Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Huzi

Kolorowe błyski na ekranie

Polecane posty

Witam.

Ponad miesiąc temu kupiłem nowy komputer (kierując się poradami forumowiczów, za co jeszcze raz chciałbym podziękować), jednak jak to z moim szczęściem bywa doświadczyłem już pewnych problemów z nowym sprzętem. Chodzi mi mianowicie o dziwne, kolorowe błyski na ekranie.

Problem pojawił się już w pierwszej grze jaką zainstalowałem - Pillars of Eternity. W tym przypadku chodziło dosłownie o pojedyncze piksele, jednak momentami było ich na ekranie bardzo dużo. Bywały też sytuacje, kiedy uruchomiłem grę i przez całą sesję nie doświadczyłem tego problemu ani razu. Obecnie problem jest niemal rozwiązany po zainstalowaniu nowych sterowników (Radeon Software Version 17.2.1). Niemal, bo od czasu do czasu pojawi się na moment jakiś uparty migający piksel.

Dużo gorzej jest w Fallout New Vegas - poniżej dołączam screeny.

Najgorzej zaś jest z Wiedźminem 2 (nadrabiam zaległości z ostatnich lat). Tutaj nie chodzi już o pojedyncze piksele, ale plamy o średnicy 2-3 centymetrów niezależnie od ustawień graficznych. Pojawiają się one dosłownie na ułamek sekundy w różnych częściach ekranu. Po pewnym czasie następuje 'zwiecha' i muszę resetować komputer. Korzystając z narzędzia dołączonego do oprogramowania AMD nagrałem filmik. Zwiecha w 18 sekundzie to wina gry nie filmiku.

Spoiler

 

A z dobrych wiadomości - problem nie występuje w Mount&Blade Warband.

Moja konfiguracja komputera: https://www.morele.net/inventory/info/HzNs04/

Jeśli ktoś z Was zetknął się kiedyś z podobnym problemem lub słyszał coś na ten temat to będę wdzięczny za pomoc.

 

 

Spoiler


screen 1.jpg

screen 2.jpg

screen 3.jpg

2017.02.26-12.51_04.png

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na innym kablu. Jeśli tam będzie tak samo, to najpewniej karta graficzna jest uszkodzona. Skoro masz XFXa, to najlepiej będzie skontaktować się z ich serwisem - jest to jeden z bardziej kompetentnych serwisów, więc najpewniej jakoś ten problem rozwiążą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak mówisz. Ale załatwianie sprawy z serwisem może trochę potrwać wiec zastanawiam się też nad pójściem na łatwiznę i zwrotem Radeona do sklepu, a w zamian kupno GeForce gtx 1060.

Sugestia zakupu tej karty pojawiła się w temacie, który założyłem poprzednio, więc jej zgodność z pozostałymi komponentami nie budzi zastrzeżeń, jak sądzę. Różnica w cenie to 200 PLN więc tragedii nie ma. Szkoda tylko, że kiedy planowałem zakup całego zestawu te dodatkowe 200 jakoś bolało.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Huzi napisał:

Zrobię tak jak mówisz. Ale załatwianie sprawy z serwisem może trochę potrwać wiec zastanawiam się też nad pójściem na łatwiznę i zwrotem Radeona do sklepu, a w zamian kupno GeForce gtx 1060.

To nie wygląda na problem programowy, tylko sprzętowy, który może się zdarzyć w przypadku każdej karty (choć tak jak pisałem - winny może być również np. wadliwy kabel).

GTX 1060 nie jest warty tych 200 zł więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowy kabel, ale nic to niestety nie zmieniło. No cóż będę kontaktował się z serwisem. Jeśli mi się uda to w ciągu tygodnia przetestuję też jakąś nowszą produkcję (GTA V lub Wiedźmin 3).

Jeszcze taki ciekawy feature podczas próby gry w Wiedźmina 2 - po kilku minutach gra zacina się, widać wtedy ciemnopomarańczowy ekran, i nie da się nawet zresetować komputera. Przycisk nie reaguje. Jedyną opcją jest wyłączenie zasilacza. Raz zdarzyło się to także podczas gry w PoE, ale od czasu zainstalowania nowego sterownika żadnych problemów nie zauważyłem.

Poszperałem trochę i okazało się, że na reddit'cie jest całkiem sporo tematów z "RX 480 graphics flickering" w tytule. Problemy u niektórych dotyczą nie tylko gier, ale też filmów. Artefakty pojawiają się także na pulpicie. W wielu przypadkach dochodzi też do zacinania się PC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Huzi napisał:

Poszperałem trochę i okazało się, że na reddit'cie jest całkiem sporo tematów z "RX 480 graphics flickering" w tytule. Problemy u niektórych dotyczą nie tylko gier, ale też filmów. Artefakty pojawiają się także na pulpicie. W wielu przypadkach dochodzi też do zacinania się PC.

