Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

jorjor454

Wake-On_LAN

Polecane posty

Witam chciałbym was prosić o pomoc. Próbowałem sam ustawić funkcję Wake-On-LAN na swoim komputerze lecz na chama próbując przez Team-Viewera nic nie wskórałem. Poczytałem tam trochę tych poradników i większość zrobiłem jak pisali. Ale już przy konfiguracji Routera wymiękłem nie mogę znaleźć tam nic co by chociaż nasuwało myśl o W-O-L. Mój router to DASAN H640GW. Czy może mi ktoś krok po kroku wytłumaczyć co mam zrobić by uruchomić funkcję Wake-On-LAN?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze co chcesz uzyskać? Chcesz włączać komputer spoza swojej sieci? Dlatego grzebiesz w routerze? Bo ogólnie router tu nic nie ma do gadania.

Ogólnie to tak:

1. Wchodzisz do BIOSu lub UEFI swojej płyty główej

2. Włączasz funkcję WOL lub wybudzanie lub inaczej może być to nazwane

- niektóre płyty oprócz samego włączenia pozwalają na dalszą konfigurację - ustawienie innego portu, MACa itp, najlepiej zostawić domyślnie

3. Instalujesz jakąś appkę na androidzie do WOLa (oczywiście telefon musi być w tej samej sieci co wybudzana maszyna)

4. W appce wpisujesz adres MAC karty sieciowej twojej maszyny i ewentualnie port (domyślnie 7 albo 9).

- Jest też adres IP ale to NIE JEST IP MASZYNY którą chcemy wybudzić! Bo przecież maszyna jak jest wyłączona to nie ma adresu IP. Ten adres IP to jest adres broadcast sieci albo ogólny. Adres broadcast to adres twojej sieci z końcówką 255. Czyli jak twój komputer dostaje adres np. 192.168.0.x to adres broadcast twojej sieci to 192.168.0.255. Albo ustawić adres broadcast ogólny czyli 255.255.255.255 i też powinno zadziałać.

Tyle, wyłącz komputer, z androida wciśnij "uruchom" czy co tam będziesz miał w opcjach i komputer powinien się uruchomić.

 

Natomiast jak chcesz z zewnątrz uruchomić komputer to musisz przekierować na routerze porty 7 i/lub 9 (tutaj ustawić przekierowanie na adres broadcast sieci), adres IP w appce androidowej ustawić na zewnętrzny adres WAN routera i też powinno zadziałać o ile twój zewnętrzny adres nie jest za NATem. Oczywiście jak nie masz stałego IP to zewnętrzny adres może się zmienić ale to już inna bajka.

Spróbuj najpierw po LANie. Jak ci się uda dopiero kombinuj z zewnątrz wybudzać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje i Próbuje... W Biosie włączyłem wszystkie opcje od WOL już wtedy gdy pierwszy raz się z tym zmagałem. Potrzebuje czasami coś sprawdzić na komputerze będąc poza domem :). Jak mówiłeś, ściągnąłem aplikacje na telefon pierwszą z brzegu sama mi nawet dodała urządzenia... Nic. Sam dodałem ręcznie urządzenie... Nic. Pisze że urządzenie "obudzone" lecz nic się nie dzieje. Próbowałem też z adresem 255.255.255.255 ale to też nic nie dało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź telefon z Androidem i wyrzuć go do kosza - nie będzie Ci potrzebny. Ponieważ:

2 godziny temu, jorjor454 napisał:

Potrzebuje czasami coś sprawdzić na komputerze będąc poza domem :)

to musisz mieć możliwość wybudzenia kompa z sieci zewnętrznej. A w takim przypadku i tak pewnie będziesz chciał korzystać z kompa zdalnie przy pomocy innego kompa, a nie z telefonu. Lepiej więc wszystko zrobić na jednym urządzeniu, niż na kilku.

I teraz tak - by mieć możliwość wybudzenia komputera z sieci zewnętrznej, to na routerze musisz przeforwardować odpowiednie porty*, przy czym nie wszystkie routery pozwalają na przekierowanie portów na adres rozgłoszeniowy podsieci (większość nie pozwala). W takim przypadku możesz być zmuszony zrobić przekierowanie na konkretny adres w sieci, a w tym celu komputer docelowy musi mieć stałe IP wewnątrz tej sieci. Nie jest prawdą, że wyłączony komputer nie ma adresu IP - to zależy od konfiguracji, ale zazwyczaj można śmiało założyć, że jeśli komputer był w sieci, to jakiś adres IP ma. Podobnie nie jest prawdą, że by korzystać z dobrodziejstw WOL musisz mieć statyczne zewnętrzne IP - ludzie już dawno temu odkryli DDNS i większość dostępnych na rynku routerów wspiera ten standard.

* Zazwyczaj są to porty 7 lub 9 na UDP, ale czasem istnieje możliwość ich konfiguracji lub mogą być one inne - dosyłam do instrukcji płyty głównej.

