Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Joneleth

Restart komputera podczas włączenia gry

Polecane posty

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Od dwóch tygodni mierzę się z problemem resetu komputera podczas włączenia gry. Pierwszy raz zdarzyło się to, gdy odpaliłem Wiedźmina 3 - menu gry normalnie się pojawiło, ale dosłownie sekundę, góra dwie po wczytaniu właściwej rozgrywki komputer się zrestartował. Spróbowałem jeszcze dwa trzy razy, problem się powtarzał, więc sprawdziłem, czy występuje on również przy innych grach, bowiem Baldur's Gate: EE, w którego grałem ostatnimi tygodniami, działał bezproblemowo. Niestety podczas odpalenia Crysisa 3 komp znowu padł i powstał, więc wpadło mi na myśl, że to przez sterowniki graficzne, które zmieniłem chwilę wcześniej. Usunąłem je w trybie awaryjnym przy pomocy DDU, zainstalowałem sterowniki numerek wcześniejsze i wszystko ruszyło z kopyta, pohasałem Geraltem 30 minut, Crysis 3 śmigał, zadowolony zająłem się czymś innym.

Niestety wieczorem przyszła mi ochota na Batman: Telltale i... znowu reset po kilku sekundach właściwej rozgrywki (nie menu, a sama gra). Ok, znowu przeinstalowałem sterowniki, tym razem na sporo starsze, znowu wszystko działało i na następny dzień znowu działać przestało. Temperatury były niby w normie, ale przedmuchałem komputer sprężonym powietrzem, w międzyczasie była jakaś większa aktualizacja Windows 10 i wszystko grało, Wiedźmin 3 śmigał, Crysis 3 też, Batmana przeszedłem nawet całego (w sumie nabiłem jakieś 12 godzin).

Przytaczam to wszystko, bo komputer chwilę po przejściu Gacka znowu się zaczął resetować, a po prostu nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Przyznam się szczerze, że podejrzewam zasilacz, ale nie mogę powiązać tego z tym, że po zmianie sterowników sytuacja na chwilę się poprawiała. Raz pomogło wyłączenie urządzenia Realtek High Definition Audio. Innym razem pomogła aktualizacja sterownika tegoż. Przypadek? Zbieg okoliczności?

Dzisiaj sprzęt mi się resetował nawet w menu Knights of the Old Republic (tak, ta gra z 2003), ale tylko jeśli kliknąłem w jakąś opcję (New Game, Options, Load, cokolwiek - nieważne, ale reset występował dopiero po kliknięciu). Inny "zabawny" przypadek - chciałem wyostrzyć Baldura EE przy pomocy Reshade'a i testując różne shadery miałem notoryczny restart przy włączeniu tylko jednego i tego samego postprocesu. Inne działały bezbłędnie, wybranie tego jednego, konkretnego - reset.

Testowałem kartę graficzną przy pomocy OCCT - komp się zresetował w okolicach 23 minuty. Test Power Supply trwał jakieś 12 sekund. Temperatury są w porządku, tak jak wspomniałem wcześniej, komputer wyczyściłem, nie zmieniłem tylko pasty, bo nie miałem przy sobie, ale jak monitorowałem temperatury, to reset nastąpił przy ok. 40 stopniach procka i 60 karty graficznej. W dzienniku zdarzeń pojawia się błąd Kernel Power 41.

Mój sprzęt:

Płyta główna MSI Z97 GAMING 3

Procesor Intel Core i5-4690K, 3.5GHz

Pamięć Team Group Xtreem White - DDR3-2400 - CL10 - 8 GB

Karta graficzna Zotac GeForce GTX 970

Zasilacz Antec True Power Classic 550W

 

Będę dozgonnie wdzięczny za każdą pomoc.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy rozwiązałeś już swój problem? Jeśli nie to czy podczas restartu masz bluescreena? Jak nie to ustaw w opcjach systemu aby nie restartował się sam automatycznie i sprawdź powód błędu. Wiadomo warto zawsze w takich przypadkach wykluczyć fakt, że po zbyt mocnym nagrzaniu się komp się restartuje ale możesz zrobić jedną rzecz. Otóż masz na pewno płytę ze sterownikami do płyty głównej a na niej sterownik do karty graficznej. Usuń obecny, koniecznie przeczyść rejestr jakimś programem np. Eusing Free Registry Cleaner i zainstaluj ten standardowy. Spróbuj pograć. Jak zobaczysz jakąś poprawę to zainstaluj nowy albo alternatywny. Ustaw kartę na maksymalną wydajność. A jak sprawa ma się odnośnie dysku twardego? Nie masz na nim błędów? Wykonaj test programem typu HdTune a następnie defragmentacja dysków i sprawdź system check diskiem. Tak dla wszelkiego spokoju. Jak nic nie zrobisz pozostaje gdzieś sprawdzić grafę albo podmienić zasilacz.

Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, ktoś odpisał. :)

Raczej wina zasilacza. Podmieniłem go na Chiefteca 500W i chociaż jest to słabszy PSU ogółem, a do tego poszczególne linie ma sporo słabsze, to przeszedłem na nim Tomb Raidera z 2013 roku bez żadnych restartów. Na Antecu z kolei, komp się resetował po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach.

No i nawet dostałem informację z serwisu gwarancyjnego, że zasilacz zostanie wymieniony na nowy, więc myślę, że to przesądza sprawę.

Tylko czemu po zmianie sterowników była poprawa przez jakiś czas to nie wiem... Ale specjalistą nie jestem, może jest w tym jakiś ukryty sens dla znawców. :)

Tak czy inaczej, za odpowiedzi dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie, problem masz rozwiązany w zasadzie :)

Co do sterowników to uważam, że razem z nowo zainstalowanymi kartka wróciła do standardowych ustawień (była mniej obciążona wszystkimi bajerami graficznymi) i po prostu musiało zająć trochę czasu aż zasilacz znowu nie wyrabiał.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...