Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Splint3rPL

Rozwiązany: Artefakty graficzne w grach

Polecane posty

Witam.

Kilka miesięcy temu kupiłem nowy komputer (specyfikacja w stopce poniżej). Generalnie rzecz biorąc - wszystko jest super. Wszystkie gry działają mega płynnie, ale w niektórych grach (szczególnie w GTA V) dość często pojawiają się irytujące artefakty graficzne.

Testowałem różne wersje sterowników (ba, zmieniłem nawet system operacyjny z W7 na W8.1). Nic nie pomaga. Artefakty pojawiają się w losowych momentach. Czasami po godzinie gry, czasami od razu po uruchomieniu. Czasami w zasadzie uniemożliwiają grę, innym razem nieśmiało migną i znikają. Nie potrafię ustalić co jest ich przyczyną.

Ostatnio zacząłem się zastanawiać, czy nie mam wadliwej karty graficznej. W innych grach (np. Wiedźmin 3, czy Śródziemie: Cień Mordoru) pojawiają się dużo rzadziej (podczas przechodzenia Wiedźmina 3 wyskoczyły może ze 3 razy.

Żeby było ciekawiej - są gry, w których artefakty w ogóle się nie pojawiają (np. Assassin's Creed Unity, czy NBA 2K15). O co tu właściwie chodzi?

Aha, zauważyłem też podejrzane "mignięcia" na pulpicie. Niezbyt często i na ułamek sekundy, ale da się to zauważyć.

Tutaj wrzucam filmik z nagraniem artefaktów w GTA V:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na problem z kartą. Masz może jakieś screeny lub ewentualnie możesz opisać jak dokładnie te artefakty wyglądają.

Sprawdzałeś temperatury GPU?

Pierwszy strzał - przegrzewające się pamięci na karcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sevard. W pierwszym poście podałem link do filmu z artefaktami w GTA V. Temperaturę sprawdzałem grając w GTA V. Dochodziła do bodajże 84 stopni, z tym że wtedy nie wywaliło artefaktów. Grałem i grałem, żeby sprawdzić jaka będzie temperatura gdy pojawią się błędy graficzne i jak na złość nie chciały się pojawić. Muszę spróbować jeszcze raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja prosiłem o screeny. Z bardzo prostego powodu - jeśli artefakty widać na screenach, to prawie na pewno winne jest GPU (raczej sprzęt, ale mogą być również sterowniki). Jeśli nie widać, to winne mogą być też inne rzeczy, jak np. monitor lub nawet kabel łączący monitor z kartą.

Jeśli na screenach widać to, co na filmiku, to patrz wyżej - prawie na pewno winne są przegrzewające się pamięci, być może VRM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco ponad miesiąc temu wysłałem kartę na gwarancję. Wymienili na nową (czyli coś z nią chyba musiało być nie tak). Dzisiaj wreszcie zamontowałem ją w komputerze, odpaliłem Wolfensteina, żeby przetestować jak działa i...

TADAAAM:

Ja już wysiadam. O co tu kur...de chodzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też raz tak miałem na swojej MSI w BF4 z misją na lotniskowcu na wodzie miałem piękne czarne trójkąty o dziwo krótko grałem więc karta nie była mocno gorąca.Odpalałem tą misje kilka razy i tylko raz mi się to zadrzyło było to na poprzednich sterach od AMD na win 10 nie wiem czy to jest wina sterów bo mam wł.wszystkie filtrowania i inne bajery,v-sync więc karta jest obciążona bo na żadnej innej grze jak na razie tego u siebie nie zobserwowałem jedynie raz na BF4

Lipton robił odcinek składał PC na morelei wsadził R9 390 od MSI karta pod obciążeniem miała prawie 90C sam jak powiedział nie wiedział co się dzieje wsadził 390 od Sapphire karta była o dobre 20C chłodniejsza od MSI. Czyżby mimo nowej wersji chłodzenia MSI gorzej się sprawuje niz te starsze ciekawe jest to.Jak dodał na koniec żeby nie kupować 390 od MSI.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli jak wcześniej - najlepiej by było, jakbyś wrzucił screeny lub jakiś filmik nagrany z poziomu kompa z momentu, w którym to się dzieje.

Proszę, oto filmik nagrany FRAPSem. Artefakty na nagraniu są bardziej "subtelne" niż zwykle, ale nie mam chwilowo czasu na dłuższą grę. Przeważnie miga więcej niż jeden obiekt, oraz pojawiają się dziwne migające plamy (tak jak na filmiku, który wkleiłem w pierwszym poście).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że FRAPS na tyle obciąża system, że karta nie wchodzi na pełne obroty i stąd różnica w intensywności artefaktów.

W każdym bądź razie widać, że problem jest w samej karcie. Odczytaj temperatury GPU za pomocą HWInfo64 i wrzuć je na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...