Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

SevenPounds

Rozwiązany: Program do zaawansowanej obróbki zdjęć/grafiki/video. Photoshop?

Polecane posty

Cześć

Potrzebuję jakiegoś dobrego programu do zabawy i obróbki ze zdjęciami,grafiką,filmami itd. Jestem w tym początkujący a właściwie to dopiero zacznę, ale chce się uczyć i powinienem szybko to ogarniać gdyż planuje wiązać z tym swoją pracę w przyszłości. Na początku chciałbym zacząć od podstaw aż do najbardziej zaawansowanych operacji graficznych, więc zależy mi aby program posiadał dość szerokie pole do popisu i był DARMOWY.

Podsumowując polećcie mi jakiś program do obróbki grafiki,video ( intra itd),jak i do nagrywania i renderowania.

Z góry dziękuje i cierpliwie czekam na propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grafiki rastrowej nie znajdziesz za darmo nic bardziej zaawansowanego od GIMP-a. Ściągaj najnowszą stabilną wersję, jeśli nie używałeś go wcześniej w zaawansowanym stopniu to nic nie powinno Ci przeszkadzać (niektórzy uważają, że 2.6 jest lepsza od 2.8, ale tak jak wspomniałem, Tobie nie będzie to robić różnicy).

Gdybyś chciał zająć się grafiką wektorową, najlepszym wyborem będzie Inkscape. W przypadku 3D - nic innego, jak Blender.

Co do obróbki wideo - zainteresuj się programem Lightworks. Gdybyś wolał coś innego, filmy można też obrabiać w Blenderze. Poza tym nie ma chyba sensownej darmowej alternatywy, a przynajmniej ja takiej nie znam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnią stabilną (2.8.14)?

Do grafiki wektorowej - Inkscape.

Do edycji wideo - Lightworks (w wersji darmowej).

Ale prawdę mówiąc, jeśli chodzi o edytory wideo to wybór jest między mniej, a bardziej upiornie drogimi edytorami komercyjnymi.

Edit: W sumie do edycji wideo jest jeszcze VSDC Free Video Editor (też bez sensownej dokumentacji i bardziej prymitywny od Lightworksa, ale mam wrażenie, że wypuszczający na sam początek, nie na aż tak głęboką wodę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rodzaju grafiki to tak jak mówiłem,na razie nie znam się na tym. Chce po prostu zacząć się tym bawić,zapoznać z tym,oswoić, chyba rozumiecie o co mi chodzi? Miałem kiedyś Gimpa jeszcze na starym pc z win XP i średnio mi przypadł do gustu. Co do edycji video to właśnie pobieram tego ligtworks'a.

Wracając do nagrywania pulpitu bądź gier: dawniej używałem frapsa ale słyszałem,że ostatnio sporo ludzi korzysta z innych programów. Zastanawiam się nad Shadowplay od nVidii lub hypercamem co sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starszych wersjach GIMPa mogło irytować rozdzielenie interfejsu na oddzielne okna z edytowanym obrazem, warstwami, pędzlami itp. W aktualnych wersjach jest już możliwość scalenia wszystkiego w jedno okno, co może poprawić komfort pracy.

Generalnie ze wszystkimi programami do obróbki grafiki, modelowania itp, czy to płatnymi czy darmowymi, będzie tak, że bez zaznajomienia się z funkcjami, interfejsem czy klawiszologią, trudno od razu spodziewać się świetnych efektów - szczególnie że jak sam wspominasz dopiero chcesz się zacząć tym bawić. Duże ilości funkcji, czasem poukrywane gdzieś w panelach, mogą początkowo odstraszać.

ShadowPlay jest o tyle ciekawy, że mając kartę od GTXa 650 wzwyż (co jest minimum do działania funkcji nagrywania), program przy nagrywaniu korzysta z dedykowanego układu karty, co sprawia że spadek klatek jest zwykle naprawdę niewielki. Ciekawa jest też oczywiście tytułowa funkcja "cienia", pozwalająca zgrać ostanie X minut rozgrywki (np. jakaś fajna akcja w grze online), nawet jeśli nie uruchomiło się ręcznego nagrywania. Zdaje się, że ten sposób kodowania (NVENC) można też wybrać w niektórych innych programach, np Open Broadcaster Software - wbrew nazwie pozwala nie tylko na streamowanie, ale i na nagrywanie na dysk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GIMP-ie można zrobić naprawdę ładne rzeczy, prawie takie (a może takie same, jak w) Photoshopie. Dlatego ten drugi bardzo często nie jest potrzebny.

Shadowplay to świetny program do nagrywania, bo jest darmowy i pozwala na nagrywanie w 60 klatkach na sekundę.

Co do Lightworksa - pamiętaj, że za darmo możesz zapisywać filmy tylko w rozdzielczości do 720p.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shadowplaya pobrałem wczoraj i jestem bardzo zadowolony bardzo dobry program z ciekawym a za razem łatwym interfejsem, od razu nagrałem jakiś tam fragment z CS i bardzo mi się spodobał. Co do karty jak ktoś wyżej pisał to mam gtx 970,tego zielonego od msi, więc nie ma z tym problemu.

Lightworks też probówałem wczoraj coś ogarniać ale jak na razie to dla mnie czarna magia :X. Czy mógłby mi ktoś zalinkować jakiś poradnik po polsku bądź film gdzie uda mi się z nim zapoznać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vegas Pro kosztuje od $399 do $799 ;) I szczerze mówiąc nie wiem, czy pod tym względem tańsza nie byłaby subskrypcja Premiere + After Effects.

Co do tego, czy będzie łatwiejszy - i tak, i nie (ze wskazaniem na to, że po pierwszych kilku kroczkach jest się wpuszczanym na dość głęboką wodę), aczkolwiek istnieje o niebo więcej tutoriali i wsparcie jest dużo bardziej kompletne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SevenPounds - Lightworks bardzo żyje własnym życiem.

Jego koszt jest zerowy, więc przed inwestycją w droższy program lepiej go wypróbować, ponieważ możliwości ma bardzo duże.

Z polskimi tutorialami sobie najlepiej od razu odpuść.

Dużo więcej i duzo lepsze jakościowo jest wsparcie po angielsku.

A video tutoriale ładnie wszystko pokazuje, plus Google Translator i spokojnie dasz sobie radę.

A po przejściu przez barierę językową będziesz miał dostęp do bardzo obszernej bazy pomocy i język bardzo pomaga w obróbce i zdjęć i wideo.

Po za tym, na początku możesz wykorzystać 30 dniowe triale, wiec pościągaj sobie, pooglądaj tutoriala i wybierz z empirycznego doświadczenia w czym najlepiej Ci się pracuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem właśnie cały ten program jest po angielsku. Znam angielski dobrze,potrafię się dogadać,pisać po angielsku itd ale nie jestem na tyle zaawansowany w języku żeby bez problemu korzystać z niego w programach graficznych gdzie za pewne 3/4 słów będzie mi obcych =D,ale spróbuje coś tam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...