Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

cacum3

Instalacja Linuxa (Mint) na SSD z obecnym WIN 10 na talerzu.

Polecane posty

Szanowni,

Mam 250 gigowy ssd na M2, plus dwa dyskki talerzowe  - 1 TB z win 10  i drugi 2 TB z danymi (oba talerzowce pocięte na partycje). Chce na ssd wrzucić minta. Jak podzielić na partycje (typ plików, wielkość poszczególnych partycji). Mile widziane rady konfiguracji samego systemu żeby oszczędzać SSD.

Mój PC to

Ryzen 1600 X na ASUS Prime B350 Plus, 8 Gb 2400 cl 15 (goodram Iridium), dysk WD Blue 1 YB, Samsung Green 2 TB, SSD - Samsung EVO 250 GB. Grafika - 1050 Ti

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od początku masz 2 HDD jedna na którym masz  win 10 na drugim generalnie magazyn danych i dołożyłeś czysty ssd na którym chcesz dorzucić minta

Dzielenie ssd na jakieś partycje ma sens tylko jeśli chcesz cześć dysku ssd przeznaczyć dla win10

Jezli zaś chcesz aby na ssd był tylko mint nie ma sensu dzielić dysku przy samej instalacji Minta instalator sam sobie podzieli dysk na swap czyli miejsce wymiany tu możesz mu ograniczyć ta przestrzeń  to tak jak by 2 ram dla linuxa i oczywiście sam wygospodarzy sobie przestrzeń dla rotta , systemu plików itd itp.

Dodatkowo utworzy gruba czyli przy starcie kompa będziesz miął do wyboru jaki system chcesz aktualnie włączyć twoim zadaniem jest tylko przydzielic instalatorowi miejsce gdzie ma się zainstalować  , mint wspiera bez problemowo ssd wiec nie ma problemu ( wiem bo sam mam na lapku na ssd )

Jedyne co cie w tej sytuacji ogranicza to jeśli chcesz by win 10 częściowo korzystał z ssd to wydziel wolna partycje bo linux sobie zawłaszczy całość ,z poziomu menadżera plików w mincie masz pełen dostęp do dysków i plików  z poziomu win 10 nie będziesz miał dostępu do plików Minta ( da sie to zmienić tylko częściowo  )

Ale jak masz 3 dysk to to co chcesz przenosić  miedzy systemami możesz zapisywać w 3 dysku bez systemu nap zdjęcia, pliki, dokumenty itd .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...