Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

angli04s

Asus X550ZE + BenQ GW2250M - "brak" sterownika karty.

Polecane posty

Dobry dzień!

 

Panowie, Panie i inne stworzenia... Nie pierwszy raz piszę na tym forum z problemem wymagającym rozwiązania. Dotychczasowe problemy były (z tego co pamiętam) w dużej mierze trywialne, ale że kłopot powoli doprowadza mnie już do szewskiej pasji, postanowiłem odgrzebać to stare, "gimbazjalne" konto.

Sprawa jest... Cóż... Dziwna i pojawiła się stosunkowo niedawno.

Jestem (bardziej lub mniej) szczęśliwym posiadaczem laptopa Asus X550ZE (Windows 10 64 bit), co już samo w sobie powinno sugerować, że sterowniki ze strony AMD problemu nie rozwiążą (tak, próbowałem - w tym i innych przypadkach). A że Asus sam nie oferuje mi żadnej aktualizacji oprogramowania karty graficznej, jestem skazany na... No właśnie - na co?

Jakiś czas temu zauważyłem, że zdarza się, że nie mogę zmienić jasności, orientacji ani rozdzielczości mojego dodatkowego monitora (BenQ GW2250M). Suwaki i pola wyboru są "zaszarzone" i na pierwszy rzut oka tyle. Do tej pory problem rozwiązywał restart. Wyglądało to mniej więcej tak: "No dobra, niech mu będzie - sterownik karty nie załapał, spróbuję jeszcze raz" i problem znikał po restarcie systemu. Było to denerwujące, ale do zniesienia. Dziś jednak żarty się skończyły. Restartowałem Windowsa siedem razy, z monitorem zewnętrznym lub bez niego, wymieniłem kabel VGA... Ale problem nadal nie zniknął. Postępując zgodnie z radami dotyczącymi rozwiązania podobnych problemów z zablokowaną rozdzielczością wszedłem w panel "ustawienia ekranu", kliknąłem "Wyświetl właściwości karty"... I opadła mi szczęka. Okno jest może nie tyle puste, co brakuje w nim danych. Nie wyświetla się ani typ karty, ani mikroukładu, ani konwertera DAC, nic. Okno jest w postaci "wzorcowej" - in blanco. Po kliknięciu na "Listę wszystkich trybów" nie dzieje się nic, a otwarcie zakładki "Monitor" kończy się komunikatem "Program Panel sterowania ekranu przestał działać". 

Jak już pisałem: Próbowałem aktualizować sterowniki i wymieniłem kabel VGA (monitor nie ma gniazda HDMI, więc tę radę proszę sobie odpuścić). Nic nie  pomogło. Pomyślałem więc, że zasięgnę języka zanim zabiorę laptopa do serwisu (bo to może być przecież wina hardware'u).

Specyfikacja komputera:

Asus X550ZE

OS: Windows 10 Home x64

procesor: AMD FX-7500

karta graficzna: Radeon R7 (zintegrowana) + AMD Radeon R5 M230

RAM: 12 GB DDR3 (4 GB fabrycznie + 8 GB dołożone)

Jeszcze coś: Żeby nie było - monitor działa, tylko nie mogę zmieniać jego ustawień z poziomu Windowsa (to raz) i nie mam możliwości pełnoekranowego wyświetlania gier w rozdzielczości innej niż 1920x1080 (to dwa) - minimalizują się i tyle z grania. Ktoś powiedziałby "To graj w 1080p - co za problem?", ale sęk w tym, że Dziki Gon w rozdzielczości wyższej niż 1024x768 to na moim laptku sieczka w 15 fps... A tak mam chociaż te 30 - 60 (w zależności od lokacji) i jest OK :)

Graficzny zapis problemu w załącznikach.

Edit: Nadmienię, że dla ekranu laptopa wszystkie dane we "właściwościach karty" wyświetlają się poprawnie.

screen_1.jpg

screen_2.jpg

screen_3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...