Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Devorlast

Losowe crashe PC

Polecane posty

Komputer ktory obecnie uzywam kupilem niecaly rok temu, specifikacje podaje ponizej. Sam poskladalem wszystko do kupy, i bez wiekszych problemow uzywalem do gier z Wiedzminem 3 wlacznie. Od okolo miesiaca mam problemy z crashami komputera, zaczelo sie kiedy kupilem Max Maxa na steamie. Mniej wiecej co drogie uruchomienie gry powodowalo crash i reset komputera. Myslalem ze to cos z gra jest nie tak ale od paru dni to samo sie dzieje w World of Warships. Z Mad Maxem komputer sie wywala miedzy pierwszym logiem a menu glownym gry, w wows jest gorzej bo czasem sie wywali przy logowaniu a czasem podczas gry. Wczoraj wywalil sie raz po zaladowaniu mapy, a drogi raz zaraz po zakonczeniu meczu w menu portu. CPU mialem podkrecony do 4ghz ale od czasu gdy ostatnio czyscilem wentylatory i przypadkiem zresetowalem biosa jakies dwa miesiace temu ustawienia wrocily do fabrycznych 3.5 ghz. Ram mam ustawiony na XMP ale nic poza tym nie jest podkrecone w tej chwili. Przed ostatnim crashem odpalilem HWiNFO64 i odpalilem zapis statusu komputera, zalaczam go w tym poscie. 

Z tego co sam zaobserwowalem z danych wyglada na to ze GPU sie przegrzewa, albo przynajmniej operuje na bardzo wysokich temperaturach. 

Ps. Przepraszam za pokiereszowana Polszczyzne ale od ponad dziesieciu lat mieszkam za granica i okazji do uzywania jezyka pisanego za wiele nie mam. 

04aug.CSV

 

Prawie zapomnialem: 

Operating System:                                                               Microsoft Windows 10 Home Build 10586
Motherboard Model:                                                              GIGABYTE Z170X-Gaming 5
Motherboard Chipset:                                                            Intel Z170 (Skylake PCH-H)
Total Memory Size:                                                              16 GBytes
Maximum Supported Memory Clock:                                                 1300.0 MHz
Current Memory Clock:                                                           1600.0 MHz
Current Timing (tCAS-tRCD-tRP-tRAS):                                            16-16-16-36
Memory Runs At:                                                                 Dual-Channel
Processor Name:                                                                 Intel Core i5-6600K
Original Processor Frequency:                                                   3500.0 MHz
Video Card:                                                                     EVGA e-GeForce GTX 970
Processor Clock:                                                                135.0 MHz
Video Unit Clock:                                                               405.0 MHz
Memory Clock:                                                                   162.0 MHz (Effective 648.0 MHz)
Memory Bus Width:                                                               256-bit
 

Nie wiem czy to wszystko czy cos pominąłem, jak cos moge znalezc praktycznie kazde info przez HWiNFO.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podać markę i model zasilacza? Właściwie nie zaszkodziłyby też jakieś informacje o obudowie.

Rzeczywiście to karta wygląda najgorzej - nawet nie była przesadnie obciążona (grałeś z włączoną synchronizacją pionową?), a i tak temperatury były średnio trochę niepokojące i to z tendencją wzrostową. Który to model (klik)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czasie sie zorientowalem ze dokladny opic PC mam w podpisie, jedyna zmiana to to ze CPU juz nie ma OC. 

GPU:

EVGA GeForce GTX 970 04G-P4-2974-KR 4GB 256-Bit GDDR5 PCI Express 3.0 x16 SLI Support Superclocked ACX 2.0 Video Card Skopiowalem z emaila od Newegg'a bo pudelka nie moge znalezc, swoja droga chyba je wywalilem bo miejsca za duzo zajmowalo. Z tego co widze to karta dochodzi do 90+, jutro rozloze kompa i przeczyszcze wszystkie wiatraki, mam powietrze w spreju wiec powinno pojsc gladko. Pisze na ich stronie ze ma 3 lata gwarancji wiec jak to GPU to wysle do producenta, komputer roku nawet nie ma. 

Synchronizacja pionowa jest wlaczona, sprobuje wylaczyc i zobacze czy zmiana jakas bedzie.

Jesli idzie o obudowe to mam  Rosewill THOR V2 ATX Full Tower Case ma 4 wiatraki, wszystkie wlaczone. CPU nawet na maximum uzytku nie przekracza 50 stopni wiec nie wiem co jest z tym GPU. 

 

Sie zastanawiam czy na przyszlosc nie zalatwic sobie jakiegos akwarium z filtrami na obudowe zeby kuz trzymac z daleka. Srednio co dwa tygodnie czyszcze filtry do wiatrakow i zawsze wychodzi z tego cala kupka kuzu. 

