Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

RETRO #2

Polecane posty

W kioskach od 16.06!

100 stron, 9.99 zł!

Nie przegapcie!

KIlka słów o autorach - po pierwsze ekipa z CD-Action, w tym także znany wam autor wielu doskonałych retro-tekstów Bartłomiej Kluska.

Po drugie Stara Gwardia - Mr Jedi, eld (felieton i recenzja), Eugeniusz Siekiera (recenzje). Pojawią się też Marcin "martin" Traczyk, Ramzes XIII, oraz Wojtek "Blood" Tarczyński, kiedyś tworzący FPP-Zone w CDA.

Po trzecie goście specjalni - Aleksy "Alex" Uchański, Marcin "Koso" Kosman, Marek "Fulko de Lorche" Czajor (pewnie znacie retro - stronę "Zapach Papieru", którą stworzył i redaguje.

Po czwarte - nieco świeżej krwi. :)  (I tu powiem, że poszukujemy chętnych i ZDOLNYCH autorów do pracy nad kolejnymi Retro). Chętni niech ślą próbki tekstów na cdaction@cdaction.pl (z dopiskiem RETRO).

Zawartość

PUB

Strzelając z oczu gracza – czyli trochę o historii gatunku 
Felieton: FPS-y, które pokochałem 
Maze War – pierwszy FPS na świecie. Dużo starszy niż myślicie!
Dungeons & Nazis – 8 stron o historii i sekretach Wolfensteina 3D 
Amiga: ostatnia wojna – jak Amiga usiłowała ścigać się z pecetami…
Felieton: FPS-y, które pokochałem 
Polskie FPS-y – od Targetu do Painkillera (i do współczesności) 
Postrzelajmy do hitlerowców! - czyli jak w bólach powstawała gra Mortyr
Felieton: Widziałem świt polskiego gamedevu 
Nietypowe FPS-y - kilka gier, które chciały być inne niż reszta 
Commander Keen – czyli świetna platformówka stworzona przez id Software
Felieton: Odgłos przeładowania dwururki 
Made in PRL- polskie gry telewizyjne
Strzelanie w ekran – historia light guna
Komputer ideologicznie nieobojętny – jak w PRLu wciskano nam ideologię nawet na łamach pism o komputerach 
Felieton: Telezajączek 
Sekrety Top Secretu – historia pierwszego polskiego pisma o grach
Felieton: Historia pewnego turnieju 
Załoga G – Mr Jedi przypomina kultowy serial animowany. Trrransformacja!

REPLAY – czyli recenzje

Doom 
Requiem: Avenging Angel
Blood 
Quake 
Outlaws 
Soldier of Fortune 
Aliens vs. Predator 
Target 
Unreal 
Unreal Tournament 
Half-Life 
Rise of the Triad 
The Operative: NOLF 1 & 2 
Star Wars: Dark Forces 
Call of Duty + United Offensive 
Wolfenstein: Enemy Territory 
Medal of Honor: Allied Assault 
Op. Flashpoint: Cold War Crisis
Outlaws
Serious Sam: The First Encounter 
Metal Gear Solid 
Secret of the Monkey Island 
Shogun: Total War 
Rollercoaster Tycoon 
MDK 
Tyrian 2000 
Lost Patrol
Need for Speed
Castle Wolfenstein 
Total Eclipse

okladka rozkladowka.jpg

4.jpg

14522721_1122012457833920_7548969719548020559_n.jpg

5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już kupilem Retro 2. Mina kasjerki, której tłumaczylem, że "to to pisemko z Hitlerem na okładce" bezcenna :P

szkoda, że nie starczyło miejsca dla Hexena czy Heretica. Chociaż pewnie każdy by znalazł swojego ulubionego FPS-a z dawnych lat, który nie trafił do pisma. ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo fajny numer Retro właśnie przeczytałem kilka artykułów. Mam kilka pytań czy teraz tylko będą następne numery retro poświęcone danemu gatunkowi np. rpg i czy będą w     Cd-action jakieś pełne wersje gier Retro? Pozdrawiam wasz wierny fan z Sosnowca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tematy pelnych wersji w ogole na razie nie ma co dyskutowac ale jak Retro bedzie juz wychodzic czesto i regularnie, to kto wie.

