Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yojc

FreeSync - problem z działaniem; screen tearing

Polecane posty

Na początek zacznijmy od konfiguracji: monitor LG 29UM67-P (sterownik monitora zainstalowany), karta graficzna MSI RX-470 4GB Gaming X, kabel BizLink E164571-KS, system Windows 10 Pro z Creators Update, sterowniki 17.3.3 (ale na wcześniejszych problem też występował).

Krótko mówiąc... FreeSync nie działa. Tzn. w monitorze jest włączony (na 100%, bo wtedy zaczyna być w systemie wykrywany jako 75Hz), w sterownikach od karty graficznej jest włączony, a w grze - lipa, screen tearing. Crimson pokazuje, że niby wszystko OK i poprawnie pokazuje zakres:

http://abload.de/img/clipboard01jkafi.png

Co więcej, mam wrażenie, że po przesiadce z GTX660 na RX-470 (reszta konfiguracji bez zmian) obraz tylko rwie jeszcze gorzej. Sprawdzałem w wielu grach, np. Borderlands (1, 2 i The Pre-Sequel), Payday 2, StarCraft2, Rocket League, Super Cyborg (gra indie limitowana do 60FPS - rwie koszmarnie), Quake Live... Czasem mam wrażenie, że działa, ale to mogą być tylko moje zwidy, bo większość czasu na pewno rwie. Wszystkie gry oczywiście odpalam w fullscreen (bo o ile dobrze pamiętam, FS nie działa w windowed). Początkowo sądziłem, że może FPS jest czasem za wysoki, ale po ustawieniu limitu 75FPS w sterownikach się wiele nie zmieniło. Po włączeniu vsync nie rwie, no ale nie po to mam FreeSync ;) Zastanawiałem się też, czy nie muszę po prostu przestawić monitor w tryb Gra, ale to też nie wydaje się przynosić żadnych efektów. Zastanawiałem się czy może skalowanie obrazu po GPU też nie tworzy problemów, ale nie widzę, by robiło to różnicę.

Jakieś pomysły? Chętnie bym sprawdził inny kabel Dp, ale nie mam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2017 o 20:58, yojc napisał:

Początkowo sądziłem, że może FPS jest czasem za wysoki, ale po ustawieniu limitu 75FPS w sterownikach się wiele nie zmieniło.

Sprawdź co się stanie, gdy ustawisz to na 74 klatki. Zazwyczaj trzeba ustawić o jedną klatkę mniej niż by na to wskazywała specyfikacja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli tak:

1. Upewnij się, że w ustawieniach Windowsa jest ustawiona właściwa częstotliwość odświeżania dla tego monitora.

2. Można spróbować zresetować monitor do ustawień fabrycznych i ustawić go raz jeszcze (z jakichś powodów czasem pomaga).

3. Można spróbować jeszcze mocniej ograniczyć klatki lub użyć innego narzędzia (RTSS ma wbudowany limiter klatek, który zresztą często działa lepiej niż rozwiązania AMD i NVIIDII).

4. W ostateczności można włączyć VSync - Freesync i G-Sync mają na celu poprawienie sytuacji, gdy klatek jest za mało, w przypadku gdy jest ich za dużo miewają problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...