 

Aha, zasilacz:  EVGA SuperNOVA NEX 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply

 

Pogrzebalem po necie i znalazlem to:

http://www.guru3d.com/news-story/evga-geforce-gtx-970-acx-has-misaligned-gpu-vs-heatpipes.html

https://forums.geforce.com/default/topic/781831/gtx-970-sc-temperatues/

jak bym wiedzial to rok temu... zobacze czy ta plytka co ja za darmo wysylaja posiadaczom tego gniotka cos pomoze. Nie bardzo mi sie widzi placic 350$ za nowa karte graficzna tylko dlatego ze ktos skopal chlodzenie w tej... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, tak jak wyżej napisałeś te 90+ C na grafie to co najmniej o 7 C za dużo i to jest twój problem. Zmniejsz ustawienia grafiki w trach na mniejsze. Chociaż teraz kiedy już przepaliłeś grafę to może już nie być taka wydajna. Jeśli wymiana na gwarancji pójdzie sprawnie to zalecam wymianę.

 

Co do kuży to jeśli nie masz obudowy z fanteksa i kompa masz w pomieszczeniu gdzie on zawsze się zbiera ma do tego warunki to nie pozbędziesz się go.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Devorlast napisał:

Synchronizacja pionowa jest wlaczona, sprobuje wylaczyc i zobacze czy zmiana jakas bedzie.

SPOILER Będzie tylko gorzej.

40 minut temu, Devorlast napisał:

jak bym wiedzial to rok temu... zobacze czy ta plytka co ja za darmo wysylaja posiadaczom tego gniotka cos pomoze. Nie bardzo mi sie widzi placic 350$ za nowa karte graficzna tylko dlatego ze ktos skopal chlodzenie w tej... 

Mam wrażenie, że widzisz problem w złym miejscu - IMHO najgorsze jest to, że jak teraz wyślesz kartę na gwarancję, to zapewne powróci do Ciebie GTX 970. Za ~pół roku mógłbyś liczyć na GTX 1060.

33 minuty temu, bobsonrobson napisał:

Chociaż teraz kiedy już przepaliłeś grafę to może już nie być taka wydajna.

Takie zjawisko istnieje?

I kurz to wystarczająco krótkie słowo, nie trzeba go dodatkowo skracać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbiore kompa dzisiaj, poczyszcze i jak cos zobacze na karcie nie tak to wrzuce zdjecia. No i oczywiscie po czyszczeniu odpale HWiNFO i wrzuce statystyki, moze sie polepszy. Fanteks jest az tak dobry? Nie wiem czy jest sens wymieniac obudowe w tej chwili ale moze to cos na przyszlosc jak bede komputer upgradeowal. 

Najbardziej mnie nurtowalo czemu komputer sie resetuje nie przy najwyzszej temperaturze, czyli przy tych 95 stopniach, tylko pozniej. Czasami mijaja dwie minuty albo i wiecej pomiedzy max temperatura GPU a resetem. Niepokoilo mnie to ze w momecie resetu GPU power wzrasta gwaltownie na pare sekund przed resetem. Tak jak by zapotrzebowanie na energie wzroslo za szybko i karta albo plyta automatycznie resetowala komputer. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer otworzylem i sie okazalo ze kara jest czysta, ani sladu kurzu na wantylatorach. Kombinowalem przez ostatnie dwie godziny probujac ustalic co sie konkretnie dzieje bo w tej chwili zadna gra 3d nie dziala, wszystkie restartuja komputer. Wiatraki na GPU nie dzialaja, przeczytalem ze maja sie wlaczyc dopiero po 60 stopniach ale uzywajac benchmarka (na 720P, wszystkie wyrzsze resetuja PC) doszedlem do 75 i dalej nic. Najdziwniejsze jest to ze jak przycisnąłem kabel zasilajacy karte z zasilacza to wiatrak sie na chwile wlaczyl. Oba kable sa podlaczone, nawet je odlaczylem i sprawdzilem czy wtyczki sa cale i czyste ale nic w nich nie ma co by wskazywala na jakas awarie. Obie wtyczki sa podlaczone tak jak powinny, karta jest tez podlaczona do plyty glownej bez zadnych problemow, nawet ta plastikowa blokade na PCIE sprawdzilem. Sciagnąłem EVGA PracisionX ze steama i manualnie ustawilem wiatraki na 100% ale dalej sie nie wlaczaja. 

Siedze na EVGA stronie i rejestruje ich GPU i PSU, przynajmniej oba podejrzane podzespoly sa tej samej firmy... wyglada na zwrot na gwarancji, albo PSU czesciowo padlo i nie ma wystarczajaco energji przy wiekszym zapotrrzebowaniu albo karta padla. 

 

Lesson for the future: wiecej EVGA nie kupie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmienilem kable i dalej to samo. Tech assist od EVGA mi powiedzial ze powinienem nowego PSU kupic i zobaczyc czy to pomoze przed wyslaniem im obecnego na gwarancji. Powiedzial ze to moze byc plyta glowna. Moze mi sie uda nowego PSU kupic dzisiaj jeszcze, lokalny BestBuy mial tylko 400w i 540w ale w miescie obok ponoc maja corsair 750w. Nie wiem co ja zrobie z tym ich PSU jak juz go naprawia na gwarancji, jesli to zeczywiscie PSU a nie GPU. Po co mi gwarancja i naprawa czegos co mam wymienic na nowe w trakcie diagnostyki... 

