Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Entelarmer

Sterowniki do grafy czy Directx?

Polecane posty

(Nie dam głowy, czy tutaj mogę...)

Próbowałem zagrac w bloodrayne 2 i wyskakiwał mi pewien komunikat (patrz: załącznik). Probowałem wyczyścić sterowniki Nvidia DriveCleanerPro i zainstalować nowe, ale bez rezultatu. Directx wydawało mi się, że mam prawidłowy. Podobny problem miałem z Morrowindem (coś z teksturami, niestety, nie pamiętam dokładnie), a np. W DoW zdarzało się, że gra się zacinała, nie widać było panelu (tego na dole;;0) ani obiektów na mapie. Nie bardzo wiem co z tym zrobić: wygląda na to, że Directx coś odwala, tylko co z tym zrobić?

errpr.bmp

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj najnowszą wersję Directx, jeżeli nie masz najnowszej. :biggrin:

Wpadłem na to, ale bez efektu. Nie chce odinstalowywać starej wersji póki co, bo prawdopodobnie musiałbym sp2 instalować od nowa :/

EDIT:DiV: "Instalacja nie jest potrzebna"....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim komputerze w ogóle rozmawiamy? Ja prosty człowiek jestem, ale jak na mój gust komunikat jasno mówi, że zabrakło pamięci. Masz może plik wymiany wyłączony lub mocno przycięty?

Procek: Pentium 4 2,6; Grafa: FX5600, RAM'u 1gb. A o pliku wymiany pierwsze szłysze, więc ciężko mi powiedzieć (szukam pliku z .swp dopiero...)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik wymiany:

Win 7/Vista (nie do końca pamiętam czy dokładnie tak samo w xp, mogą być róznice w nazwie :P)

[Własciwości] Mojego komputera > zakładka [zaawansowane] > przycisk [Wydajność] > zakładka [zaawansowane] >

sekcja [Pamięć wirtualna], przycisk [Zmień]

Otworzy się nowe okno, w nim przy literce jednej z partycji [domyślnie C:] będzie " Rozmiar kontrolowany przez system". Najlepiej ustawić go ręcznie... w twoim przypadku odpowiednie wartości powinny być około 512-2048 dla xp i 1025-3999 dla Visty.

Najlepiej ustaw takie wartości na innym dysku, tzn np partycja C niech sobie będzie kontrolowana przez system a na innej partycji gdzie masz duzo miejsca ustaw taki przedział 512-2048, potem zatwierdź, reśnij komputer i sprawdź grę.

Addnote: Co do twojej konfiguracji ...... Karty Nvidia FX to z tego co pamiętam jeden z większych przekrętów sprzętowych jaki był.... może TO być właśnie przyczyną różnych graficznych incydentów ....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... słyszałem że format jest dobry na wszystko =)... możesz spróbować, dzięki temu będziesz miał pewność że to na pewno nie wina Software'u.

Mógłbyś spróbować jeszcze zainstalować SP3, [ z wcześniejszego posta wynika że masz jeszcze sp2?]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SP3 do BloodRayne 2? Nie sadze, bo jak ta gre wydawali to niewiem czy byl wydany SP1.

Mi tez BR2 nie dziala, ale mysle ze to wina Visty x64, albo modow ktore zainstalowlem zanim jeszcze pierwszy raz odbalilem gre. Przeinstaluje (BRa, nie Viste :P) i zobacze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra.. zamieszałeś... cały czas byłem pewien że masz xp sp2, a że "normalnie" takich błędów nie ma to sp3 mógłby cośkolwiek poprawić :)

Jakby co to pisz xD

Btw Sp2 do Visty nie jest przypadkiem.. beta?

---

PHI ?????????? Nude mod user :bunny: :bunny: :>?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra.. zamieszałeś... cały czas byłem pewien że masz xp sp2, a że "normalnie" takich błędów nie ma to sp3 mógłby cośkolwiek poprawić :)

Jakby co to pisz xD

Btw Sp2 do Visty nie jest przypadkiem.. beta?

---

PHI ?????????? Nude mod user :bunny: :bunny: :>?

Przepraszam, nie pomyliłes userów? :whistling:

SP3 chyba rzeczywiście zainstaluje, jeszcze coś musze sprawdzić. Zauważyłem coś jednak - jak ustawiłem z powrotem plik wymiany na 1536 - 3071 - to gra chodziła dłużej >_>

EDIT: Jest szansa, ze jeżeli ściągne sterownik-> odinstaluje stare stery drive cleaner'em pro->zainstaluje te ściągnięte - będzie poprawa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara gra + nowy system = problemy. A to dlatego, że jak świat długi i szeroki, producenci software'u i hardware'u leją równo na tzw. "kompatybilność wsteczną". Na XP może byś coś zdziałał (kombinowanie z różnymi wersjami sterowników do grafy), na Viście pole manewru masz wręcz mikroskopijne (czy nVidia w ogóle supportuje jeszcze karty serii 5xxx?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Entelarmer

No tak, zasugerowałem się, tym, co koledzy wyżej napisali :). Tym bardziej, że nigdzie nie napisałeś wprost, że masz XP (no dobra, po tych SP2 i SP3 powinienem był się domyślić ;)). Cóż, musisz poszukać sterowników, które będą najlepsze dla Twojej karty ("najlepsze" niekoniecznie oznacza "najnowsze"), niestety, metodą prób i błędów. Producenci układów graficznych już są tacy wredni, że lubią uprzykrzać życie użytkownikom ;) i dlatego zazwyczaj na nowszych sterownikach są problemy ze starszymi grami a na starszych driverach nie chcą działać nowsze gry. Z DX za bardzo mieszać nie możesz, jak XP to tylko DX9 (w przypadku starszych systemów zawsze można się było "pobawić" programami typu DirecXEradicator).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Entelarmer

