Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

ElTabasco

Sapphire Nitro+ RX 470 OC Temperatury

Polecane posty

Właśnie włożyłem do komputera nową kartę Sapphire Nitro+ RX 470 OC i zauważyłem że temperatury w stanie spoczynku są dość wysokie bo jakieś 50 stopni podczas korzystania z internetu. WArto dodać że żaden wiatraczek się na karcie niekręci ale to chyba tak powinno być gdy karta nie jest obciążona? Reszta mojego sprzętu: Gigabyte GA-Z68AP-D3  || Intel Core i5 3470  ||  Deus m1 550W  wcześniej miałem kartę XFX R7870 HD 2GB.  Sterowniki zainstalowane najnowsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, na benchmark.pl znalazłem taki test http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sapphire-nitro-radeon-rx470-test/strona/26572.html i tam wyszło że podczas korzystania z internetu, stan spoczynku to jakieś 31 stopni. Takie temperatury może są spowodowanie skokami taktowania, często zwiększa się taktowanie nawet do maksymalnego 1750 MHz gdy komputer jest w stanie spoczynku na pulpicie i absolutnie nic tam się nie dzieje. http://i.imgur.com/2pw49pG.jpg

Zapomniałem wcześniej wspomnieć o tym że teraz gdy włączam komputer na samym początku tam gdzie powinny być post screeny, bios itd. teraz jest tylko czarny ekran i takie kolorowe dziwne znaki ale gdy system zaczyna się ładować to wszystko jest już w porządku. Nawet wyjąłem kartę i włożyłem jeszcze raz i nadal to samo ;/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli karta zwiększa takty, to z jakiegoś powodu to robi i warto by było sprawdzić co próbuje ją obciążać.

Jeśli o te artefakty przy starcie chodzi, to warto by było sprawdzić co się dzieje na innym połączeniu. To może świadczyć o jakimś uszkodzeniu karty, ale równie dobrze o tym, że karta w tym momencie jeszcze nie rozpoznała poprawnie monitora i wysyła mu informacje, których ten nie potrafi zinterpretować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ElTabasco napisał:

Zapomniałem wcześniej wspomnieć o tym że teraz gdy włączam komputer na samym początku tam gdzie powinny być post screeny, bios itd. teraz jest tylko czarny ekran i takie kolorowe dziwne znaki ale gdy system zaczyna się ładować to wszystko jest już w porządku. 

Jeśli o to chodzi, to podejrzewam, że pomocny mógłby być model monitora oraz sposób podłączenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tym czarnym ekranem przy starcie bym się na twoim miejscu nie przejmował. Monitory BenQ potrafią tak mieć z różnymi kartami (nie zauważyłem jakichś wyjątków - ot losowość). Na trochę lepsiejszym BenQ pracuję i ekran się uruchamia dopiero na ekranie logowania. Z kolei inny (jeszcze lepsiejszy) potrafi przed przejściem w stan czuwania stracić połączenie z kartą, co elegancko oznajmia. Po ruszeniu mychą/naciśnięciu klawisza jakieś 30-40 sekund zajmuje mu "odnalezienie kabla". Na dodatek po "przebudzeniu" potrafią (nie zawsze i nie każdy - jednak nie ma z tym nic wspólnego ani model karty, ani model monitora, ani sterowniki) samoczynnie zmienić tryb wyświetlania, przez co wszystkie kolory mają na przykład różową barwę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie są najnowsze sterowniki.

Te na górze są najnowsze, ale nie mają certyfikatu WHQL. Te niżej to najnowsze z certyfikatem WHQL. Dla pewności możesz sprawdzić jak to wszystko będzie się zachowywało na tych drugich.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sevard  Sprawdziłem te starsze sterowniki tam nadal taktowanie skacze ale już nie tak często jak na tych nowszych jednak starsze sterowniki się zacinają więc wróciłem do tych nowszych :blink: 

@2real4game  Co do monitora to sprawdziłem na starym i to samo jest ale monitor również firmy Benq

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może się wypowiem jako że tą samą kartę mam u siebie. Generalnie w spoczynku karta ma temperaturę w okolicach 39-45 stopni, ale gdy karta siedziała przez miesiąc w obudowie z1 neo (dużo mniejsza mniej wentylatorów itd.) temperatury oscylowały w okolicach 44-49 stopni. Wzrostów taktowania nie odnotowałem, ale gdy w tle pracuje coś co ci się próbuje z netem łączyć albo skanować to już karta na to reaguje i temperatura przekracza 50 stopni. Jeśli chodzi o obciążenie to najwyższa odnotowana (Wiedźmin 3 z wszystkimi możliwymi opcjami na full) to 76 stopni. I żeby nie było za pięknie w trudnych miejscach w miastach spadki do 23 FPS. Z delikatną korektą ustawień bez problemu się te 50-60 klatek utrzymuje a temperatura nie przekroczyła mi już 70 stopni. Dodam że kartę baaardzo delikatnie podkręciłem tzn. 1300 Mhz a pamięć do 1780 bez zmian napięć. Aha, wentylatory włączają się w granicach 62 stopni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Equisetum Czyli 50 stopni podczas korzystania z internetu to całkiem normalnie jak dla tej karty... trochę zaskoczenie bo miała być taka super chłodna. U mnie jeśli chodzi o gry to testowałem jak na razie tylko Dirty Bomb bo niestety nie mam czasu nic innego zainstalować i temp. lekko ponad 60 stopni czyli w grach chyba całkiem normalnie to działa. Mógłbyś napisać z jakiej wersji sterowników korzystasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na Radeona to ona jest chłodna. Temperatur bym się nie czepiał. Dziwią mnie natomiast te skoki taktowań i dobrze by było przejrzeć procesy w tle, wyłączyć te zbędne i sprawdzić, czy coś to zmieni.

@Equisetum Nie wiem jak dokładnie tweakowałeś Wiedźmina, ale tak jak coś - zamiast zmniejszać ustawienia w grze często dużo lepiej jest obniżyć poziom szczegółowości teselacji z poziomu sterownika (z jakiegoś powodu w Wiedźminie przez cały czas niewidzialna woda jest poddawana teselacji ze szczegółowością x64).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crimson 16.9.2 WHQL. Jeśli chodzi o temperatury to 50-55 stopni podczas korzystania z internetu nie jest niczym nadzwyczajnym i nie ma się czym przejmować. Akurat Sapphire nie należy to bardzo chłodnych kart, ale skoro producent ustala moment uruchomienia chłodzenia aktywnego na ~60 stopni to raczej nie widzę żadnych powodów do robienia z tego problemu. Jak chcesz sobie przetestować wentylatory to ściągnij Sapphire Trixx 3.0. Z poziomu programu możesz przeprowadzić test i kontrolować światełko led i oczywiście wszystko monitorować.

@Sevard Aż tak się w to nie wgłębiałem. Delikatnie zmniejszyłem kilka opcji (bez ruszania detali) i nie widzę różnicy w obrazie. Jedynie w FPS. A próbowałem usilnie cokolwiek wypatrzeć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odzyskałem kartę, wygląda na to że Sevard miałeś rację bo na innych komputerach z kartą nie ma problemu i chyba gryzie się z innymi podzespołami komputera ;/ A z taktowaniem nadal problem podczas korzystania z internetu taktowanie pamięci nadal lubi skakać, gdy na komputerze absolutnie nic się nie dzieje nawet nie ruszam myszką to jest najniższe. Może jak wyjdą nowe sterowniki to rozwiążą ten problem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...