Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

adelard

BSOD - problem z RAM?

Polecane posty

Cześć,

jakiś czas temu zakupiłem nowe kości pamięci RAM - dokładnie to takie: 

Pamięć G.Skill DDR3 16GB (2x8GB) RipjawsX 2400MHz CL11 XMP F3-2400C11D-16GXM

 

Wcześniej miałem taką pamięć (1 kość):

Pamięć Kingston HyperX 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM Anniversary Series (KHX16C9X3/8) - tu działało wszystko ok.

 

Od tego czasu podczas grania zdarza się, że wyskakuje BSOD (whea uncorrectable error).

Dzieje się tak niezależnie od gry i sytuacja powtarza się zarówno w CSsie jak i becie Battlefield 1.

Chciałbym zaznaczyć, że nie dzieje się to za każdym razem i nie zbyt często (tzn. nie przy każdej sesji giercowania), ale jest na tyle dokuczliwe, że postanowiłem zbadać sprawę. Oczywiście zakładam, że winna może być nowa pamięć RAM (zmieniałem też kartę graficzną, ale chyba nie ma to wpływu).

Moja płyta główna to MSI Z87-G45 Gaming - ze specyfikacji wynika, że nie gwarantuje kompatybilności dla mojego RAM-u (dałem ciała, mogłem to sprawdzić wcześniej), choć płyta wspiera pamięci pracujące na 2400 MHZ.

Przeprowadziłem zatem testy.

Z BlueScreenView wynika, że winne są sterowniki hal.dll (i  plik ntoskrnl.exe) - wyczytałem w necie, że może to być problem sprzętowy.

Następnie wykonałem pełny memtest86 i jego wyniki mnie zaniepokoiły (załączam wersję HTML i pgn) dużo błędów przy Hammer test - ponadto program dodał notatkę"RAM may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips".

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie nowy RAM G.Skill powinien działać na 1.65V. Z informacji CUPID HWMonitor wynika, że napięcia dla DRAM wynoszą 1.632 - może powinienem zmienić w BIOS żeby było 1.65v?

 

Chciałbym zapytać Formumowiczów, co sądzicie o powyższej sytuacji? Powinieniem spróbować zmienić zasilanie dla RAM, zrobić update BIOS-u, a może nowe kości są uszkodzone?

Będę zobowiązany za Waszą pomoc!

 

memtest.pngMemTest86-Report-20160903-234032.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Ustawiłem ręcznie w BIOS timingi (11-13-13-31-2n), napięcie na 1.65 i częstotliwość na 2400MHz - zgodnie ze specyfikacją producenta pamieć.

Przetestuje i dam znać czy BSOD będzie dalej występował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, pozwalam sobie wrócić do tematu.

Sytuacja mocno się skomplikowała.

Na początku po zmianie timingów wszystko działało spoko. Niedługo po tym jednak, podczas grania, komputer nagle się wyłączył.

Po włączeniu pojawił się blue screen o zbieraniu informacji... i kodzie błędu 0xc000021a i tak w kółko.

Postawiłem raz jeszcze system ze ściągniętego ze strony windowsa pliku iso nagranego na pendriva. Wszystko wydawało się działać spoko do czasu kolejnego crasha.

Tym razem ładował się windows ale po wprowadzeniu hasła dość długo ładował się desktop. W końcu pojawił się czarny ekran z kursorem. W necie wyczytałem, że może to być problem ze sterownikami (tu wspomnę, że zmieniłem również grafikę na MSI GTX 1070 Gaming). Żadne metody naprawy z neta nie pomogły (windows +P, usuwanie sterowników, itd.).

Po tych zabiegach znowu postawiłem nowy system. Wczoraj system działał sprawnie. Zainstalowałem wszystkie sterowniki, zero crashów.

Dziś rano odpalam kompa i znowu długie ładowanie windowsa po ekranie logowania. Tym razem jednak pojawiła się tapeta jednak ekran zaczął "skakać" - co chwilę robić się czarny, po czym wracał pulpit (w dość szybkich interwałach) - dało się włączyć manager urządzeń.

po restarcie wyskoczył blue screen "komputer wymaga naprawy" tym razem z błędem 0xc0000221 plik:NTFS.sys (załączam zdjęcie). Zaproponowane opcje prowadziły z powrotem do tego samego ekranu.

Próbowałem odpalić automatyczną naprawę z usb z windowsem 10 - bez efektu. Później nie pojawiał się już nawet bluscreen tylko informacja o potrzebie załączenia urządzenia do bootowania.

Musze przyznać, że zupełnie nie wiem co teraz mam robić. Boję się, że jak ponownie zainstaluje system problem się powtórzy. Wygląda mi to na problem z nowym sprzętem - być może z RAM, bo nie wiem jak może na to wpływać nowa grafa.

Zastanawiam się tez czy może nie jest to wina dysku na system - mam SSD OCZ Vector 128 GB VTR1-25SAT3-128G - szczególnie, że teraz nie moge go wykryć przy próbie ponownej instalacji. Dziwi mnie jednak to, że problem ten zbiegł się z nowym sprzętem.

Mój zasilacz to LEPA G650-MAS i z tego co wiem jest to niezły sprzęt, więc powinien spokojnie pociągnąć nowy ram i grafę.

DSC_0708.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś wrócić z RAMem do jakichś wybitnie bezpiecznych ustawień (rzędu 1333/CL9) i sprawdzić, czy to nie pomoże?

Co do dysku - być może to to, z czym sam kiedyś walczyłem (klik)?
Pewnie by nie zaszkodziło, gdybyś wrzucił tutaj jego SMARTa (do odczytania za pomocą np. CrystalDiskInfo).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Dzięki za odpowiedź Smoku.

Kwestie RAM-u  muszę chyba na chwilę odłożyć w czasie. Wróciłem w BIOS do ustawień fabrycznych.

Jak pisałem pojawił się problem z dyskiem SSD. Użyłem diskpart i wynika z niego, że ten dysk padł. Odłączyłem wszystkie dyski (rzecz jasna oprócz SSD) i napęd optyczny i dostałem taki oto komunikat (załączam foto).

Dodam, że mój bios MSI po odłączeniu wszystkich pozostałych dysków prócz SSD, nie pokazuje żeby jakieś urządzenie było podłączone do portu SATA.

Mam wrażenie, że przyjdzie mi przetestować usługi serwisowe firmy OCZ (teraz przejętej przez Toshibę).

Wcześniej spróbuję użyć innych kabli do podłączenia dysku SSD. (update: nie ma niespodzianki, to nic nie dało).

Zastanawiam się jednak, czy wszystkie powyższe problemy, to wina tylko dysku. Raczej bym się spodziewał, że dysk po prostu padnie i tyle, a w moim przypadku pojawiły się wcześniej inne problemy. Inaczej mówiąc martwię się czy nie istnieje jakiś inny problem, który spowodował ewentualne uszkodzenie dysku.

Co o tym myślicie?

DSC_0712.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...