Jak zrobić to tak, żeby działało z zewnątrz, masz opisane tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie potrzebuje komputer tylko wybudzić. Potem już mam zamiar przez Team Viewera działać on sam ma podobno wbudowaną funkcję WAKE on LAN ale z tego co słyszałem to nie działa no w moim przypadku też nie działa albo coś źle robię... I nadal nie wiem co zrobić i jak zrobić :( chyba trochę za głupi jestem na ten poradnik bo nic nie wskórałem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem Sevard ale od września używam WoLa do wzbudzania pseudo-NASa zrobionego z terminala Dell FX160 z Debianem i po raz pierwszy muszę się z tobą nie zgodzić ...

Cytuj

Nie jest prawdą, że wyłączony komputer nie ma adresu IP - to zależy od konfiguracji, ale zazwyczaj można śmiało założyć, że jeśli komputer był w sieci, to jakiś adres IP ma.

Przez całe pół godziny, czasem mniej, czasem więcej - tyle żyje IP w cache routera. Sprawdzone na własnym przykładzie i w firmie. Dopiero po batalii z konfiguracjami i rwaniu włosów z głowy przypomniała mi się najbardziej oczywista rzecz - adres broadcast oraz adres sieci i po zmianie na adres broadcast wreszcie wybudzanie zaczęło mi działać zawsze, bez względu kiedy uruchamiałem ostatnio NAS. W załączniku konfiguracja w apce PC Power Controler której też używam do wyłączania NASa przez SSH poleceniem "shutdown".

Cytuj

Weź telefon z Androidem i wyrzuć go do kosza 

Appki mają do bólu uproszczone konfigurację tego typu rzeczy. Ważne abyś tylko był przez Wifi w tej samej sieci i poprawnie wpisał MAC, port oraz adres IP, więcej nic się nie liczny. A na kompach z windowsem widziałem już różne dziwne panele, rozszerzone konfiguracje do zdalnego sterowania itp. Do tego sam Windows czasem ma tak dziwne rzeczy porobione że nie chce puścić magicznego pakietu. Na linuksach działa zawsze a Windows czasem nawet porty ma poblokowane przez firewalla.

Dlatego właśnie zaproponowałem na razie androida i wybudzanie po LANie bo to najprostsze i przy poprawnej (najprostszej z możliwych) konfiguracji działa zawsze. Jak to zadziała autorowi to już dalej może próbować kombinować. 

Cytuj

Podobnie nie jest prawdą, że by korzystać z dobrodziejstw WOL musisz mieć statyczne zewnętrzne IP - ludzie już dawno temu odkryli DDNS i większość dostępnych na rynku routerów wspiera ten standard.

Sam rzadko używam więc zapomniałem o tym. 

 

Godzinę temu, jorjor454 napisał:

No właśnie potrzebuje komputer tylko wybudzić. Potem już mam zamiar przez Team Viewera działać on sam ma podobno wbudowaną funkcję WAKE on LAN ale z tego co słyszałem to nie działa no w moim przypadku też nie działa albo coś źle robię... I nadal nie wiem co zrobić i jak zrobić :( chyba trochę za głupi jestem na ten poradnik bo nic nie wskórałem...

Ale próbowałeś po wewnętrznej czy zewnętrznej? Po stronie zewnętrznej dochodzą dodatkowe czynniki więc naprawdę warto spróbować wewnątrz sieci (w końcu funkcja się nazywa Wake on LAN) bo jest prościej.

I jeszcze jedno. To nie powinno mieć znaczenia ale w wybudzanym kompie kabel masz podłączony do karty zintegrowanej z płytą główną czy do jakiejś osobnej karty sieciowej na PCI/PCI-E?

Screenshot_2017-05-11-22-13-50.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wrzuć screeny z telefonu i fotki z konfigu w BIOS/UEFI.

Jeżeli nie działa ci z żadną appką, ani na porcie 7 ani na 9, ani na broadcascie ogólnym ani na twojej sieci i telefon masz w tej samej sieci co komp to coś jest nie tak z samą funkcją na płycie. Dobrze by było spróbować skonfigurować WOLa dla innego komputera jeżeli masz.

Można by jeszcze sprawdzić te porty 7 i 9 nmapem czy telnetem czy router je przepuszcza.

Ale najpierw wrzuć screeny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale nie zaglądam regularnie na forum a jak zaglądam nie zawsze sprawdzam historię aktywności (przycisk mógłby być gdzie indziej).

Ustawienia wyglądają ok, spróbowałbym jeszcze upewnić się i na innej maszynie jak masz sprawdzić działanie appki. Ponadto dobrze jakbyś wykombinował jakiegoś switcha i nim połączył ten komupter z jakimś drugim i z jednego do drugiego wysłał lan. Innych pomysłów już nie mam, bo albo router trzyma albo sama funkcja w EFI nie działa, albo nie miałeś szczęścia do appek :)

Ogólnie to kluczowe jest sprawdzenie po LAN. Bez tego nie ma co marzyć o zewnętrznym wybudzaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...