Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Helios98

Instalacja Ubuntu

Polecane posty

Witajcie :D - Mam windowsa 8.1 na kompie i chciałbym zainstalować Ubuntu jako 2 system tylko mam kilka pytań

- Czy jak zainstaluje stracę Recovery?

- Jest strona gdzie informują jakie gry są na linuxa?

- Skoro mam 3 partycje dla siebie i 2 recovery (1 - 900MB i 2-15GB) - to znaczy że mam jedną rozszerzoną i mogę usunąć jedną partycję i dodać dla Linuxa?

 

P.S. - można przenieść? Bo miało być w luźnych rozmowach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na partycję root będzie potrzeba od 5-10 GB.

Partycja home, dajesz tyle ile chcesz.

Do tego też będzie potrzebna partycja swap.

Najlepiej będzie jak wydzielisz sobie partycję spod Win a potem instalatorem Ubuntu podzielisz wszystko. Tak, więc niczego nie stracisz.

Martwi mnie co innego i w sumie powinienem o to zapytać na początku. Ty, na Linuxie chcesz grać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do instalacji - partycja recovery może ucierpieć. Te partycje najczęściej mają jakiś swój specjalny identyfikator, który narzędzia do partycjonowania lubią psuć. Odczytaj typ partycji tak, jak jest opisane to tutaj (wykonaj kroki do 4 włącznie, pod żadnym pozorem nie wykonuj kolejnych) i spisz gdzieś sobie ten id.  A tak poza tym - najlepiej zmniejszyć partycję z poziomu Windowsa i potem przy instalacji Ubuntu wykonać własne partycjonowanie - nie zdawaj się na automatyczne, bo najpewniej zaora Windowsa.

Potrzebujesz trzech partycji:

- root - zarezerwuj na to około 10GB pamięci. Część na początku będzie pewnie leżała sobie i gniła, ale później może się przydać jak zaczniesz dodawać różne pakiety;

- swap - najlepiej tyle ile masz RAMu.

- home - tyle ile potrzebujesz na swoje dane. Steam domyślnie trzyma dane w Twoim profilu.

Co do gier, to szukaj, a znajdziesz. Spora część gier działających pod Linuksem jest dostępna na Steamie, ale nie wszystkie. http://store.steampowered.com/linux

11 godzin temu, nebeu napisał:

Martwi mnie co innego i w sumie powinienem o to zapytać na początku. Ty, na Linuxie chcesz grać?

Nie rozumiem Twojego zdziwienia. Lista tytułów, w które można grać na Linuksie może nie jest tak duża, jak w przypadku Windowsa, ale też nie jest znowu aż tak mała. Co więcej znam tytuły, które lepiej działają pod Linuksem, niż pod Windowsem np. Payday 2 i ARK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sevard, Ty to wiesz i ja też wiem. Mi bardziej chodzi o to, że autor tematu tak prostych rzeczy nie umiał wygoglować. To co dopiero będzie przy instalacji. Na sam koniec okaże się, że gry w które myślał, że pogra, tak naprawdę nie istnieją na tej platformie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo gry jednak potrafią zajmować więcej pamięci i jeśli doliczy się do tego różne dziwne rzeczy działające w tle (ja np. na jednym monitorze mam grę, a na drugim inne rzeczy typu przeglądarki itp.), to może się okazać, że tej pamięci brakuje. Wiele miejsca na dysku to nie zajmie, a bezpieczniej jest mieć swap, niż go nie mieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...