No tak, zasugerowałem się, tym, co koledzy wyżej napisali :). Tym bardziej, że nigdzie nie napisałeś wprost, że masz XP (no dobra, po tych SP2 i SP3 powinienem był się domyślić ;)). Cóż, musisz poszukać sterowników, które będą najlepsze dla Twojej karty ("najlepsze" niekoniecznie oznacza "najnowsze"), niestety, metodą prób i błędów. Producenci układów graficznych już są tacy wredni, że lubią uprzykrzać życie użytkownikom ;) i dlatego zazwyczaj na nowszych sterownikach są problemy ze starszymi grami a na starszych driverach nie chcą działać nowsze gry. Z DX za bardzo mieszać nie możesz, jak XP to tylko DX9 (w przypadku starszych systemów zawsze można się było "pobawić" programami typu DirecXEradicator).

Ok, tylko pytanie: skąd wziąśc jakieś starsze sterowniki do FX? Na stronie nvidi są tylko najnowsze, a poza tym nie mam pojęcia, gdzie takie draństwo znaleźć.

EDIT: Lol, ślepy jestem ;O tak gdzieś mi się zdawało, że coś takiego widziałem, thx xd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pod ręką płytkę z Windowsem, to możesz spróbować "przeinstalować" DirectXa - Odpal DirecXEradicator 2.0, po restarcie systemu włóż płytkę z XP do czytnika, kliknij na ikonce "Rollback Wizard" (DXE powinien ją utworzyć na pulpicie) i będziesz miał "odświeżonego" DX (DXE nie wywala wszystkich plików DX, jedynie te najważniejsze). Po tym możesz zaaplikować najnowszą wersję DX9 (ale dobrze wcześniej sprawdzić przynajmniej BR2, jak będzie działać, to update DXa możesz zawsze zrobić później).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam usunąć najpierw directx, restart (awaryjny?), włożyć płytke i jakaś opcja tam będzie tak? Hmm... jest szansa na skutki uboczne?;0

I oczywiście mówimy o oryginalnym XP, nie SP2?

EDIT: Daje tne drugi komunikat -.- coś nie chciało wogóle działać, gdy robiłem to z DXE -.- (pierwszy komunikat pojawiał się, jak już włączałem BR2).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal (po ściągnięciu :)) DXE, jak skończy działać - restart (nie pamiętam już, czy program sam restartuje system, czy trzeba to zrobić ręcznie). Po ponownym uruchomieniu włóż płytkę z XP do napędu i odpal "Rollback Wizard" (DXE powinien utworzyć taki skrót na pulpicie, jeśli go nie będzie, to szukaj w swoim profilu podfolderu Desktop). Tyle, w razie wątpliwości odsyłam do pliku readme ;). Skutki uboczne mogą się pojawić jedynie w przypadku, gdy coś zrobisz w niewłaściwej kolejności, z doświadczeń własnych - trzeba wtedy całą procedurę powtórzyć od samego początku :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje jeszcze raz, ale jak próbowałem tego wtedy, to nic nie wyszło. A od pewnego czasu dodatkowo przy uruchomieniu systemu pojawia mi się error z explorer.exe (ale to w innym temacie).

Sprawdziłem Everestem dane o kompie i zauważyłem, że przy wyłączeniu wszystkich programów (jedynie z everestem, w tle spybot S&D i mks 2007) na 1023 mb pamięci zużywane jest 67%. Dotychczas problem dotyczył pamięci (coś tam z suffiecent memory czy coś takiego - chyba tu podałem?), może więc o to chodzi? Jak będę wiedział coś więcej to napiszę, wkleję też w miarę pełną konfigurację (proc, grafa, p. główna, pamięć).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, trochę późno piszę, ale nie maiłem zbytnio kiedy. Żebyście nie musieli czytać: od pewnego czasu nie mogę włączyć niektórych gier na dłużej niż pare-parenaście minut (Morrowind, Bloodrayne 2, czasem Gothic 2). Myślałem, ż to coś z kartą graficzną, bo czasem dzieje się coś takiego, że rozdzielczość spada do 640x480 (jak minimalne dla monitora jest 800x600 :/) a kolory do.. 4 bitów. Jednak chyba nie w tym rzecz, bo przeinstalowywałem sterowniki do grafy (z usuwaniem wcześniejszych) wiele razy, poprawa jst raczej symbloczina (czyt. : minutkę dłużej działa). Musi chodzić o coś z pamięcią, bo czasem po zalogowaniu pojawia się okienko oznajmiające, że nie można załadować profilu, "zasoby systemowe" są nie wystarczające do blabla. Podobnie w grach -dołączam komunikat z Bloodrayne. Wszystkiego prawie, co napisaliście, a mnie pomysły skończyły się już dawno. Pomożecie?

ps. dołączam komunikat z Bloodrayne 2.

http://forum.cdaction.pl/index.php?act=att...ost&id=1114

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wypadałoby sprawdzić pamięć. Ściągnij program memtest86 lub memtest86+ i zrób za jego pomocą skan pamięci. Test powinien trwać parę godzin lub do pierwszego błędu w zależności co nastąpi wcześniej. Inną prawdopodobną przyczyną może być uszkodzony system.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...