Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

DeSon

p2p - czy to piractwo?

Polecane posty

Od razu zastrzegam, ze jestem klasycznym przykładem użytkownika nie bardzo znającego się na zawiłościach sieci, stąd też pytanie.

Zauważyłem w menadżerze zadań, że mam włączoną usługę p2psvc i p2pimsvc. Być może łączy się to z zainstalowaniem niedawno World of Tanks ale nie wiem. Czy obecność tej usługi oznacza że jestem piratem- torrentowiczem mimo woli? Nigdy nie instalowałem programów do wymiany p2p i nie korzystałem z torrentów. A może to zupełnie normalne?

Próbowałem wyczytać coś w sieci ale niewiele z tego zrozumiałem, techniczny język jest zbyt hermetyczny jak dla mnie. Czy może mi ktoś odpowiedzieć w sposób zrozumiały dla laika?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości sprawdziłem u siebie i też mam te usługi  - stan zatrzymane. Mam win10 i przypuszczam że są one związane z nowym systemem dystrybucji aktualizacji. Tak więc nie nie jesteś piratem.

Jak dobrze pamiętam to P2P rzeczywiście było synonimem nielegalnego pobierania plików, i kilku znajomych posiadających konsole miało problemy z dostawcami sieci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy może od tego, że wymiana czegoś w ramach sieci p2p nie jest piractwem - natomiast udostępnianie treści chronionych prawem autorskim, licencjami, które nie zezwalają na ten sposób dystrybucji jest.

P2P jest używany w tym wypadku przez Microsoft do dystrybucji uaktualnień Windowsa. Microsoft nie jest jedyną firmą, która korzysta z dystrybucji P2P dla ukatualnień, podobnie robią m.in. Blizzard, EA i cała masa innych firm zawiadających grami on-line.

P2P jest też używany legalnie w przypadku dystrybucji Linuksa, Spotify, czy w przypadku niektórych typów przekazów multicastingowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie usługa jest uruchomiona i nie da się jej zatrzymać z poziomu menadżera (odmowa dostępu). Win 7 64 bit. W świetle tego co powiedział @Irenez rozumiem że to normalne? Bo żadnych plików nie ściągam a tym bardziej nie udostępniam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie na pewno za pomocą tej usługi ściągasz i udostępniasz jakieś treści. Ale nie o to tu chodzi - samo P2P nie jest złe. To po prostu pewien sposób na dzielenie się treściami w efektywny sposób. Problemy zaczynają się wtedy, gdy dochodzi do udostępniania oraz pobierania rzeczy, których nie wolno udostępniać bez zgody ludzi posiadających prawa autorskie do produtku.

Te konkretne usługi są integralną częścią systemu i są wykorzystywane do przesyłania uaktualnień Windowsa, więc tu nie trzeba się martwić o jakiekolwiek problemy z prawem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...