Idea Retro jest by kazdy numer mial jakas mysl przewodnia/temat numeru. Ale co nim bedzie, to na razie nasza tajemnica.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer był bardzo ciekawy,  tylko jedna uwaga. W artykule "Komputer ideologicznie nieobojętny" na stronie 40 w prawej kolumnie wcięło wyrazy obok rysunku. W związku z tym mam pytanie, czy moglibyście zamieścić na waszej stronie poprawną wersję tego artykułu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pełne wersje są całkowicie zbędne. Ogólnie ja przyjąłem, może błędne, założenie, że Retro jest raczej kierowane do czytelników, którzy jak chcą sobie kupić jakąś grę, to ją po prostu sobie kupują.

Ja bym raczej do pełniaków nie dopłacał, w ogóle mnie to nie interesuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lord Yves napisał:

Numer był bardzo ciekawy,  tylko jedna uwaga. W artykule "Komputer ideologicznie nieobojętny" na stronie 40 w prawej kolumnie wcięło wyrazy obok rysunku. W związku z tym mam pytanie, czy moglibyście zamieścić na waszej stronie poprawną wersję tego artykułu?

Czemu nie, choc ten blad nie uniemozliwia zrozumienie tego kawalka tekstu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś to chyba zgłaszał na facebooku, na początku nie dowierzałem, ale faktycznie -

na niektórych stronach zdarza się, że pop rzejechaniu palcem farba się sypie, u mnie tak się stało np. przypadkiem na stronie o Telezajączku. Może to kwestia upałów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem dopiero drugi numer Retro, gdyż wcześniej musiałem dokończyć czytać najnowszy numer CDA. Magazyn prezentuję się zacnie, tylko mała uwaga o początkowym tekście o FPS. Kiedyś ten gatunek określano mianem gier FPP, ale jako że z czasem widok z pierwszej osoby pojawiał się coraz częściej choćby w grach typu RPG oraz przygodówkach to FPS jako pojęcie zaczęto do gier typu Quake, Doom używać dopiero w XXI wieku.  Wiem o czym mówię, bo z grami FPS mam do czynienia nie od dziś, a poza tym kiedyś sam pisałem do fanowskiego zina CDA o nazwie FPP Megazin pod ksywką Shadow (kiedyś była dyskusja na forum tego fanowskiego periodyka, czy zmienić nazwę z FPP Zone na FPS, Slip - ówczesny redaktor naczelny nieźle nas wtedy zbeształ, że zamiast skupić się na pisaniu tekstów to więcej dyskutujemy o zmianie nazwy zina).

Na razie zatrzymałem się na tekście o Maze War. Muszę się nie zgodzić z także pewnymi twierdzeniami Elda ze strony 9. O ile strategii turowych nie ma tyle co kiedyś, to jednak z przygodówkami i FPS-ami nie jest tak źle, tylko są już inaczej robione. W pierwszym przypadku wystarczyć popatrzeć na Walking Dead, The Wolf Among US (podzielenie gier na epizody sprawdziło się w przygodówkach w przeciwieństwie do strzelanek, patrz epizody Hal-life 2 oraz Sin Epsodes), w drugim przypadku to nie tylko Cody i Battlefieldy, ale choćby Wolfenstein New Order, Far Cry od Ubisoft z otwartym światem. Nie jest też prawdą, że wszystko już było, wszystko jest powielane. Odnoszę wrażenie, że Eld jest grami komputerowymi zmęczony.

A swoją drogą w zestawieniu gier Retro nie widziałem gry Kingpin (FPS na zmodyfikowanym enginie Quake 2, gdzie amunicji nie znajdowaliśmy na ulicach, tylko trzeba było ją kupić, ewentualnie poszukać jej w strzeżonym magazynie, mogliśmy nająć ludzi do pomocy, do tego świetna ścieżka dźwiękowa którą pamiętam do dzisiaj), ale rozumiem, że mieliście trudny wybór i z czegoś trzeba było zrezygnować.  Dobrze, że napisaliście, gdzie można dane tytuły kupić, ale przy No One Lives Forever zaliczyliście wpadkę, bo grę nie dostaniemy ani na gogu, ani na steamie. Pewna amerykańska firma próbowała się dowiedzieć, do kogo należą prawa, ale wszystkie zapytane podmioty ją olały (prawa  ma prawdopodobnie jedna z trzech firm, tj. Fox Interactive - ówczesny wydawca gry, Warner Bros - właściciel studia Monolith, który stworzył grę oraz  Activision), w dodatku grozili jej sądem. W tym wypadku pozostaję polować na używki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...