zmieniając wersję Visty na 64 bit. Można to zrobić niemal za darmo, opis TUTAJ. Z twoim sprzętem ten system powinien działać sprawnie, problemy zdażają się głównie na starych, wolniejszych komputerach. A jeśli chcesz zmniejszyć zużycie pamięci - wyłącz funkcję SuperFetch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy nie ma problemów z odpalaniem niektóych gier na 64 bitowej ??

Ja miałem jedynie z FarCry 1 (gra dzialala..lecz tekstury sie zchrzanily, oryginalna wersja)... być może problem rozwiązałoby ustawienie zgodności... ale na 32 bitowej Viście byłoby to samo. Generalnie, jeśli jakies problemy z uruchomieniem gier..to niewiele i zdarzaja sie tak samo czesto na obu wersjach: 32 i 64 bit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie wydawane gry są raczej optymalizowane pod obydwie wersje Visty. A co do starszych produkcji, to musiałbyś wyszperać w Google interesujące cię tytuły i ich kompatybilność. Oczywiście, nigdy przy zmianie systemu nie uda się uzyskać 100%, wstecznej zgodności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę z doświadczenia powiedzieć, że jest wiele gier, w które na 64 bitowej Viście nie pograsz. Należą do nich m.in. Beyond Good and Evil, Manhunt, albo multiplayer w Red Alert 2 (single działa). Mimo wszystko jednak trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że Vista jest niezbędna dla nowych komputerów. A 2GB ramu spokojnie wystarcza do jej odpalenia - bajka o pożeraniu 50% ramu na starcie bajką tylko jest i niczym więcej. Ale jeśli ma się 64 bitową wersję i 4GB ramu, to możesz się nie martwić wcale, że zabraknie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę z doświadczenia powiedzieć, że jest wiele gier, w które na 64 bitowej Viście nie pograsz. Należą do nich m.in. Beyond Good and Evil, Manhunt, albo multiplayer w Red Alert 2 (single działa). Mimo wszystko jednak trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że Vista jest niezbędna dla nowych komputerów. A 2GB ramu spokojnie wystarcza do jej odpalenia - bajka o pożeraniu 50% ramu na starcie bajką tylko jest i niczym więcej. Ale jeśli ma się 64 bitową wersję i 4GB ramu, to możesz się nie martwić wcale, że zabraknie.

Vista jest niezbędna bo?

Koniecznie 64 bity bo?

Dla ułatwienia: komputer do grania...

Do patryk13: jeśli tylko grasz, to zostań przy tym systemie, który obecnie masz zainstalowany i poczekaj (jak ktoś już pisał) do W7. Obecnie Vista nie ma sensownej przewagi na XP, w każdym razie nie jest ona na tyle duża, by wchodzić teraz w koszty, skoro jeszcze w tym roku będzie W7. To samo jest zresztą prawdziwe i w drugą stronę - jak masz działającą Vistę, to nie ma sensu zamieniać jej na XP. Różnica w twoim przypadku będzie pomijalna. Choć warto jednak dokupić pamięć, nawet jeśli zostaniesz (co polecam) przy wersji 32 bitowej tego co masz. 3 GB to akurat tyle, co potrzeba Viście by gry działały równie dobrze co w XP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vista jest niezbędna bo?

Koniecznie 64 bity bo?

Dla ułatwienia: komputer do grania...

Vista jest niezbędna jeśli chcemy x64. O tym jaki jest XP 64 każdy wie.

64 bity bo jeśli ma ktoś 4GB ramu to szkoda go marnować na 32 bitach.

Jeśli komp tylko do grania, to tylko dla megalomanów, którzy muszą mieć wszystko największe i najlepsze choćby do gry w sapera. Odnośnie przykładowego zestawu z 4GB pamięci itd.

Poza tym gdyby nie to, że XP x64 sprawia tyle problemów to Vista IMO w ogóle nie miała by racji bytu. Bo na chwilę obecną to godna uwagi jest tylko w wersji 64bitowej. Vista x86 i tak nie obsłuży nam całych 4GB ram. Choćbym nie wiem ile się wysilał nad myśleniem to nie mogę wpaść na to po co ona? Dla lepszego wyglądu chyba.

Ja osobiście uwarzam ze XP bije Viste na głowe.

Ja czekam na 7 żeby zobaczyć jak to będzię chodzić.

Jak ktoś ma problem to niech sobie zainstaluje dwa systemy i koniec problemu.

A w czymże to XP bije Vistę na głowę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arnoldo:

Tak, XP x64 jest dnem. Natomiast Vista jest jednak lepsza. W wersji x32 jest równie dobra jak xp, jedynie bardziej wymagająca - choć ten argument też już odpada, bo się komputery wzmocniły od dnia jej premiery...to samo zresztą było z xp.

Dla mnie vista jest przydatna. Miałem do wyboru xp w wersji home lub vista w wersji ultimate. Wybrałem to drugie i jestem zadowolony :) Nie ma sensu wgrywać systemu kilkuletniego, jeśli ma się za darmo nowy.