Możesz wrzucić linki? Bo jeśli to to, co myślę, to zostało to poprawione w sterownikach.

5 godzin temu, Huzi napisał:

Jeszcze taki ciekawy feature podczas próby gry w Wiedźmina 2 - po kilku minutach gra zacina się, widać wtedy ciemnopomarańczowy ekran, i nie da się nawet zresetować komputera. Przycisk nie reaguje. Jedyną opcją jest wyłączenie zasilacza.

Przytrzymanie przycisku służącego do włączania kompa przez parę sekund też nie działa? Jeśli nie, to problemem nie jest karta graficzna, tylko zasilacz lub płyta główna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sporo problemów dotyczyło wyższych częstotliwości odświeżania. U siebie mam ustawione na 60Hz. Monitor mam od 2 lat. Z poprzednim komputerem problemów nie było.

Co do resetu to da się go wykonać włącznikiem. W ustawieniach Radeona jest też narzędzie sprawdzające zgodność gier ze sprzętem - rezultaty poniżej. Podobne wyniku uzyskałem na stronie http://www.systemrequirementslab.com/cyri

Zgodnie z nimi mój komp spełnia zaledwie wymagania minimalne tych sprawiających problemy gier. Podobne problemy miałem kilka lat temu po wymianie karty na GeForce 9600GT - kilka starszych tytułów odmówiło współpracy. W weekend sprawdzę coś z wyższej ligi.

zgodność.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te linki, które wkleiłeś mówią o artefaktach w 144Hz (głównie w spoczynku, ale zdarzało się również w niektórych grach). To jest (lub raczej był) znany problem:

Cytuj

A small number of 144hz non-FreeSync enabled displays may exhibit flickering during gaming or on desktop.

Oraz o artefaktach przy odtwarzaniu niektórych filmów, gdy akceleracja sprzętowa jest włączona. Również znany problem rozwiązany w którychś z ostatnich sterowników.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem wczoraj Wiedźmina 3. Po pierwszym uruchomieniu gry zgodnie z moimi oczekiwaniami na ekranie zaczęły pojawiać się różne artefakty (pojawiły się podczas samej gry - w filmikach było ok). Po pewnym czasie gra się zacinała, ale odnotowałem pewien postęp - przycisk reset działał za każdym razem! Sukces. Po kilku ponownych próbach gra zaczęła się aktualizować. W swojej najnowszej wersji problemy zniknęły jak ręką odjął. Udało mi się bezproblemowo grać wczoraj przez ponad 2 godziny.

Dzisiaj natomiast po uruchomieniu gry i wczytaniu ostatniego zapisu powitały mnie dobrze mi znane artefakty w postaci drobnych, różnokolorowych pikseli oraz ich więksi kuzyni - spore, czarne kwadraty. Ponadto po kilkunastu sekundach gra się zacinała i bez żadnego raportu o błędach wywalała do pulpitu. Gdy później próbowałem otworzyć "ustawienia karty radeon" okazało się, że program przestał działać. Spróbowałem uruchomić komputer ponownie i jakież wielkie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że po wyborze tej opcji komputer się zaciął - nie reagował na nic: art+ctrl+del, ruchy muszką itp. Pozostał tylko reset. Od wczesnego ranka siedzę przed komputerem i próbuję zastosować różne porady z pomocy technicznej jakie znalazłem w platformie GOG Glaxy, ale bez żadnych rezultatów. Przynajmniej pogoda dziś ładna, a ja wziąłem sobie wolne.

Podjąłem już decyzję i mam zamiar oddać ten komputer w cholerę z powrotem do morele, więc jeśli planujecie tam zakupy w najbliższym czasie to uważajcie żeby nie zamawiać żadnego z podzespołów z mojej listy bo zapewne trafią do ponownego obiegu.

Dzięki za zainteresowanie i wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

 

Ustawienia Radeon - crash.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2/26/2017 o 19:59, Sevard napisał:

Skoro masz XFXa, to najlepiej będzie skontaktować się z ich serwisem - jest to jeden z bardziej kompetentnych serwisów, więc najpewniej jakoś ten problem rozwiążą.

Eh, gdybyś się do  zastosował, to pewnie miałbyś już u siebie nową, sprawną kartę, albo przynajmniej byłaby ona w drodze.

Urządzenia elektroniczne wymagają naprawdę sporej precyzji i czasem zdarzają się części, które nie są sprawne. Nie oznacza to, że trzeba od razu wymieniać wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...