Skocz do zawartości
Minamir

Napęd DVD nie czyta płyt, jednorazowo pomaga restart

Polecane posty

Cześć.

Mam dość osobliwy problem z napędem DVD, model LG HL-DT-ST GH24NSB0. Płyta główna to AsRock B85 Pro4, a system to Windows 10 x64, chociaż jeśli dobrze pamiętam, na 8.1 (na tym samym sprzęcie) też się to zdarzało.

Mianowicie napęd DVD nie odczytuje włożonej płyty. Napęd zamieli, wyświetla się tylko monit autoodtwarzania pytający co chcę zrobić z urządzeniem Stacja Dysków DVD / Dyski wymiennie. Po kliknięciu dostępny jest jedynie przycisk "Konfiguruj ustawienia pamięci" z ikoną karty pamięci. Po "wejściu" do napędu (brakuje też tytułu płyty) przez 2-klik, widać całkowitą pustkę, jedynie plik desktop.ini gotowy do zapisu. PPM na napędzie również pokazuje 0B wolne, 0B zajęte. Słychać, że płyta normalnie się obraca i po paru minutach bezczynności się zatrzymuje.

Ponowne uruchomienie systemu i... napęd działa bez żadnych problemów. Autoodtwarzanie działa, ręczna eksploracja zawartości też - wszystko OK, mogę przeglądać płyty i instalować z nich ile wlezie. Problem pojawi się zapewne kolejny raz po następnych uruchomieniu komputera. Chociaż w dzisiejszych czasach nie używam dużo płyt, to jednak konieczność restartu jest męcząca.

Ze względu na to, że restart naprawia problem, podejrzewam że nie jest to problem np. z połączeniem kablem, brudnym laserem, czy ogólnie z samym sprzętem. UEFI też normalnie widzi napęd, podobnie jak Eksplorator, w menedżerze urządzeń brak wykrzykników, normalnywpis że urządzenie działa poprawnie.

Próbowałem jednej z rad znalezionych w necie, z poziomu właściwości napędu w menedżerze urządzeń odinstalowałem sterownik napędu, który zainstalował się po ponownym uruchomieniu kompa, niestety następnego dnia napęd znów nie działał. W podglądzie zdarzeń znalazłem jakieś kilkaset błędów w jednej sekundzie jednego dnia (dzień po operacji usuń sterownik/restart, nie pamiętam już czy był to moment kiedy sprawdzałem ponownie płyty) brzmiący:

"Podczas operacji stronicowania wykryto błąd urządzenia \Device\CdRom1."

Sprawdziłem to w necie, także w wersji angielskiej, było coś o pliku stronicowania. Mam go faktycznie ustawionego niestandardowo, ale nie na płycie, a jako plik stałego rozmiaru (6GB) na oddzielnym fizycznym dysku niż dysk systemowy.

Pełny konfig komputera:

AsRock B85 Pro4

Intel I5-4570

8GB (2x4GB) RAM Crucial Ballistix 1600MHz

MSI GTX 760 2GB

Seagate ST1000DM003 - systemowy, gry, programy

Samsun HD502HJ - backup, plik wymiany

Napęd LG HL-DT-ST GH24NSB0

Zasilacz Thermaltake SE 530W

Windows 10 x64, zainstalowany w trybie UEFI

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre napędy DVD mają problemy z odczytem płyt twz. tanich eperanza czy innych lub odczytu płyt z nagrywania wielu sesji bądź otwartych na nowe nagrywanie nie zamkniętych. Dla ciekawostki kiedyś był problem z odczytem płyt kiedy nagrywanie było szybsze niż inny napęd miał odczyt. Płyta może również mieć ślady użytkowania plamy tłuste, kurz, ryski to można sprawdzić test odczyty programem do nagrywania np. Nero. Możesz uaktualnić firmware nagrywarki jak znajdziesz czasami daje lepsze rezultaty kompatybilności odczytu lub poprawia błędy wadliwego nagrywania. Z czasem to pomaga kupienie napędu na USB o ile nie chcesz wymieniać wewnętrznego. Sprawdź odczyt innych płyt innych marek TDK, Sony lub czy jest odczyt płyt zakupionych gier lub też z CD-Action. Ewentualnie w UEFI sprawdź czy napęd ma opcje do ustawienia trybu działania.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,u mnie jest problem taki , iż tacka się nie wsuwa podczas restartu systemu , nawet gry zamknę system i włączę to tacka się nie wsuwa wysunie się np w sekcji mój komputer i PPM i wysuń na napędzie , ale nie ma funkcji wsuń 

 

mam podobny napęd  https://www.morele.net/naped-lg-supermulti-gh24nsd1-rbbb-767616/ i nie idzie ani sterowników do niego wyszukać ani nic , bo jest OEM i tyle,tak sprzedają teraz , abyś tylko do nich odsyłał , ale ok 

zadałem takze pytanie na stronie microsoft forum , może uzyskam pomoc

 

jeśli chodzi o autoodtwarzanie też jest problem w windows 7 , czasem w ogóle nie działa ani dla dysków dvd ani dla pendrive itp i pomógł mi ten program http://www.portablefreeware.com/?id=1686   

