Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mateuszosmam2

Dysk laptop 5400 a 7200.

Polecane posty

WItam,

Ostatni czasy chciałem wymienić dysk w moim lenovo y50-70. Tylko nie wiem co zrobić. Na początku chciałem jedynie dokupić dysk ssd 128 gb i zainstalować na nim windowsa i sterowniki. Okazało się, że nie mam wolnego slotu na dodatkowy dysk. Myślę czy jest sens inwestować w nowy dysk. Obecnie mam sshd 5400rpm 1tb i 8gb ssd. Dysk jest dosyć powolny. Potrzebowałbym dysku 500gb, ponieważ sądzę, że wystarczy. Obecnie mam na swoim dysku jakieś 300gb zajęte i w zupełności mi wystarcza. Tylko pytanie czy ktoś by mi kupił mój stary dysk. Istnieją dyski sshd, które mają większą pojemność ssd, np 128 gb??? Proszę o radę czy jest sens.

Wzorowałem się trochę na: http://www.tomshardware.com/charts/2014-mobile-hdd-charts/-07-Read-Access-Time-h2benchw-3.16,2985.html

Doszedłem do wniosku, że ten dysk powinien być odpowiedni: http://www.komputronik.pl/product/267222/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/WD_Black_500GB.html

Tylko czy ktoś kupi mi mój stary?

I czy odczuje różnice w codziennym użytkowaniu jak i w grach po założeniu nowego dysku?

To mój obecny dysk: http://www.komputronik.pl/product/243463/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/WD_Black_SSHD_1_TB_Serial_ATA_600_8GB_SSD_po_testach.html

Tak mi się wydaje, z tego co zauważyłem na filmikach i po parametrach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używane dyski raczej nie cieszą się popularnością, bo jednak jest to spore ryzyko, więc może być trudno znaleźć kupca na obecny dysk. Dyski są najbardziej podatną na uszkodzenia mechaniczne częścią komputera.

Pewnym problemem z tym dyskiem, który sam zaproponowałeś jest to, że brakuje jego testów w sieci. Ma większy cache od BPKX, ale również rozpędza się nieco wolniej, więc w pewnych testach powinien wypaść lepiej, a w innych gorzej, ale o ile lepiej/gorzej to trudno powiedzieć. Jeśli chodzi o nowe dyski 500GB, to poza tym, który sam wybrałeś (WD5000LPLX) wziąłbym pod uwagę jeszcze te modele:

HGST Travelstar z7k500

WD5000BPKX

Seagate Momentus

Moim faworytem z tej czwórki jest dysk HGST - porządna wydajność, rozsądna cena i niezła niezawodność.

Przy czym ich odpowiedniki 750GB oraz 1TB często są niewiele droższe (różnica to parędziesiąt złotych), więc być może warto zastanowić się nad czymś większym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj żeby najlepiej NIE sprzedawać starego dysku, bo w razie wysłania na gwarancję musi być on zamontowany w laptopie. Ostatnio kupiłem do mojego y50-70 Samsunga Evo 850 SSD 250 GB , ale wcześniej dopytywałem serwis czy mogę wymienić bez utraty gwarancji i oto odpowiedź:

Szanowny Panie,

Nie utraci Pan gwarancji na jednostkę. Nie mniej jednak musi mieć Pan na uwadze, iż zgodnie z warunkami gwarancji w razie ewentualnych problemów musi Pan usunąć wszelkie modyfikacje ze sprzętu oraz dostarczyć go w oryginalnej konfiguracji do serwisu.

Pragnę również zaznaczyć iż Lenovo nie odpowiada za jakiekolwiek uszkodzenia sprzętu spowodowane podczas wymiany podzespołów dokonywanych poza autoryzowanym serwisem Lenovo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie gadałem z typkiem w komputroniku i mi to wszystko wytłumaczył z tą gwarancją ale dzięki.

Ale nwm czy jest sens wywalać 300zł(dla mnie to dużo)

Odczuje mega dużą różnice w grach?

W umie to na morele są dużo tańsze. Ten za 200zł mnie interesuje, 500 gb 32 mb cache(pamięć podręcna???).

http://www.morele.net/dysk-twardy-hitachi-travelstar-z7k500-500-gb-hts725050a7e630-546977/

cache to pamięć podręczna czy jak>?

wymiana dysku to kolejne 50 zł a chciałby mżeby ktoś mi to wszystko przeniósł ze starego dysku na nowy to kolejne koszta i sam nwm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy odczujesz różnicę w grach...? Jeśli w ogóle to nie za dużą ( No chyba, że obecny dysk nie działa tak jak powinien...).

A można wiedzieć, czemu chcesz wymienić dysk? Sypie się, czy jest zwyczajnie za wolny?

Jakiś wróżbita Maciej pisał, że w tym nowym roku ( w sumie to pewnie pod koniec 2016... ) ceny SSD (tych budżetowych) spadną do poziomu ~300zł za 500GB. Mi się nie śpieszy, mogę poczekać - chociaż sam mam Lenovo Y580, którego dysk także osiągami nie grzeszy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że ten dysk jest poprostu za wolny. Wczytywanie save w grach czy jakichś map to poprostu katorga. Gram z kumplem to jemu mapa się już załadowała i gra a ja czekam... Sądzę również, że karta jak i procesor są w miare dobre lecz dysk je ogranicza. Za jakiś tydzień jade do serwisu i dokładam 4gb ramu. Nwm co z tym dyskiem robić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile masz aktualnie RAM ? Bo jeśli 8GB to nie ma sensu pchać więcej.

Druga sprawa to nie płać za wymianę dysku tylko zrób to sam, ja mimo że nigdy nie rozkręcałem laptopa poradziłem sobie bez problemu. Wystarczy śrubokręt i odkręcać śrubki, których jest sporo ale to odkręcanie to najtrudniejszy etap wymiany dysku (i chyba też RAM'u). Jeśli chodzi o dane to jeśli nie masz żadnego PC'ta gdzie wsadzisz 2 dyski to jednak ciężko będzie przenieść.

Spójrz jakie to łatwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk, który masz może być źródłem problemów. Powiedzmy, że do najszybszych to on nie należy. Dyski SSHD od Seagate'a są OK, tych od WD lepiej unikać. W sumie benchmark z HDTune powinien nieco powiedzieć na temat szybkości Twojego egzemplarza, ale nie sądzę, żeby wyróżniał się on jakoś na plus.

Dane możesz przenieść np. używając zewnętrznej kieszeni na dyski podpinanej pod USB.

(i chyba też RAM'u)

Zależy od notebooka. Niektóre notebooki mają sloty pamięci od dołu oraz pod klawiaturą. ASUS w niektórych swoich notebookach zapełniał te sloty od dołu, a te pod klawiaturą były wolne, więc wymiana RAMu była dosyć skomplikowana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny sensownych dysków SSD spadają w tempie 20% rocznie i nie wygląda na to, żeby miało się to zmienić, a przynajmniej nie do poziomu 300 złotych za 500 GB. Na razie SanDisk i Micron próbują oszczędzania, gdzie się da, żeby zejść poniżej 100 USD za najbardziej budżetowe dyski (kiepskie kontrolery, kiepskie TLC), co i tak będzie się przekładać na 450-500 złotych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...