Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

piotros1999

Rozwiązany: przyspieszanie komputera, uwalnianie ramu

Polecane posty

Mam problem z komputerem, mianowicie ostatnimi czasy zaczął się strasznie wieszać, wolno działać. Załączone procesy itp. Jak moge przyspieszyć komputer(bez dokupywania części)? I co z załączonych plików można usunąć/wyłączyć? Jeśli dokupić/wymienić jakąś część to jaką?(całego peceta nie wymieniam). 

podzespoły.png

processes.png

ram.png

resource monitor.png

processes.pngram.png

services.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się jeszcze marką i modelem zasilacza (do odczytania z tabliczki znamionowej), możesz też napisać, ile mógłbyś wydać.

W pierwszej kolejności wypadałoby się zająć temperaturą procesora - nie wiem, czy był długotrwale obciążany przed zrobieniem pierwszego screena, no ale tak czy siak powinien mieć 20-30°C mniej - jak już będziesz zaglądać do obudowy żeby odczytać dane zasilacza, to przy okazji sprawdź, czy przypadkiem na procesorze nie poluzowało się chłodzenie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rs-520-asaa-a1 zasilacz (marka[jeśli to to]: cooler master)

chłodzenie działa tylko że komputer od kilku godzin pracuje więc może dlatego jest wysoka temperatura

 

ale mam zkurzone troche chłodzenie procesora może dlatego też ta temperatura

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może przyjrzyjmy się jeszcze nieco dokładniej tym temperaturom - pobierz HWiNFO, uruchom zaznaczając Sensors only, następnie rozpocznij logowanie do pliku (na dole trzecia ikonka od lewej). Możesz zostawić komputer na kilka chwil w spoczynku, a następnie w jakiś sposób go obciąż (np. odpalając jakąś grę). Po wszystkim wyłącz logowanie i plik logu wrzuć tutaj.
Tak swoją drogą - ile komputer ma lat i kiedy ostatni raz czyściłeś go w środku/wymieniałeś pastę termoprzewodzącą pod coolerem?

Mógłbyś też wrzucić SMART dysku - do tego przyda się HD Tune, HDDScan, bądź CrystalDiskInfo.

No i ponawiam pytanie o budżet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komputer ma z 8 lat,  w tamtym roku po bracie go przejąłem, w środku nie wiem czy go czyścił, boczna ścianka jest odkręcona, powierzchownie już go czyściłem ale np na radiatorze jest troche kurzu

budżet ok. 3tys.

na ile zostawić go w spoczynku (kwestia 5min, 30min czy 1godz?)

dzisiaj czasu już nie mam. jutro wyśle logi. dzięki

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, piotros1999 napisał:

na ile zostawić go w spoczynku (kwestia 5min, 30min czy 1godz?)

5-10 min, zakładając, że wcześniej w jakiś sposób będziesz go obciążać. Jeżeli wcześniej zużycie procesora będzie się utrzymywać poniżej 10-15%, to w ogóle możesz tę część pominąć, bo chodzi tylko o uzyskanie względnie minimalnych temperatur.

15 minut temu, piotros1999 napisał:

budżet ok. 3tys.

Przy takim budżecie to z całego zestawu ostanie się co najwyżej monitor*, dysk** i może od biedy zasilacz***, także proponowałbym założyć nowy temat tutaj, wypełniając tę ankietę i chwaląc się podzespołami, które mogą się ostać.

