Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Szejek

Zbyt wysoka temperatura procesora

Polecane posty

Cześć, mam problem od jakiegoś czasu z komputerem. A mianowicie podczas gier lub konwertowania filmów temperatura CPU osiąga około 85st. a następnie komputer albo się zawiesza, albo wyłącza. Czy jest jakiś sposób, by obniżyć temp. procesora podczas tych czynności? Gdyby były potrzebne jeszcze jakieś info, to z chęcią odpowiem. Jbc, jestem dosyć zielony w komputerach. I oprócz tego jestem aktualnie trochę bez kasy, także nowy procesor, czy coś innego średnio wchodzi w grę.

CPU:AMD FX-8320

RAM:8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 939MHz

Motherboard: Gigabyte Technology Co., Ltd. GA-990FXA-D3 (Socket M2)

Graphics: NVIDIA GeForce GTX 660 (Gigabyte)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bezpłatnych rozwiązań przychodzi mi do głowy jedynie obniżenie taktowań, co jednak negatywnie odbije się na wydajności.

Mógłbyś się pochwalić modelem obudowy, ilością zainstalowanych w niej wentylatorów, a także coolerem CPU. I tak przy okazji marką i modelem zasilacza.

RAM:8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 939MHz
Serio masz tak nisko taktowany RAM?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie wydajności mi nie przeszkadza-wolę grać na minimalnych ustawieniach, niż by mi się zawieszał komputer po 10 min gry. Obudowa to Cooler Master:Elite 310. Jak czyściłem kompa, to były w nim 2 wentylatory. Chłodzenie procesora nie do końca wiem jak sprawdzić, natomiast nie dokupowałem żadnego dodatkowego, niż tego, co był z tym procesorem. Tak samo nie do końca wiem, czy to jest nazwa zasilacza: OCZ600MXSP 600W.

W kompie, od kiedy go dostałem z 5 lat temu, nic nie zmieniałem i nie interesowałem się tym zbytnio. Jeżeli to pomoże, to mogę wysłać Everesta lub Speccy od mojego kompa. Napisałeś o tym obniżeniu taktowania i widzę, że niektórzy mają opinie, że jest to niebezpieczne dla komputera. Masz może jakiś sprawdzony i napisany w prostym języku poradnik do robienia tego? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa to Cooler Master:Elite 310. Jak czyściłem kompa, to były w nim 2 wentylatory.
A gdzie są zamontowane? Na pewno jeden siedzi w zasilaczu, a drugi na coolerze CPU. Tyle że spodziewałbym się jeszcze jednego, na tylnej ściance (CM twierdzi, że był dołączony do obudowy).
Chłodzenie procesora nie do końca wiem jak sprawdzić, natomiast nie dokupowałem żadnego dodatkowego, niż tego, co był z tym procesorem.
Wygląda to to jakoś tak? Sądzę, że temperaturom bardzo dobrze zrobiłaby jego wymiana, tyle że problemem może być płyta główna z niechłodzoną sekcją zasilania - zdecydowana większość wydajnych coolerów to towery, a one trochę zaniedbują cyrkulację w okolicach sekcji zasilania. Chłodzeń horyzontalnych zbyt wiele nie ma i sam się na nich kompletnie nie znam. Co prawda w ciemno bym zakładał, że jakaś większa Noctua sprawdziłaby się świetnie, ale 350 zł (może lepiej to?) za nówkę, czy 200 - ~250 za używkę zmusza do refleksji, czy jednak nie pozostać przy normalnym towerze (SilentiumPC Fera 2* powinna się sprawdzić całkiem nieźle) i w razie czego nie posiłkować się jakimś dodatkowym, chałupniczo zamontowanym wentylatorem wiejącym bezpośrednio na sekcję zasilania.
Tak samo nie do końca wiem, czy to jest nazwa zasilacza: OCZ600MXSP 600W.
Tak, to zasilacz. I raczej ciężko zakładać, żeby to on był tutaj problemem.
Napisałeś o tym obniżeniu taktowania i widzę, że niektórzy mają opinie, że jest to niebezpieczne dla komputera.
Mógłbyś podesłać taką opinię? Bo niebezpiecznym nazwałbym raczej przyczynę automatycznego obniżanie taktów, czyli zbyt wysokie temperatury (Thermal Throttling, co tak swoją drogą powinno występować u Ciebie, zamiast jakiegoś wieszania się**), a nie zbijanie taktów samo w sobie.

*Poleciłbym Ferę 3, ale będzie na styk.

**Stąd też nie jestem pewien, czy wymiana chłodzenia rozwiąże Twój problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro od 5 lat się nim nie interesowałeś to obstawiam że dawno go nie czyściłeś? Jeżeli tak to chyba znalazłem źródło problemu, przeczyść wentylatory i chłodzenie procesora sprężonym powietrzem, wymień pastę termo-przewodzącą i w sumie dokładnie przeczyść także inne części.

@edit widzę że jednak się nim interesowałeś - jednak i tak bym go dogłębnie wyczyścił i wymienił pastę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...