Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

KtosTajemniczy

Rozwiązany: i5 4690K taktowanie za duże

Polecane posty

Witam, na CPUID HWMonitor zauważyłem, iż mój procesor podczas używania, zyskał taktowanie rdzeni większe, niż jest to możliwe. Posiadam i5 4690k z taktowaniem 3,5 GHz, turbo 3,9 GHz. Kiedyś próbowałem bawić się podkręcaniem ale już na fabrycznych ustawieniach mój procek za bardzo się grzał z Linx. Ustawiłem UEFI na ustawienia domyślne i minęło od tego czasu, sporo dni. Teraz zauważyłem, iż hwmonitor pokazał mi maksymalne taktowanie większe niż to możliwe: 4030 MHz. Zawsze maksymalnie to było jakieś 3893. Monitor był włączony przez kilka godzin, a sporo rzeczy wypakowywałem przez ten czas na kompie, możliwe że to były te obciążenia.

Przestraszyło mnie to, bo boje się, że może dojść w końcu do przegrzania procesora. Mam się tym martwić?

post-1133708-0-88341100-1456688327_thumb

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony trochę dziwne, że taktowania skoczyły do takich wartości, ale z drugiej - max. 63°C i martwisz się temperaturami? Serio?

Kiedyś próbowałem bawić się podkręcaniem ale już na fabrycznych ustawieniach mój procek za bardzo się grzał z Linx.
Który LinX? Bo gdzieś w okolicach wersji 0.6.5 zaczął korzystać z instrukcji AVX, a te w nowych prockach Intela podnoszą napięcia (niby maksymalne są na tym samym poziomie, ale o ile 0.6.4 poza bardzo krótkimi epizodami >1.1V cały czas trzyma się w okolicach 1.03V, o tyle 0.6.5 na dobrych naście sekund wchodzi na poziom 1.114V i właśnie wtedy procek zaczyna się potężnie grzać) i co za tym idzie temperatury, choć w zamian udostępniają znacznie wyższą wydajność.

W moim Xeonie 1230v3:

0.6.4 - 57°C, 51 GFlops

0.6.5 - 75°C, 156 GFlops

Jeżeli odpalanie tej nowszej wersji LinXa nie należy do rutynowych zadań Twojego peceta, to zbytnio bym się temperaturami w niej osiąganymi nie przejmował, bo z moich obserwacji wynika, że ciężko o jakikolwiek inny program, który katuje procka na podobnym poziomie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam rzeczywiście z linx0.6.5 i temperatury dochodzą po znacznym czasie do 70, w wiedźminie 3 i falloucie 4 temperatura nie przekracza 53-52 stopni. Dziękuje ci za opisanie tematu z tym linx :), ale wciąż mnie martwi ten skok taktowania, jeśli moja płyta pozwoliła sobie na takie coś to równie dobrze kiedyś dowali mi napięcia 1.4 i wtedy rzeczywiście się spali. Wychodziłoby na to, że musiałbym już na bazowych taktowaniach zmieniać offset

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, obecne procesory mają zabezpieczenia, które chronią je przed przegrzaniem w takich sytuacjach. Swoją drogą - 70 stopni w Linx to dosyć niska temperatura. W normalnych warunkach nie da się wytworzyć podobnego obciążenia procka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...