*Mógłbyś określić, czy planujesz jakieś dalsze inwestycje, bo 3k to z jednej strony trochę mało jak na komputer z monitorem, a z drugiej strony trochę za dużo jak na samą skrzynkę pod obecny monitor.
**W jego przypadku zdecydowanie przydałby się ten SMART - co prawda obstawiam, że głównym problemem w obecnej skrzynce są temperatury procesora i mała ilość RAMu, no ale jakby dysk miał się ostać (choć raczej jako magazyn danych, dzięki czemu można by było wziąć SSD, zamiast kupować kolejnego twardziela), to dobrze by było się upewnić, że się nada.
***Mógłby go jeszcze ocenić ktoś bardziej obeznany - co prawda z tabliczki znamionowej dobrze mu patrzy (a przynajmniej przyzwoicie), ale lata świetności ma już pewnie za sobą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*o to chodzi że nie tak dawno (z 0.5/1 roku temu)  ten komputer płynnie chodził a ostatnio zaczyna się coraz bardziej wieszać. Z monitorem problemów nie mam (lg flatron w2252tq). Myślałem wcześniej o zakupie całego kompa ale że brat na studia wyjechał i dał mi ten, to pomyślałem że sie nie opłaca bo w miare ładnie chodził a pozespoły komputera w tych granicach w miare szybko tanieją.  Z wymianą to tylko myślałem że skoro tak mało ramu wolnego zostaje to można by było kości ram wymienić na większe (są 2 kości po 1GB).

** na dysku na razie miejsca mi aż tak nie brakuje, w razie czego pousuwa się jeszcze troche plików. Myślałem o zakupie SSD na system żeby szybciej komputer chodził (jak już to ile potrzeba miejsca na windowsa7 i jakie SSD sie opłaca kupić?)

 

co do temperatur to na radiatorze jest sporo kurzu. Pytałem się brata to mówił żebym sam sie za to nie zabierał tylko poczekał aż przyjedzie na Boże Ciało. 

 

1.png

2.png

3.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury procka zdecydowanie zbyt wysokie i rosną zbyt szybko. Skoro na radiatorze jest sporo kurzu, to nawet głupie przedmuchanie radiatora sprężonym powietrzem powinno pomóc.

Zasilacz to konstrukcje AcBela. Nie jest najgorzej, ale dobrze wcale. Jeśli zmieniać części, to również go wypadałoby zmienić. W moc podaną na tabliczce znamionowej szczerze wątpię.

I podaj ten nieszczęsny S.M.A.R.T. to zobaczy się kondycję dysku. Nie chodzi o ilość miejsca, tylko stan dysku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotros1999 napisał:

a podzespoły komputera w tych granicach w miare szybko tanieją

Tych, czyli?

1 godzinę temu, piotros1999 napisał:

Z wymianą to tylko myślałem że skoro tak mało ramu wolnego zostaje to można by było kości ram wymienić na większe (są 2 kości po 1GB).

Twoja płyta nie ma przypadkiem czterech slotów na RAM?
RAMu jest na pewno zbyt mało, ale pytanie, czy opłaca się pozostawać przy obecnej platformie - w budżetowym wariancie to i za 600-700 zł mógłbyś kupić używaną i5 II generacji (która byłaby ~2x wydajniejsza od Twojego Quada), znośną płytą główna pod nią i 4-8GB DDR3.

1 godzinę temu, piotros1999 napisał:

jak już to ile potrzeba miejsca na windowsa7 i jakie SSD sie opłaca kupić?

Jak kupować SSD, to minimum 128GB (SP920, M6V), choć jakbyś chciał na nim instalować nowsze gry, to niegłupim pomysłem byłaby dopłata do modelu 250GB (MX200, który ma nie tylko ciut lepszy współczynnik cena/pojemność, ale też jest szybszy). Choć SSD interesowałbym się dopiero po załatwieniu problemu z RAMem.

7 minut temu, Sevard napisał:

Temperatury procka zdecydowanie zbyt wysokie i rosną zbyt szybko.

Skąd żeś wziął ten szybki wzrost? Ja z tych screenów potrafię wyczytać jedynie powolny spadek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan zmieżyłem po parunastu godzinach wyłączonego komputera (bo na drugi dzień).

chyba jednak płyta ma cztery wejścia na kości ram.

Czym i jak zmieżyć ten S.M.A.R.T.? I co to tak dokładnie jest?

co do ramu na jakie parametry zwracać szczególną uwagę i czy wszystkie 4 kości muszą mieć takie same pamięci?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dobra wróć, źle przeczytałem. Przez ten czas miał się wystudzać. No ale w sumie i tak mało istotne. Ta temperatura jest stanowczo zbyt wysoka dla tego procka.

S.M.A.R.T. możesz odczytać np. za pomocą programu HDDScan.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...