Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gieszu

Czarny, zielony ekran po włączeniu Windowsa

Polecane posty

Witam mam bardzo poważny problem. Najpierw specyfikacja techniczna:

I5 4460 3,2 GHZ

12 GB Ram

Radeon R9 270 2 GB

Obudowa Zalman Z3

Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530 W

Windows 7 64

 

I teraz o co chodzi.

Grałem wczoraj wieczorem w Metal Gear Solid V i nagle na ekranie zaczęły mi się pojawiać dziwne rzeczy identyczne jak w tym zwiastunie gdy na końcu pojawia się logo gry

 

Po chwili ekran zrobił się cały czarny, potem zielony, znowu czarny i na końcu wywaliło niebieski ekran śmierci i zrestartowało komputer.

Po restarcie wiadomo pojawia ładowanie systemu windows i potem znowu ekran jest czarny, potem zielony i na końcu znowu czarny i tak cały czas.

Raz w tygodniu sprawdzam temperatury, w spoczynku na karcie miałem 40 stopni a pod obciążeniem nie więcej niż 80 stopni. Mam najnowsze sterowniki do mojej karty (Crimson).

Przeinstalowałem windowsa, windows się włączył, zainstalowałem wszystkie sterowniki jakie miałem na CD do płyty głównej i na samym końcu oczywiście sterowniki do grafiki (te same).

Po instalacji sterowników graficznych kiedy komputer przestał po restarcie korzystać ze standardowej VGA miałem tą samą sytuację, ekran czarny, potem zielony, nic nie da się zrobić, jedynie reset.

W trybie awaryjnym odinstalowałem te sterowniki, zainstalowałem starsze (z czerwca 2016) problem ten sam.

Reasumując - układ graficzny się spalił?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam takiej możliwości ale też wydaje mi się, że szlag ją trafił. Wszystkie inne podzespoły są sprawnę, każdy sterownik poprawnie się instaluje i tylko po zainstalowaniu sterowników do karty pojawia się ten problem. Zamówiłem dziś MSI Radeona RX 470 8 GB bo i tak planowałem zmienić kartę na nową ale nie sądziłem że tak szybko szlag ją strzeli. BTW naczytałem się trochę o sterownikach Crimson - to prawda że zawyżają pracę coolerów przez co przegrzewa się układ czy to była plotka? Bo tego RX 470 nie odżałowałbym już :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w Crimsonach był błąd, który powodował, że u niektórych osób wentylatory blokowały się na jakiejś liczbie obrotów i trzeba było to ręcznie naprawiać. Ale to dotyczyło tylko jednej wersji sterowników, dosyć dawno temu - dosyć szybko to naprawili. Ten błąd nie prowadził jednak do przegrzania czegokolwiek, bo AMD ma zabezpieczenia w karcie, a nie w sterownikach, więc w najgorszym przypadku karta zbijała takty i tyle.

Co do problemu - zielone artefakty są dosyć typowe w przypadku przekręcenia pamięci. Podkręcałeś kartę? Jeśli tak, to możesz jeszcze spróbować zbić takty do normalnych wartości. Warto też posprawdzać temperatury. Być może nie doszło jeszcze do trwałych uszkodzeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta nie była podkręcana, kupowałem ją na morele i taką jaką dostałem taka była do momentu padnięcia. Na starej karcie dawno temu fakt miałem zielone artefakty i były one winą sterowników. Ale teraz mam czarny ekran non stop i raz przeskakuje na zielony. Nic nie da się zrobić, jedynie zresetować komputer. Nie widać nic poza czernią, tak jakby monitor wszedł w tryb wygaszenia. Monitor na pewno jest sprawny inaczej nie wyświetlałby mi nawet VGA. Wszystko było cacy dopóki w MGS nie uderzyłem pociskiem z bazuki w pojadl będący bardzo blisko mnie gdzie ekran zrobił się czerwony od efektu krwii i od tej pory zaczęły dziać się opisane wyżej cuda

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat ponieważ dysponuję taką samą kartą i zasilaczem jak autor tematu i niedługo kupuje kartę MSI RX 470 gaming x 8 mam pytanie. Czy jeśli stara karta była zasilana PCI na 6 pin a nowa ma 8 to czy mogę podpiąć normalnie pod zasilacz nową kartę pod złącze 6 pin+ 2 ponieważ jeden z kabli od zasilacza ma wejscie 2pin czy tylko i wyłącznie złączem 6 pin ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wiesiu87 Jeśli piszesz o wtyczce 6+2-pin (przynajmniej tak rozumiem te dodatkowe dwa piny), to jest ona równoważna wtyczce 8-pin, więc będzie działać.

@Gieszu No niestety, ale obawiam się, że w takim razie karta odeszła do krainy wiecznego krzemu. Teoretycznie winny może być jeszcze kabel łączący kartę z monitorem lub monitor, ale jest to mało prawdopodobne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem nową kartę graficzną, identyczną jak wiesiu87 i wszystko działa cacy. Mam tylko 2 pytania jeszcze:

1. Na starym r9 270 nie miałem screen tearingu w prawie każdej grze. Teraz mam i Vsync jeśli pomaga to drastycznie spadają fpsy a w takim MGSV np Vsync nie pomaga w ogóle. Oczywiście sterowniki najnowsze i Direct X także.

