Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

cr!s

SMART dysku

Polecane posty

Hej, prosiłbym kogoś ogarniętego w temacie o sprawdzenie stanu dysku pracującego w laptopie Dell Vostro 3700. Dysk (tak jak i cały laptop) swoje lata już ma (kupiłem go bodaj w 2011r.), nie oczekuje więc, że jego stan będzie idealny, jednak niektóre umieszczone na nim dane są dosyć wrażliwe i wolałbym uniknąć przykrej niespodzianki (np utrata projektu na uczelnię dwa dni przed deadline). Piszę to w związku z tym, że jakoś tak z ciekawości włączyłem kilka dni temu CrystalDiskInfo i od razu rzucił mi się w oczy napis 'uwaga'. System (jeśli to ma jakieś znaczenie) Win7x64. 

smart.txt

smart.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jednak niektóre umieszczone na nim dane są dosyć wrażliwe i wolałbym uniknąć przykrej niespodzianki (np utrata projektu na uczelnię dwa dni przed deadline).

W takim razie sugeruję wykonać kopię wrażliwych danych.  19 realokowanych sektorów długiego i szczęśliwego życia dyskowi nie wróży.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej - jeśli dane są wrażliwe, to należy je trzymać w przynajmniej dwóch miejscach. Zresztą tu i tak musisz wykonać kopię, o czym później.

Poza realokowanymi sektorami widać jeszcze jeden niestabilny sektor, sporo błędów spowodowanych wstrząsami oraz odcięciem zasilania. Notebookiem się nie rzuca!

Największy problem to ten niestabilny sektor i z nim należy coś zrobić. Można spróbować wymusić remapowanie programem MHDD, ale najpierw należy wykonać kopię wszystkich istotnych danych, bo nie wiadomo, czy dysk da się uratować, czy nie i ile on w ogóle wytrzyma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Sevard napisał:

sporo błędów spowodowanych wstrząsami oraz odcięciem zasilania. Notebookiem się nie rzuca!

Tymi rewelacjami jestem szczerze zdziwiony. Choć jedną z najważniejszych cech laptopów jest mobilność, to ten konkretny 99,99% swojego żywota spędził u mnie na biurku, bardzo rzadko był gdziekolwiek przenoszony, nawet do sąsiedniego pokoju. Dałbym sobie rękę (i nie tylko) uciąć, że nigdy mi nie upadł, nie był uderzony itp. Poza tym taki mam charakter, że staram się szanować rzeczy nabyte, od zapalniczki poczynając, na samochodzie kończąc. Lapek raz był w serwisie (wymiana pękniętych zawiasów), a wiadomo jak czasem serwisanci obchodzą się ze sprzętem klientów...

Cytat

Największy problem to ten niestabilny sektor i z nim należy coś zrobić

Sprawa wygląda tak - w tamtym tygodniu odpaliłem sobie Crystala. Wyświetlił mi jedynie 19 realokowanych sektorów, jestem na 100% pewien, że wtedy jeszcze nie pokazał się ten kolejny trefny sektor. Bodaj dzień później zapuściłem dodatkowo test w HDDScan (wyniki na screenie z wcześniejszego postu) i tam właśnie ukazał mi się jeden bad. Zdziwiłem się, bo przecież jeszcze przed chwilą w Crystalu nie było żadnej informacji o "aktywnym" badzie. Gdy włączyłem go kolejny raz, już po skanowaniu HDDScanem, to dopiero wtedy wyświetlił problem z tym niestabilnym sektorem. 

Cytat

Można spróbować wymusić remapowanie programem MHDD

Czyli krótka piłka - istnieje jakaś szansa, że ten sektor automatycznie zostanie realokowany (nie wiem, chyba robi to firmware dysku?), wzorem tych 19 poprzednich, czy trzeba mu koniecznie pomóc MHDD?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...