Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

h00b1

AMD Radeon R9 380 4GB - problemy ze sterownikiem??

Polecane posty

Siema, nie wiem, czy dobry dział, w razie czego proszę o przeniesienie.

 

Mam problem z wydajnością w grach. Prawdopodobnie jest to wina sterowników do grafiki lub jakiegoś innego czynnika.

Otóż, mam zainstalowane najnowsze sterowniki AMD do karty Radeon R9 380 4GB, i w większosci tytułów zdarzają się przyciachy, a w skrajnych przypadkach, po jakimś czasie grania, gra staje sie absolutnie niegrywalna, wyciągając jakieś 3 FPS, niezależnie od detali. Zaś niektóre gry są w ogóle niegrywalne, np. taki Wiedźmin 3 co chwilę wyrzuca z gry z komunikatem "Sterownik ekranu przestał działać". Czasem nawet Monitor traci połączenie z komputerem, bo dioda od monitora miga i jedynym ratunkiem jest restart kompa...

 

Co innego jak zainstaluję starsze sterowniki - gry np. sprzed roku ładnie chodzą, ale gdy chcę pograć, załóżmy, w Quantum Break, to nie da rady, bo wszędzie są artefakty graficzne, więc muszę z kolei instalować nowsze sterowniki. (Z kolei taki Assassin's Creed Unity czy Syndicate wywala do pulpitu co kilka minut niezależnie od sterowników, to chyba też jest wina mojego sprzętu, bo w internecie nie znalazłem innych osób mające takie problemy).

Tak więc, aby grać w różne gry, muszę ciągle "żonglować" sterownikami i jest to strasznie irytujące. Tu rodzi się pytanie: da się jakoś na to zaradzić, czy po prostu karty AMD "już tak mają" ? A może to wina wersji Windowsa?

Specyfikacja sprzętu:

Windows 10 x64

8GB RAM

Intel Core i5-4460

AMD Radeon R9 380 Nitro OC 4 GB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, włączyłem kompa, odpaliłem nowego Need for Speeda (który zwykle mi chodzi w 60 FPS) i po 2 minutach grania komputer tak zaczął zamulać, że nie dąło rady grać. Po wyjściu z gry wszystko w porządku.

Dopiero co go odpaliłem, więc niemożliwe, żeby się przegrzewał, ale na wszelki wypadek sprawdzilem temperaturę.

Wcześniej usunąłem nowe sterowniki za pomocą tego programiku wyżej, i zainstalowałem stery z grudnia. Nic nie dało, jak widać.

 

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz jakieś problemy z opcjami, które są dostępne w nowych sterownikach, ale nie ma ich w starych? Poszukaj w "gry- ustawienia globalne"

 

Jedną z nich jest np. efektywność energetyczna. Zaraz po pojawieniu się tej opcji w nowych sterownikach Crimson były z nią problemy i powodowała zwiechy w takim AC Syndicate, u mnie też, musiałem wyłączyć. W aktualnych wersjach już to naprawili, ale może być tak, że u Ciebie ta opcja dalej działa źle wszędzie i zaniża wydajność karty w celu zaoszczędzenia prądu nawet w grach. Ustaw to na wyłączone.

Upewnij się też, że nie masz włączonej żadnej innej opcji wpływającej na wydajność.

 

I temperatury - pokazałeś tylko procesor. Zainstaluj HWmonitor, uruchom, zminimalizuj i pograj w coś, a następnie pokaż screen z temperaturami.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak napisałeś. Sytuacja taka jak wcześniej - odpalam grę i po paru minutach nie da się grać. Zmierzyłem temperatury HWMonitorem, ale na moje laickie oko nie wygląda to źle.

Zresztą, dziwne to strasznie, ale na tych sterownikach wczesniej gralem bez przeszkód w tę grę. Teraz się nie da...

HWMonitor.txt

 

Patrzyłem ustawienia w opcjach globalnych, ale nie ma tam nic jakiegoś nadzwyczajnego, nie ma nawet tej efektywności energetycznej. A co do wydajności, to mam co prawda wszystko ustawione na 'ultra' ale gra chodzi pięknie, do czasu oczywiście, aż zaczną się te zwiechy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zróbmy inaczej. Ściągnij i uruchom GPU-Z. Przejdź na zakładkę Sensors i tam kliknij Log to file. Wybierz miejsce docelowe i zacznij grać. W tym czasie program będzie monitorował co dzieje się z GPU. Gdy wystąpią problemy wyłącz grę i wrzuć na forum wygenerowany log.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać spadki obciążenia GPU do 0% i to teoretycznie może być to, ale warto to jeszcze potwierdzić, bo GPU-Z ma pewnego buga, który czasem objawia się tego typu odczytami.

Ściągnij i uruchom MSI Afterburner. W opcjach w zakładce Ogólne w AMD compatibility properties zaznacz opcję Enable unified GPU usage monitoring i włącz zapisywanie odczytów do pliku. Następnie ponownie graj do wystąpienia problemów i wrzuć loga na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...