W tej chwili musze jeszcze invoic'y zeskanowac i im wyslac zeby gwarancja byla wazna. Dam znac czy nowy PSU cos zmienil jak juz go bede mial. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, ale po co w takim zestawie 750W? Przecież on miałby problemy z dobiciem do 300W, także porządne 450W (np. CX450M) i tak będzie miało spory zapas, a jakbyś chciał coś z wyższej półki, to weź np. RM550X.

I tak właściwie nie masz może możliwości sprawdzenia zestawu z jakimś np. pożyczonym zasilaczem, bądź przetestowania karty w innym komputerze? Bo IMHO trochę głupio wydawać kilkaset zł ze świadomością, że za kilka tygodni jednego z zasilaczy będziesz się musiał pozbyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszlo 100$ na ten zasilacz ale za duzo alternatyw nie mialem bo dzisiaj niedziela wiec tyle co w dwoch lokalnych BestBuy'ach PSU maja musialo wystarczyc. 750 wziąłem chyba tylko dla swietego spokoju, za prad i tak nie place bo w domu z wojskowego przydzialu mieszkam wiec roznicy w sumie nie ma dla mnie zadnej o ile dziala. Juz po wymianie PSU i zmianie kabli, swoja droga bede musial je pozmieniac jeszcze raz bo w tej chwili komputer ma dwa zestawy, jeden odlaczony sie dynda. Komputer sie nie resetuje ale GPU wentylatory sie dalej nie wlaczaja. Dobija do 95 C z PrecisionX wlaczonym i bez. Napisalem EVGA co i jak to zobacze co powiedza, ten PSU i tak bede im musial wyslac a potem moze opchne na ebayu za pol ceny. 

Wie ktos czy ta karta uzywa VGA/PCI-E kabli do zasilania wentylatorow czy PCIE slotu z plyty glownej? Mi sie wydawalo ze te dodatkowe chlodzenie itp zasilane jest przez kable bezposrednio ale specem nie jestem, niby elektrykiem jestem ale roznica miedzy 3MW generatorami na okrecie wojennym a karta graficzna jednak jest... 

 

EDIT,

Tech z EVGA powiedzial ze GPU wentylatory sa zasilane z kabli wiec to pewnie wadliwe wentylatory, mam im karte wyslac w przeciagu dwoch dni i moze do przyszlego weekendu dostane nowa. Jesli o PSU idzie to zobacze czy z nowa karta bedzie dzialal czy nie, i wtedy tez na gwarancji wysle jak cos. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Devorlast napisał:

750 wziąłem chyba tylko dla swietego spokoju, za prad i tak nie place bo w domu z wojskowego przydzialu mieszkam wiec roznicy w sumie nie ma dla mnie zadnej o ile dziala

Już mi nie chodzi o sprawność zasilacza, bo w sumie kilka W wte czy wewte wielkiej różnicy nie robi, ale im mocniejszy zasilacz w danej cenie, tym generalnie z niższej półki.

I tak przy okazji - końcówka -ołem w języku polskim (w czasownikach) raczej nie występuje.

2 godziny temu, Devorlast napisał:

mam im karte wyslac w przeciagu dwoch dni i moze do przyszlego weekendu dostane nowa

I to jest powód, dla którego nie warto zbytnio na EVGĘ psioczyć - jak swego czasu na naprawę wysyłałem kartę Asusa, to czekałem na nią dobry miesiąc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.08.2016 o 07:42, Devorlast napisał:

Lesson for the future: wiecej EVGA nie kupie. 

Tylko to jest jedna z lepszych firm sprzedających karty z GPU NVIDII (na równi z nimi postawiłbym może Zotaca).

Przy okazji - temperatura karty istotnie była za wysoka, ale to nie powinno powodować crashy - karta powinna zbijać takty i tyle. Jeśli tego nie robiła, to obstawiałbym błąd w sterownikach, więc dla świętego spokoju bym je przeinstalował (najpierw usuń stare za pomocą DDU).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No serwis w sumie byl dobry, karte i PSU wymienili wiec moze dam im szanse znowu. Co mnie zniechecilo to ze dwie czesci od nich padly po mniej niz roku od zakupu, innych problemow z PC nie mialem do tej pory. 

Te crashe to byla wina PSU, wyglada na to ze przez to ze karta nie miala chlodzenia i sie nagrzewala zaczynala wiecej napiecia ciagnac i PSU nie wyrabial po czym sie wylaczal. Ten Corsair mial wiecej watow to i napiecia wiecej mogl dostarczyc, to bardziej spekulacje niz fakty. 

Sterowniki manualnie przeinstalowalem w trakcie diagnostyki. 

Za rok jak bede mial wiecej czasu moze to zaczne PC do VR skladac, poki co wszystko dziala bez problemu znowu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...