2. Moja karta korzysta z technologii Freesync ale mam ją nie aktywną. Pytanie moje brzmi tak, czy ta technologia działa w Full HD czy tylko w wyższych rozdzielczościach. Wiem, że żeby działała muszę mieć kabel HDMI 1.4 a ale czy ten kabel da radę podpiąć do http://www.komputronik.pl/product/102673/Sprzet_komputerowy_/Peryferia/23_LG_Flatron_M2362D_PC_z_tunerem_TV.html  ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FreeSync działa także w Full HD, ale oprócz kompatybilnej karty i kabla (nie wiem czy HDMI zadziała z każdą konfiguracją, chyba lepiej DisplayPort) potrzebujesz również kompatybilny monitor, a ten LG nie wspiera FreeSync.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tego nie robiłeś, to może jeszcze pomóc usunięcie sterowników za pomocą DDU i zainstalowanie ich na nowo - możliwe, że jakieś śmieci po starej karcie zostały w systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada Wiesiu87 pomogła, z włączonym skalowaniem GPU i wyłączonym Vsync nie mam już tearingu i choć fps mam więcej niż z włączonym Vsync to i tak mam wrażenie, że niektóre gry mają jakby limit FPS. Testowałem 5: GTA V, beta wildlands, Wiedźmin 3, MGS 5 i PES 2017. Pierwsze 3 gierki śmigają jak burza w ponad 100 kl/s natomiast MGS V jeśli włącze skalowanie GPU mam 60 fps a jeśli wyłącze mam 120 ale wtedy tearing się pojawia. Pes 2017 natomiast niezależnie od ustawień zachowuje się jakby miał limit klatek 30 fps. Nie mam pojęcia czemu się tak dzieje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdrowy chłopski rozum ale lepiej nich ktoś obeznany to jeszcze potwierdzi. Jeśli Twój monitor ma odświeżanie ustawione na 60 hz to jeśli jakaś gra daje mu więcej klatek to zawsze wystąpi tearing. Włączenie Vsync w każdej grze spowoduje, że karta będzie wyświetlać Ci tylko tyle ile daje monitor czyli 60 fps a taki fps to płynna gra. Jeśli chcesz mieć 120klatek bez tearingu musisz mieć monitor z wyższą częstotliwością i najlepiej z freesync. Skalowanie gpu czasami pomaga ale nie w każdej grze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up Dokładnie taka jest przyczyna tearingu. Jak rozumiem problemem nie był sam tearing, tylko to, że włączenie VSynca powodowało zbyt duże spadki FPSów - nie do docelowych 60, ale do jakichś niższych wartości.

Innym rozwiązeniem jest włączenie limitera klatek w sterowniku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości. - MD

Dokładnie tak, tearing występował w każdej grze bez Vsync, naprawiał go w sumie trochę GPU scaling ale po włączeniu Vsynca FPS potrafi spaść nawet do 30 fpsów mimo iż gierka w którą gra powinna śmigać mi na ultra bez zająknięcia. Limiter klatek działa niezależnie od Vsynca, znaczy mogę go włączyć lub nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak, w ustawieniach crimsonów ustaw Synchronizację pionową na zależną od aplikacji. Wtedy domyślnie będziesz miał ją wyłączoną chyba że włączysz ją w grze wtedy sterownik automatyczni ją włączy. Potem ustaw sobie limit FPS na 60 bo i tak prawidłowo więcej nie wyświetli Ci monitor i zobacz czy tearing występuje na ograniczeniu. Nie powinien a skoro nie powinien a komp będzie wystarczający pod gierkę którą odpalasz to bezproblemowo będziesz mógł grać bez tearingu z maksymalną możliwą liczbą FPS czyli 60 fps, które nie powinny spadać. Kupisz sobie monitor z freesync kiedyś to problemu nie będzie grać i na 120 klatkach bo wtedy włączysz w sterowniki freesync i będziesz grzał bez tearingu na pełnej mocy karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok trzyma mi te 60 FPS. Mam jeszcze jedno pytanie by już definitywnie zamknąć wątek.

Ze sterownikami do płyty miałem dołączony program MSI Gaming APP, zauważyłem tam opcję Zero Frozr, która steruje pracą chłodzenia. Jeśli odinstaluje ten program to ta technologia będzie działała dalej bo jest wbudowana w kartę tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bios karty ma wbudowany sterownik regulujący pracę radiatorów, możesz spokojnie odinstalować MSI Gaming app bo ten program poza boostem nic więcej nie oferuje ponad to co jest w karcie.

Jeśli masz włączony Vsync włącz też potrójne buforowanie open GL, przydatne do trzymania fps w grach. To w sumie tyle, na tej karcie wszystko co wydali śmiga na wysokich w full HD więc nie ma miejsca na jakieś dropy fps itp rzeczy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...