Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

qwerton

Rozwiązany: Linux Zorin, kilka pytań

Polecane posty

Hej,

Jestem początkującym (od dzisiaj :)) użytkownikiem Linuxa w dystrybucji Zorin 9 Edu. Mam kilka pytań, niestety jestem trochę zielony w "pingwinkowym" systemie.

1. Czy warto w ogóle instalować program antywirusowy ?

2. Nie mogę zrobić kopii zapasowej systemu, wyskakuje komunikat, że wolumin "nie obsługuje montowania", kupiłem nowy dysk dzisiaj. Czy na brak możliwości zrobienia backupu, może wpływać to, że zaszyfrowałem dysk (w czasie instalacji systemu) ?

3. Mam problem z ustawieniami aktualizacji. Kiedy próbuję zmienić ustawienia i zaznaczyć opcję aktualizacji automatycznej związanej z bezpieczeństwem, uwierzytelniam się podając haslo użytkownika, opcia zaznacza się, by po około 1 sekundzie checkbox odznaczył się z powrotem.

4. Potrzebowałbym jakiegoś programu typu ccleaner do usuwania plików tymczasowych. Możecie polecić jakiś linuxowy? Najlepiej w polskiej wersji językowej (posiadam system 64 bit).

6. I ostatnie pytanie, krótki czas po instalacji systemu, zawiesił on i tylko twardy reset umożliwił kontynuwanie pracy. Czy w Linuksie jest coś w rodzaju dziennika zdarzeń, który pozwoli stwierdzić czy jest to winą systemu czy nowego HDD, który rzecz jasna, ma gwarancję.

Przepraszam, że aż tyle pytań od nowicjusza linuksowego. Z góry dziękuję za pomoc w nurtujących mnie sprawach :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy warto w ogóle instalować program antywirusowy ?

A to są jakieś?

A tak na poważnie, to antywirusy, które są dostępne pod GNU/Linuksa znajdują i usuwają zagrożenia Windowsowe. Wirusów i podobnych tworów na Linuksa właściwie nie ma.

2. Nie mogę zrobić kopii zapasowej systemu, wyskakuje komunikat, że wolumin "nie obsługuje montowania", kupiłem nowy dysk dzisiaj. Czy na brak możliwości zrobienia backupu, może wpływać to, że zaszyfrowałem dysk (w czasie instalacji systemu) ?

W jaki sposób próbowałeś zrobić tę kopię?

3. Mam problem z ustawieniami aktualizacji. Kiedy próbuję zmienić ustawienia i zaznaczyć opcję aktualizacji automatycznej związanej z bezpieczeństwem, uwierzytelniam się podając haslo użytkownika, opcia zaznacza się, by po około 1 sekundzie checkbox odznaczył się z powrotem.

Niestety nie znam dystrybucji, więc trudno mi powiedzieć co jest nie tak. Zazwyczaj jednak ręczna instalacja aktualizacji jest lepszym pomysłem.

4. Potrzebowałbym jakiegoś programu typu ccleaner do usuwania plików tymczasowych. Możecie polecić jakiś linuxowy? Najlepiej w polskiej wersji językowej (posiadam system 64 bit).

Nawet pod Windowsem przydatność tego typu programów jest wątpliwa. Pod Linuksem takie programy są całkowicie zbędne. System sam sobie poradzi z czyszczeniem plików tymczasowych.

6. I ostatnie pytanie, krótki czas po instalacji systemu, zawiesił on i tylko twardy reset umożliwił kontynuwanie pracy. Czy w Linuksie jest coś w rodzaju dziennika zdarzeń, który pozwoli stwierdzić czy jest to winą systemu czy nowego HDD, który rzecz jasna, ma gwarancję.

Nie ma. Są logi systemowe, ale trzeba wiedzieć gdzie ich szukać i jak je czytać. Jeśli problem się nie powtórzy, to bym się tym nie przejmował. A jeśli się powtórzy, to będzie trzeba kombinować, ale nie martwiłbym się na zapas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź ! smile_prosty.gif

Jeśli chodzi o te programy antywirusowe, szukam jakiegoś, ponieważ nie chciałbym stracić konta w banku, a znajomy mówił, że na linuksie można złapać "szpiega". Próbowałem bawić się z Comodo antivirus, ale sobie nie poradziłem z instalacją. Czy mógłbyś powiedzieć czy np ten program https://pl.wikibooks...am_antywirusowy jest cokolwiek warty ? Na Zorinie działa wszystko to co na Ubuntu, obie dystrybucje korzystają z tego samego centrum oprogramowania.

Kopię próbowałem zrobić za pośrednictwem urządzenia, które znaduje się w panelu sterowania systemu. Po prostu kliknąłem opcję wykonania kopii zapasowej, mogłaby się przydać, na wypadek gdybym coś zniszczył w systemie.

Aktualizacje ręczne na szczęście działają z poziomu menadżera pakietów.

Jeśli chodzi o zawieszanie - problem rozwiązany instalacją innego sterownika graficznego smile_prosty.gif

EDIT:

Dodatkowo przydałby się jakiś antyexploit na przeglądarkę, na windzie korzystałem zarówno z malwarebytes antimalware, jak i z malwarebytes antiexploit. Wiadomo, że dziury we flashu itp zawsze mogą być groźne. Oczywiście korzystam z no scripta i z paru innych zabezpieczających addonów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie temat do zamknięcia, poradziłem już sobie z problemami.

Zainstalowałem antywirus Clam AV z nakładką graficzną

Kopię zapasową wykonałem bez problemu kiedy zastosowałem prosty program do tego przeznaczony, polecam http://www.ubuntu-pomoc.org/sbackup-proste-tworzenie-kopii-bezpieczenstwa/ . Jest banalnie prosty w obsłudze i skuteczny. Instrukcja instalacji i osługi w podanym linku.

A tak btw, juz coś wczoraj sknocić zdąrzyłem jak się bawiłem, dzisiaj się mi nie chciał odpalić system i musiałem go przeinstalowywać. xD

Temat do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...