Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Djesus

Serwer do pracy zdalnej

Polecane posty

Witajcie!

Nie byłem pewny, w którym dziale umieścić temat. Proszę o przeniesienie w razie pomyłki.

Znajomy potrzebuje postawić do pracy zdalnej dla 4 osób. Głównie będą używać Autocada. Obaj nie mamy o tym pojęcia więc postanowiłem zasięgnąć języka u Was. Potrzebuję literatury lub porad dotyczących wyboru rozwiązania.

Nie wiem czy lepiej złożyć maszynę fizyczną czy rozejrzeć się za serwerem wirtualnym. Jednostka musi być na tyle mocna żeby pozwoliła na jednoczesną, bezproblemową pracę 4 osób.

Drugą częścią zagadnienia jest wybór sposobu łączenia się z serwerem. Dane są dosyć wrażliwe więc nie wiem czy zwykły VPN będzie wystarczający.

Uprzejmie proszę o protipy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznę od drugiej części - jeśli dane są na tyle wrażliwe, że zastanawiasz/zastanawiacie się, czy VPN wystarczy, to w tym momencie stawia sens całego przedsięwzięcia pod znakiem zapytania (bo takie dane nie powinny krążyć po ogólnodostępnej sieci).

Zawsze istnieje możliwe jest też wdrożenie dodatkowych procedur bezpieczeństwa - szyfrowania danych, filtrowania połączeń przychodzących i akceptowaniu ich od określonych maszyn.

Nie wiem, czy znajdziecie tutaj pomoc, ale w zasadzie najpierw (przed wybraniem opcji), powinniście rozważyć, czym ma być ten serwer.

Czy czymś do czego wystarczy Vault, czy sesje Autodeska mają być odpalane zdalnie, a cały serwer ma też ewentualnie renderować obiekty 3D.

Szczerze mówiąc, zważając na ew. koszta licencji, może należałoby się zorientować, ile kosztowałby taki deployment przygotowany przez firmę zewnętrzną (zapewne któryś z partnerów Autodesku oferuje wdrażanie tego typu środowisk).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugą częścią zagadnienia jest wybór sposobu łączenia się z serwerem. Dane są dosyć wrażliwe więc nie wiem czy zwykły VPN będzie wystarczający.

VPN powinien wystarczyć. Jeśli będziesz dbał o bezpieczeństwo kluczy, to jest naprawdę mało prawdopodobne, żeby ktoś złamał szyfrowanie. Jeśli wszyscy klienci mają stałe IP, to możesz do tego dorzucić L2TP. Zabezpieczenie połączenia w obecnych czasach to nie jest jakiś duży problem, o ile dba się o to, żeby nikt nie powołany nie miał dostępu do kluczy i haseł.

Osobną kwestią jest serwer. Potrzebowałbyś serwera oraz środowiska, które coś takiego uciągną oraz licencji sieciowej, a to niestety sporo kosztuje. Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z oferty Citrix lub czegoś podobnego (na stronie Autodeska bez problemu znajdziesz informacje o tym jak postawić Autocada na serwerach Citrixa, najlepiej zacząć od tego miejsca). Niestety ze względu na naturę wirtualizacji w pewnych zadaniach wydajność tak postawionego Autocada może dosyć mocno ucierpieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...