 

problem także mam z językiem,zamiast Polskiego Trwa uruchamianie systemu windows pisze po angielsku , i nie idzie nawet w systemie tego zmienić ,może to przez UEFI ? kit wie,proszę o pomoc , jeśli tutaj szybciej dostanę odpowiedź

 

zresztą podaję dxdiag w razie co,jaki mam sprzęt,mam nówka , i problemy z pamięcią ram nawet są , że crashuje mi się World Of Warships , mimo,że gra potrzebuje 4 gb ramu,to ja mam 8 gb,wiec jak może brakować , skoro mam zapas jeszzcze z 40 % ? oni moze mają źle zrobioną grę,że nie obsługuję więcej niż 4 gb ramu i dlatego nawet gracze mają problemy z systemami x64 

dodaję też crash z tego wszystkie,przecież widać,że mam jeszcze pamięci wolnej trochę , więc nie wiem w czym problem , co innego,gdyby przekraczały wszystkie tam ponad 85 % to się zgodzę,że muszę zakupić dodatkowe ram 

DxDiag.txt

worldofwarships-2019-03-11_23-48-27.crash

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.03.2019 o 13:31, adamPOLAND napisał:

witam,u mnie jest problem taki , iż tacka się nie wsuwa podczas restartu systemu , nawet gry zamknę system i włączę to tacka się nie wsuwa wysunie się np w sekcji mój komputer i PPM i wysuń na napędzie , ale nie ma funkcji wsuń 

Problem jest z przyciskiem napędu albo tym na obudowie jak masz zasłonki.

 

Dnia 17.03.2019 o 13:31, adamPOLAND napisał:

nie idzie ani sterowników do niego wyszukać ani nic , bo jest OEM i tyle,tak sprzedają teraz , abyś tylko do nich odsyłał , ale ok 

Większość napędów dodaje tylko program do nagrywania. Niektóre mają ale tylko do obsługi dodatkowych funkcji. Jakby system windows nie obsługiwał napędu to byłaby informacja o nierozpoznanym urządzeniu.

 

Dnia 17.03.2019 o 13:31, adamPOLAND napisał:

jeśli chodzi o autoodtwarzanie też jest problem w windows 7 , czasem w ogóle nie działa ani dla dysków dvd ani dla pendrive

Autoodtwarzanie najlepiej wyłączyć i uruchamiać ręcznie z eksploratora.

Dnia 17.03.2019 o 13:31, adamPOLAND napisał:

problem także mam z językiem,zamiast Polskiego Trwa uruchamianie systemu windows pisze po angielsku , i nie idzie nawet w systemie tego zmienić ,może to przez UEFI ? kit wie,proszę o pomoc , jeśli tutaj szybciej dostanę odpowiedź 

Zainstaluj paczki językowe do systemu i zmień na polski.

 

Dnia 17.03.2019 o 13:31, adamPOLAND napisał:

mimo,że gra potrzebuje 4 gb ramu,to ja mam 8 gb,wiec jak może brakować

Zwiększ pamięć wirtualną systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, cali napisał:

Problem jest z przyciskiem napędu albo tym na obudowie jak masz zasłonki.

 

Większość napędów dodaje tylko program do nagrywania. Niektóre mają ale tylko do obsługi dodatkowych funkcji. Jakby system windows nie obsługiwał napędu to byłaby informacja o nierozpoznanym urządzeniu.

 

Autoodtwarzanie najlepiej wyłączyć i uruchamiać ręcznie z eksploratora.

Zainstaluj paczki językowe do systemu i zmień na polski.

 

Zwiększ pamięć wirtualną systemu.

nie z przyciskiem napędu , to jest nówka napęd , chodzi nie o naciskanie guzików,on powinien się chować kiedy jest restart systemu , jednak tego nie robi , może to jest tak,że jest po sata

zwiększ pamięc wirtualna , ciekawe jak,procesy wyłączam i tak się zapełnia nie wiadomo czym już , jedynie dokupienie jeszcze 4 gb ramu i mieć 12 w kompie,ciekawe czy by coś pomogło

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak naciskasz przycisk to wysuwa się tacka a jak przy wysuniętej tatce naciskasz ten sam przycisk to się chowa ?

2 godziny temu, adamPOLAND napisał:

on powinien się chować kiedy jest restart systemu

Wejdź w bios i w ustawieniach napędu zmień na Auto oraz w menu boot device priority ustaw napęd jako pierwszy przed np. HDD ewentualnie spróbuj innego kabla SATA

2 godziny temu, adamPOLAND napisał:

zwiększ pamięc wirtualna , ciekawe jak

Co do pamięci wirtualne to: prawy klik na ikonę komputer ---> właściwości --->zaawansowane ustawienia systemu---->zaawansowane--->wydajność--->ustawienia--->zaawansowane--->pamięć wirtualna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2019 o 20:57, cali napisał:

Jak naciskasz przycisk to wysuwa się tacka a jak przy wysuniętej tatce naciskasz ten sam przycisk to się chowa ?

