Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Problematyczny

Rozwiązany: [Prawdopodobna] Awaria karty graficznej?

Polecane posty

Witam,

Po dłuższym szperaniu po necie w poszukiwaniu odpowiedzi postanowiłem tutaj rozwiać ostatnie wątpliwości.

 

Parę dni temu wyskoczył mi BSOD z jakimś dopiskiem o awarii, którego nie zdążyłem doczytać, ale zobaczyłem coś z nvidia. Po restarcie komp załadował się normalnie, ale po jakiś 5 min znowu się wykrzaczył. Tym razem już nie miał ochoty się wgrać po dobroci, pojawiało się windowsowe okienko z informacją że Windows nie mógł się poprawnie załadować oraz parę dostępnych rozwiązań.

Zauważyłem też pojawienie się artefaktów w boot screenie ( i tylko w boot screenie ), ale nie standardowych pasów na cały ekran, tylko parę rzędów kropek.

 

Uznałem że to może być coś ze sterownikami (parę dni temu aktualizowanymi), więc odpaliłem safe mode, użyłem driver cleanera i odpaliłem windowsa normalnie.

I tu pojawia się problem, bo sterowników nie da się zainstalować - tzn. installer odpala się normalnie i coś tam mieli, ale zamiast jak normalnie migać ekranem i zmieniać rozdzielczość, słychać tylko windowsowy dźwięk odpinania urządzenia i ekran po prostu staje się czarny.

Dla pewności zostawiłem go w spokoju na 1,5h , ale nic to nie dało. Po wymuszonym restarcie wszystko się ładuje, ale sterowników brak.

 

Czytałem że to może mieć też związek z dyskiem, ale to wykluczyłem ( odpalałem na starym z win 7 i dużo starszymi sterownikami, podziałał chwilę i freezował ) albo zasilaczem ( ale nie sądze żeby to było przez niedobory mocy, zasilacz jest może leciwy ale mocny [ BeQuiet, 650W ] ).

Tak więc czy jest jeszcze coś co mogę zrobić/sprawdzić w celu lokalizacji problemu, czy to jednak jest wina karty i jedyne co mi pozostaje to piekarnik?

 

Parametry

Spoiler

Informacje o komputerze:
    Producent: Gigabyte Technology Co., Ltd.
    Model: EP45-DS3R

Informacje o procesorze:

   Intel Core2Duo  E7300

Wersja systemu operacyjnego:
    Windows 10 (64-bitowy)
    NTFS:  Obsługiwane
    Klucze szyfrujące: Obsługiwane 311 0x0 0x0 0x0
    
Karta graficzna: [ Geforce GTX 460 ]


    Sterownik: Podstawowa karta graficzna Microsoft

    Nazwa sterownika DirectX: d3d10warp.dll
    Wersja sterownika: 10.0.10240.16384
    Wersja sterownika DirectX: 10.0.10240.16384
    Data sterownika: 21 Cze 2006
    Wersja OpenGL: 1.1
    Głębia kolorów pulpitu: 32 bitów na piksel
    Karta DirectX: Microsoft Basic Render Driver
    Ident. producenta: 0x1414
    ID urządzenia: 0x8c
    Revision Not Detected
    Liczba monitorów: 1
    Liczba logicznych układów graficznych:  1
    Nie wykryto SLI ani Crossfire
    Rozdzielczość głównego ekranu:  1280 x 1024
    Rozdzielczość pulpitu: 1280 x 1024
    Rozmiar głównego ekranu: 14.80" x 11.85" (18.94" diag)
37.6cm x 30.1cm (48.1cm diag)
    Nie wykryto rodzaju szyny głównej
    Ilość pamięci VRAM: 0 MB
    Obsługiwane tryby MSAA:  2x 4x 8x 
    
Pamięć:
    RAM: 3070 MB

 

IMAG0947.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro artefakty pojawiają się już na splash screenie BIOSu, to zakłądałbym, że sterowniki nie mają nic do tego i problem jest raczej sprzętowy. Masz możliwość przetestować tę kartę na innym komputerze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzebałem gdzieś starą kartę ( geforce 260 ) która kiedyś odmówiła współpracy w podobnych okolicznościach i na niej wykonałem próbne wypieki.

Pacjent czuje się dobrze, wszystko gra i buczy, znaczy że reszta podzespołów jest OK i to wina aktualnej karty.

Tak więc chyba wszystko się wyjaśniło, karta idzie do piekarnika a temat można zamknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...