Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Blackwolf111

spadek wydajności laptopa o 95% - uszkodzony hdd?

Polecane posty

Witam

Właściwie ciężko stwierdzić(przynajmniej mi) co dolega mojemu laptopowi. Mam nadzieję, że ktoś z was będzie potrafił powiedzieć coś więcej.

Ale po kolei:

sprzęt: Lenovo Z510 i3-4000m, geforce 740m, dysk hybrydowy hdd-sdd, 8 gb ram. Mam go od ponad 12 miesięcy i jak dotąd sprawdzał się dobrze. Aż do przedwczoraj.

W trakcie zwykłego przeglądania netu wyskoczył mi błąd. Dość dziwny bo jedyne co mogłem zrobić to spróbować przerwać proces windows? Niestety nie pamietam dokładnie bo nie przywiązałem do tego uwagi. Kliknąłe zakończ, laptop się zwiesił, wyłączyłem i poszedłem spać bo i tak miałem już kończyć.

No

I od wtedy jest źle.

Windows uruchamia się .... 4-5 minut, czasem nawet znacznie dłużej (wcześniej 20 sekund). Chodzi jako tako ale raz na jakiś czas się przycina, trawi, trawi i dopiero rusza dalej. Przeglądarki działają, ale przy próbie uruchomienia filmu odpala się dajmy na to allplayer po czym wszystko staje w miejscu. inne programy do filmow to samo. Prędkość kopiowania danych na pendriva spadłą z 2-4 mb do ok 150-200 kbs.

Pobawiłem się CC cleanerem. Nic. Przywróciłem system do ostatnej znanej dobrej konfigruacji - nic. Sformatowałem dysk (tyko partycja z windowsem ) i przeinstalowałem system(trwało to podejrzanie dłuzo) - nic.

Zakladam że problem możę mieć naturę sprzętową, ale ciężko mi powiązać objawy z jakimś konkretnym podzespołem.

Mam wrażenie że problem oscyluje wokół przekazu danych bo nawet sterowniki instalowały mi się w niewiarygodnie żółwim tempie.

Dysk nawalił?

Ram?

Pytanie dodatkowe:

Trochę poczytałem i zgodnie z poradą z forum w starszym temacie sprawdziłem dysk S.M.A.R.T. Wyszło mi żę coś jest nie tak z:

-Rellocation Sector Count

-Current pending error count

-Uncorrectable errors count

Poczytałem nieco więcej i podobno "Rellocation Sector Count" świadzy o fizycznym uszkodzeniu dysku.

Dodam, że mam zepsutą baterię więc może spowodował jakieś uszkodzenia.

Mógłby ktoś to potwierdzić? Tzn, że dysk jest do wymiany? Tylko on i bateria, czy uszkodzeniu mogły ulec inne podzespoły?

I zupełnie przy okazji, bo nigdy nie zgłębiałem tematu - da się to zrobić samemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko obawy były słuszne. Ocalenia dysku bym się nie spodziewał.

Dodatkowo niepokojąca jest ogromna wartość (o ile nie jest to błąd programu) atrybutu 188 (Command Timeouts) oznaczająca problemy z zasilaniem dysku. Możliwe, ze przez złe podłączenie/kabelek lub wspomnianą baterię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...