A w czymże to XP bije Vistę na głowę?

Ależ bije...długością pobytu na rynku, ilością aktualizacji, wsparcia (w końcu coś się MS udało). Vista niestety źle się wstrzeliła. Gdyby ten system wydać rok później z poprawkami, do tego w momencie gdy ludzie zdążyli się przesiąść na mocniejszy sprzęt...nikt by na nią nie narzekał. Tutaj niestety zawiódł marketing....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz kraven2000 skoro sam twierdzisz, że Vista jest bardziej wymagająca to jednak coś w tym jest. Może w dzisiejszych czasach ten argument odpada, to fakt. Tylko po jakiego grzyba miałbym instalować coś, co nie przynosi żadnych zmian poza innym wyglądem i w dodatku jest bardziej wymagające w stosunku do kompa. Mowa cały czas o wersji x86, bo w przypadku x64 to wszystko i tak jest jasne.

Jeśli trafiła ci się darmowa licencja (jakaś uczelniana pewnie) na Vistę, a jako alternatywę miałeś kupno XP to wiadomo. Zrobiłbym tak samo.

Z drugiej strony gdyby XP x64 był systemem dopracowanym, z dobrą dostępnością sterowników to pewnie jego bym wybrał do kompa z 4GB ramu.

Swoją drogą nie odnosicie wrażenia, że dalszy rozwój komputerów jest duszony przez producentów softu? Przecież tak na dobrą sprawę przesiadka na 64 bity powinna mieć miejsce jakieś 2 lata temu. A tak są ciągłe problemy z kompatybilnością itp. parodie. Gdyby nie to, to kto wie czy współczesne kompy nie miały by w standardzie nawet 8GB ramu nie wspominając już o prawdziwym następcy DX 9.0.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ten system wydać rok później z poprawkami, do tego w momencie gdy ludzie zdążyli się przesiąść na mocniejszy sprzęt...nikt by na nią nie narzekał. Tutaj niestety zawiódł marketing....

Akurat główny problem z Vistą to zbyt długi czas pobytu na rynku XP. Vista wyszła za późno, a nie za wcześnie, przez to XP stał się zbyt doskonały i mało kto chce go wymienić na coś innego... Ale to tak na marginesie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arnoldo:

Nie, miałem do wyboru wydać kasiorę na jeden lub drugi system. Wolałem Vista. Czy się różni od xp? Moim zdaniem tak, jest bardziej stabilna...do dnia dzisiejszego widziałem jednego BS spowodowanego wadliwą pamięcią jaką podłączyłem. Czy miałem problem z kompatybilnością? Tak...przez 2 tygodnie zanim nie powychodziły odpowiednie łatki. Vista jest naprawdę świetnym systemem. Nie zapominajcie, że na XP wszyscy narzekali dopóki nie pojawił się SP2 :)

Allor:

Nie zgodzę się z prostego powodu. Vista w momencie premiery była prawie tak samo dobra jak XP. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo znacznie lepsza. Problem w tym, że nikt nie spodziewał się, że będzie tak sprzętożerna nie dając nic w zamian (a daje daje). Gdyby MS poczekał i jako podstawkę wydał to co uzyskaliśmy po SP1 byłoby znacznie lepiej...zwłaszcza, że ten pack naprawdę poprawia szybkość działania.

Ludzie nie chcą wymienić XP z kilku powodów. Na pewno jest faktem, że to jeden z najlepszych, obok Vista, systemów MS. Na dzisiejsze czasy ma śmieszne wymagania....ale to staruszek. Owszem, można go poprawiać (taką poprawką jest Vista moim zdaniem) ale tak naprawdę potrzeba zupełnie nowej jakości (której przez zachowanie wstecznej kompatybilności nie uzyskamy długo).

W skrócie: Jeżeli ktoś kupił komputer z zainstalowaną Vista...nie ma sensu wymieniać tego systemu na XP. Jeżeli idziesz do sklepu i masz wybór pomiędzy XP a Vista - wybierz co chcesz...choć kilka rzeczy przemawia za Vista (bezpieczeństwo, nowe programy działają z tym systemem jednak lepiej jak z xp).

Jeżeli masz do wyboru x32 lub x64...wybierz x64. Przy czym ważne, że x64 to musi być Vista.

No chyba, że Windows 7 okaże się cudeńkiem (yeah right) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kraven2000

Może i Vista jest bardziej stabilna ale:

Do dnia dzisiejszego nie widziałem u siebie żadnego BSa. No nie wiem jak to się dzieje, ale nie widziałem. Może mój komp złośliwie wali BSy jak mnie nie ma albo co? Czy miałem problem z kompatybilnością? Nigdy. No i po co mi Vista?

Vista w momencie premiery nie była nawet w połowie tak dobra jak XP. Fakt, SP1 znacząco ją poprawił. Tylko, że pojawił się sporo później. Przyznaję, że z Vistą nie miałem dużo do czynienia. Co więc ona daje takiego oprócz sprzętożerności?

patryk13 - Vista x86 to najgłupszy możliwy wybór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...