Wejdź w bios i w ustawieniach napędu zmień na Auto oraz w menu boot device priority ustaw napęd jako pierwszy przed np. HDD ewentualnie spróbuj innego kabla SATA

Co do pamięci wirtualne to: prawy klik na ikonę komputer ---> właściwości --->zaawansowane ustawienia systemu---->zaawansowane--->wydajność--->ustawienia--->zaawansowane--->pamięć wirtualna

mam na 8152 MB ustawione przez system,bo mam tylko 8 GB ramu ,zresztą , co mam tam zrobić , odznaczyć automatyczne ,bo jest na dole zalecane 12228 MB ,a minimum 16 MB 

Bez tytułu.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.03.2019 o 09:59, adamPOLAND napisał:

mam na 8152 MB ustawione przez system,bo mam tylko 8 GB ramu ,zresztą , co mam tam zrobić , odznaczyć automatyczne ,bo jest na dole zalecane 12228 MB ,a minimum 16 MB 

Przy automatycznym ustawieniu - rozmiar zwiększa się z zapotrzebowaniem automatycznie  więc ręczne ustawienie nie jest potrzebne. Przy ręcznym ustawieniu stałego rozmiaru pamięć wirtualna nie ulega fragmentacji co daje szybszy (lecz minimalny) dostęp z dysku HDD.

Gry wykorzystują pamięć wirtualną i fizyczną. Zapotrzebowanie zwykle wzrasta z czasem spędzonym w grze. Ogólnie RAM powinien zawsze wystarczyć w krótkiej sesji gry sieciowej lecz kiedy gra w zalecanych wymaga 16 GB to zapotrzebowanie wzrasta z czasem wtedy przy 8 GB wykorzystywana jest pamięć wirtualna przykład np. Gears of war 4 czy Quake Champions. Czasami jednak system przy grze np. Dishonored 2 może nie wyrobić się ze zwiększeniem pamięci wirtualnej (dysk HDD) przez co gra może się zamknąć z błędem wtedy lepiej zapewnić ustawienia ręczne. Poradniki typu pamięć wirtualna powinna być 8 GB RAM x 1,5 są nieaktualne. Dla graczy jest to zawsze odpowiednik zalecanych ustawień danej gry lub gier wynoszących odpowiednio 16 GB. Jak chcesz ustawić pamięć wirtualną na stałe sztywno bez fragmentacji to:

1) odznacz automatyczne zarządzanie rozmiarem

2) zaznacz rozmiar niestandardowy

3 wpisz minimalny rozmiar 16384

wpisz maksymalny rozmiar 16384

4) kliknij ustaw

5) kliknij ok

6) w kolejnym oknie ok lub zastosuj

7) uruchom ponownie system

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cali napisał:

Przy automatycznym ustawieniu - rozmiar zwiększa się z zapotrzebowaniem automatycznie  więc ręczne ustawienie nie jest potrzebne. Przy ręcznym ustawieniu stałego rozmiaru pamięć wirtualna nie ulega fragmentacji co daje szybszy (lecz minimalny) dostęp z dysku HDD.

Gry wykorzystują pamięć wirtualną i fizyczną. Zapotrzebowanie zwykle wzrasta z czasem spędzonym w grze. Ogólnie RAM powinien zawsze wystarczyć w krótkiej sesji gry sieciowej lecz kiedy gra w zalecanych wymaga 16 GB to zapotrzebowanie wzrasta z czasem wtedy przy 8 GB wykorzystywana jest pamięć wirtualna przykład np. Gears of war 4 czy Quake Champions. Czasami jednak system przy grze np. Dishonored 2 może nie wyrobić się ze zwiększeniem pamięci wirtualnej (dysk HDD) przez co gra może się zamknąć z błędem wtedy lepiej zapewnić ustawienia ręczne. Poradniki typu pamięć wirtualna powinna być 8 GB RAM x 1,5 są nieaktualne. Dla graczy jest to zawsze odpowiednik zalecanych ustawień danej gry lub gier wynoszących odpowiednio 16 GB. Jak chcesz ustawić pamięć wirtualną na stałe sztywno bez fragmentacji to:

1) odznacz automatyczne zarządzanie rozmiarem

2) zaznacz rozmiar niestandardowy

3 wpisz minimalny rozmiar 16384

wpisz maksymalny rozmiar 16384

4) kliknij ustaw

5) kliknij ok

6) w kolejnym oknie ok lub zastosuj

7) uruchom ponownie system

już sobie poradziłem z tym , tylko,że ja grę mam na dysku ssd , 2 tylko , reszta na hdd , ale jak na razie problem z pamięcią nie wyskakuje , zobaczymy , ustawiłem sobie na 12 228 MB , bo tyle miałem zalecane 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...